Великобритания и нейните най-близки съюзници по сигурността искат да отдръпнат Индия от Русия, но това ще е трудна задача за Борис Джонсън при посещението му в Ню Делхи.
Двудневното пътуване на Джонсън в Индия започва в четвъртък. То беше отлагано два пъти поради пандемията. Сега се очаква да се съсредоточи до голяма степен върху политиката, по-специално отбраната, енергийната сигурност и търговията.
Инвазията на Русия в Украйна добави ново измерение към това пътуване, което преди това беше насочено към подобряване на отношенията между Великобритания и Индия след Брекзит, пише в подробен анализ Политико.
Западът има редица искания към Индия, сред които да не увеличава вноса си на руски изкопаеми горива и да не сключва нови оръжейни сделки с руски производители.
За Джонсън има и геополитика:
“Индия е високо ценен стратегически партньор за Обединеното кралство в тези несигурни времена. Докато сме изправени пред заплахи за нашия мир и просперитет от автократични държави, жизненоважно е демокрациите и приятелите да се държим заедно.”
Ню Делхи има трудна задача – да балансира между западния блок, с който премиерът Нарендра Моди иска да засили търговията, и Русия – своя исторически съюзник в областта на отбраната и сигурността.
Индия силно разчита на руската отбранителна техника. Опасенията й са, че ако се отдалечи от Русия, това ще накара руският президент Владимир Путин да се сближи с Китай и да насърчи Пекин да разгърне влиянието си в Индийско-Тихоокеански регион, а това ще разпали още повече напрежение на границата между Китай и Индия, смята Харш В. Пант , вицепрезидент по проучвания и външна политика в мозъчния тръст на Observer Research Foundation в Ню Делхи. Поради тази причина Индия се въздържа при гласуването в ООН при осъждането на руската агресия срещу Украйна.
Малцина очакват Джонсън да успее да убеди Моди, че трябва да действа в съгласие със Запада срещу Русия.
„За Великобританя би било много трудно да убеди Индия да намали зависимостта си от Русия“, каза Пант. “Индия твърди, че това не е краткосрочен процес.”
Дори ако Индия направи някои малки стъпки към Запада, Моди ще иска да запази каналa за комуникация отворен с Москва, добави Пант. Така ще попречи на Русия и Китай да „маргинализират“ Индия в Азия.
Самият Джонсън също има ниски очаквания за резултатите от срещата.
Всичко е заради оръжията
През последното десетилетие Индия диверсифицира своя внос на оръжие, купувайки повече от страни като САЩ, Франция, Израел, Австралия и Япония. Това позволи на азиатския гигант да намали зависимостта си от руската отбранителна техника от около 80 процента до малко над 50 процента.
Миналата седмица индийски медии съобщиха, че страната е отменила плановете си за закупуване на 48 хеликоптера Ми-17 V5 от Русия, тъй като се насочва към вътрешно произведено военно оборудване.
Но какво купува страната е толкова важно, колкото и колко харчи. Индия все още купува стратегическо оборудване от Русия. Наскоро тя закупи пет важни ракети земя-въздух С-400 в рамките на сделка на стойност 5 милиарда долара, която доведе до това САЩ да заплашват Индия със санкции, след като Ню Делхи избра руските ракети пред американския Patriot PAC 3.
Атомните подводници на Индия също са базирани на руска технология, нейният самолетоносач е с руско оборудване, а повечето от бойните му самолети, танкове и пушки са с руски произход.
След Студената война Съветският съюз и по-късно Руската федерация бяха разглеждани от мнозина в Индия като по-големи поддръжници на нейните интереси в ООН, отколкото Запада. Ключът към това беше свързано с желанието на Москва да продава модерно отбранително оборудване на Индия – нещо, което нито една западна страна не е искала да направи.
Нахлуването на Русия в Украйна и апетитът на Великобритания след Брекзит за повече международна търговия обаче означават, че са назрели условия за промяна и по този въпрос.
Докато Великобритания не е в състояние да предложи на Индия заместител на ракетите С-400, Джонсън има асо в ръкава си: засилване на съвместното производство на високочувствителни отбранителни технологии от британски филиали в Индия и местни фирми в дългосрочен план.
Индия няма да ускори отделянето си от руските отбранителни технологии, освен ако западните фирми не позволят на индийските фирми достъп до тяхното ноу-хау, каза Доминик Аскуит, бивш върховен комисар на Обединеното кралство в Индия.
Пант допълни още по-откровено:
Западът трябва да започне да третира Индия като надежден партньор.
Покажи, че ми имаш доверие
Това ще отнеме известно време и трябва да се работи по въпроса. Недовериета на британския бизнес по отношение на защитните мерки за интелектуална собственост в Индия, господството на индийските държавни производители в отбранителната индустрия, дългите, проблематични процеси на индийски обществени поръчки – всичко това възпрепятстваше предишните опити за обединяване на компании от двете страни в съвместни проекти за отбранителни технологии.
Индийското правителство се опита да се справи с тези проблеми и също така започна да насърчава местното производство. С бюджет за отбрана от около 52 милиарда паунда за финансовата 2022-23 г. и с увеличаване на производството на отбранително оборудване от индийски частни компании, възможността за съвместни британско-индийски проекти е значителна.
Адития Дейв, изследователски анализатор в базирания в Обединеното кралство мозъчен тръст за отбрана RUSI, счита, че Индия вероятно ще даде приоритет на двустранното сътрудничество с Великобритания и други страни, особено Австралия, Япония и САЩ – трите членове, които заедно с Индия формират Quad, Индийство -Тихоокеанската дипломатическа мрежа, която Китай твърди, че е толкова опасна, колкото Русия твърди, че е разширяването на НАТО.
„По отношение на доверието нещата между Обединеното кралство и Индия са на много по-добро ниво сега, отколкото преди две или дори три години“, каза Дейв.
Отбранителната търговия между Обединеното кралство и Индия ще претърпи „голямо увеличение“ през следващите години, отбелязва Суреш Сурана, основател на консултантската компания RSM India, но Индия постепенно ще премине към закупуване само на критични компоненти от британски компании, ако те се произвеждат в азиатската страна.
Въпреки това сивите зони остават. Разследване на изследователската лаборатория на Университета в Торонто Citizen Lab публикува в понеделник, че Индия и три други страни са заразили мобилните телефони на служители от Министерството на външните работи на Обединеното кралство със шпионския софтуер Pegasus през 2020 и 2021 г. NSO, израелската компания, която стои зад софтуера, твърди, че го продава само на държавни организации.
Преговори за петрол
От началото на март Индия увеличи вноса си на руски петрол с големи отстъпки. Освен това внесе повече руски въглища миналия месец, достигайки върхове, невиждани от повече от две години.
Силната зависимост на Европа от руските изкопаеми горива подкопава призивите на Запада към Индия на енергийния фронт, каза индийският министър на външните работи. По-рано този месец той заяви на пресконференция във Вашингтон, че общата покупка на руски петрол от страната му за април ще бъде по-малка от това, което Европа купува в рамките на един следобед.
„Ако разглеждате покупките на енергия от Русия, бих предложил вниманието ви да бъде насочено към Европа“, каза той.
И още нещо важно.
Конфронтирането с Русия и подкрепата за Запада нямат сериозно разбиране в Индия. Отделно в политическия елит и при част от военните съществуват симпатии към Русия. Повечето индийци чувстват Украйна доста далече и не са емоционално свързани със случващото се там както европейците.