Има нарастваща тревога в източния край на ЕС за скока на мигрантите, използващи Западните Балкани – и по-специално Сърбия – като врата за влизане в блока, пише Политико.
Маршрутът отчасти е резултат от приятелската визова политика на Сърбия. Страната позволява безвизово пътуване от места като Индия, Тунис и Бурунди, но също така има споразумение за безвизово пътуване с ЕС. Това улеснява хората да пътуват до Сърбия и след това да продължат към ЕС.
Статистиката показва нарастващата привлекателност на западнобалканския маршрут.
През първите девет месеца на 2022 г. са засечени над 106 000 души, влизащи в ЕС от Западните Балкани без официални документи. Това е повече от три пъти в сравнение с 2021 г. Скокът е приблизително десетократен в сравнение със същия период на 2019 г. според последните данни на ЕС.
Най-засегнатите държави от западнобалканския маршрут са Австрия, Чехия и Унгария. От ЕС се притесняват, че проблемът може да стане съвсем сериозен скоро тъй като източните европейски страни поемат огромен дял от украинските бежанци в блока. Маршрутът през Сърбия за още мигранти е точно това, което Русия иска.
„Капацитетът ни е на предела“, заяви австрийският вътрешен министър Герхард Карнер, твърдейки, че „злоупотребата с безвизовото пътуване“ в Сърбия е довела до увеличаване на броя на търсещите убежище. Австрия е получила 56 000 такива искания между януари и август.
Сърбия влиза във все по-големи противоречия с ЕС заради нежеланието си да се откъсне от Русия, откакто тя нахлу в Украйна.
Дипломатите на ЕС вече са разочаровани, че Сърбия, кандидат за членство в ЕС, не последва Брюксел в санкционирането на Русия. А сега също има опасения, че Белград всъщност косвено помага на Кремъл да всява разногласия в ЕС чрез нов приток на мигранти – тактика, за която Русия е заподозряна, че подкрепя по други границите на блока.
Европейските лидери призовават сръбския президент Александър Вучич да приеме визовите политики на ЕС – нещо, което Сърбия вече се е ангажирала да направи до края на годината.
„Не е честно Европейският съюз да предостави безвизови пътувания на Западните Балкани и страните от Западните Балкани дават безвизови споразумения на трети страни, които не са безвизови с нас“, посочват официалните европейски лица пред сръбския президент.
Сърбия има отговорности като част от по-широкото европейско семейство.
Вучич отхвърли всякакви обвинения, че улеснява тактиката на Москва и защити визовата политика на страната си.
За да ограничи злоупотребие, Белград вече е въвел за пътуващите без виза изискването тези пътници да покажат доказателство за платен билет за връщане с фиксирана дата, дава пример Вучич как Сърбия ще се бори с този проблем.
„Ще направим всичко, за да намалим тази бройка. Не искаме да застрашаваме нашия безвизов режим с ЕС.“
„В допълнение към бежанската криза в Украйна, нормалните вълни на миграция се увеличиха в пъти“, посочват официални лица от Австрия. „Ако тенденцията се запази, в Австрия ще има до края на годината повече мигранти в сравнение с 2015 г. и 2016 г., когато беше пикът на миграционната криза в ЕС.”