Препоръчана книга от Софтпрес
„Тракийски легенди“ от Кристина Димитрова събира популярни и забравени легенди, които разказват за културата и бита на траките. На страниците на книгата читателите срещат герои, божества, смели войни и митични създания, които са присъствали в историите на тракийския народ. Истории, които са се предавали от уста на уста, и са се запазили и до днес. Ето три от тях, които ще откриете в „Тракийски легенди“.
Легендата за Борей
Според траките студеният северен вятър имал облика на крилат мъж на име Борей, който живеел на края на света, където свършвали земите на Древна Тракия. Немирен, жесток и напредсказуем, той носил на хората дъжд и сняг и всички се страхували от бурния му нрав. Борей се влюбил в дъщерята на атинския цар Ерехтей – Орейтия, и бил твърдо решен да я вземе за жена, но баща ѝ не я давал. Само че крилатият мъж не обичал някой да се изправя на пътя му, и не приел отказа. Издебнал красивата Орейтия да е сама, откраднал я и тя станала негова съпруга. Никой не искал да си навлече Борей за враг, затова пък атинския цар решил да се възползва и да го превърне в свой съюзник. Затова когато атиняните воювали с персите, Ерехтей помолил зет си да му помогне и да разгромят войските. Борей разразил толкова силна буря в морето, че потопил значителна част от вражеските кораби.
Легендата за Орфей и аргонавтите
Повечето хора свързват талантливия Орфей с историята за неговата любима Евридика, но преди да срещне нея, той помогнал на Язон и аргонавтите да открият златното руно. По пътя си трябвало да преминат покрай скалите на нимфите, които с песните си омайвали моряците и корабите им се разбивали. Но музиката на Орфей от лирата можела да заглуши гласа на девойката. Той приел предложението и се качил на кораба на аргонавтите, а песните му улеснявали предвижването им по целия път. Когато открили златното руно, аргонавтите трябвало да се изправят срещу страховит дракон, който пазел съкровището. Но вместо да влизат в битка срещу чудовището, Орфей извадил арфата си и засвирил, а то се унесло под мелодичните звуци, и Язон успял да вземе руното. На връщане корабът на аргонавтите наистина преминал покрай скалите на нимфите, откъдето се понесли красивите им гласове. Мъжете били като омагьосани, но Орфей отново засвирил на лирата си и заглушил песните им, така че корабът на аргонавтите преминал спокойно и през това препятствие.
Легендата за светилището на нимфите
Във времето, когато тракийските земи били част от голямата Римска империя, живял велик пълководец на име Тит Флавий. След 30-годишно отсъствие заради сражения, той най-после имал разрешение да се прибере у дома, а император Марк Аврелий избрал да го възнагради за вярната му служба като му подарил парче земя. Мястото било приказно – изпълнено със зеленина и с ромоленето на лековития поток, който минавал от там, а под яркото слънце се издигало светилище на нимфите. Хората разказвали, че нощем те се събирали и танцували под лунна светлина. Гледайки светилището, на Тит Флавей му хрумнала идея – да направи храм в чест на своята съпруга и тяхната любов, която е оцеляла въпреки трийсетте години отсъствие. Речено сторено. Но всяка нощ, откакто започнала работата по храма, на пълководеца му се присънвал един и същи сън – една нимфа го навестявала, омайвала с красотата си и го молила да я последва, а той се събуждал, преди да ѝ даде отговор. В деня на откриването на храма сънят се превърнал в реалностт и нимфата наистина посетила Тит Флавей. Пред всички тя го приканила да я последва, ала той, верен на своята съпруга, ѝ отказал. Тогава за миг се разразила страшна буря и красивата девойка се превърнала в каменна статуя – резултат от мъката, породена от несподелената любов.
Още за книгата можете да прочетете тук.
Читателите на Danybon могат да поръчат книги с 20% отстъпка от сайта на Софтпрес www.soft-press.com, като използват промокод Danybon20. Кодът се въвежда при завършване на поръчката.
„Тракийски легенди“ можете да откриете и на Пролетния базар на книгата в шатра 41 от 31 май до 6 юни.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.