- Холандският министър на образованието: Подборът на студенти трябва да бъде по-справедлив
- Подборът в популярните специалности може да доведе до неравенство. Университетите трябва да направят повече, за да предотвратят това, заяви холандският образователен министър. Селекцията ще стане още по-важна в бъдеще.
На 15 февруари образователният министър на Нидерландия изпрати писмо до Камарата на представителите, в което призовава висшите училища да намалят неравенството на възможностите. Той очаква при подбор за специалностите университетите отново да започнат да използват лотария по-често.
От години има критики относно подбора на студентите в най-желаните специалности в холандските университети. Тези младежи, които са студенти за първи път в семействата си и тези с мигрантски произход имат по-малък шанс да бъдат приети, пише “Делта”, изданието на ТУ Делфт. във връзка с последните изказвания на образователния министър на Нидерландия.
Желаните университети досега бяха със своите процедури за подбор
Университетите с най-желани специалности измислят свои процедури по подбор, се посочва в критичен доклад на холандския Инспектора по образованието – „сами и по свое усмотрение и без консенсус за това как изглежда справедливият и ефективен подбор“.
Образование в сянка
Министърът категорично се противопоставя на „образованието в сянка“ – обучение за подготовка, което не всеки може да си позволи.
„Подборът трябва да се основава на качествата и уменията на кандидат-студента, а не на дебелината на портфейла на родителите.“
„Сегрегацията все още играе роля в образованието“
За да избегне „пристрастия“, министърът насърчава университетите да използват инструменти за подбор, върху които не може да се влияе чрез допълнително и целенасочено обучение. Важно е например къде е написано мотивационното писмо, а също къде и как се провеждат тестовете и съвместните задачи.
Холандският образователен министър вярва, че образователните институции трябва да предоставят по-добре информацията за своите процедури за подбор.
Бъдеще
Подборът очевидно ограничава достъпността до определени специалности. Затова трябва да се прави внимателно. Освен това в бъдеще може да се наложи правителството да определи по-категорично кои възможности за обучение могат да следват младите хора.
Образователният министър разсъждава и по въпроса как висшето образование може да допринесе за всички видове социални предизвикателства, като застаряващо население и недостиг на пазара на труда. Според него селекцията може да играе роля за това.
Идеята е студентите по-често да стигат до обучение, което е от полза за обществото като цяло.
Може би правителството отново трябва да има повече влияние върху селекцията, смята още холандският образователен министър. Университетите са отговорни за подбора на студенти, но това има предимства и недостатъци. В края на краищата, това е „повтарящ се въпрос дали подборът изобщо е подходящото средство за разпределяне на местата за обучение“. Тегленето на жребий може да бъде по-честно.
Преференциална политика
Има и много социални проблеми.
„Сегрегацията все още играе роля в образованието; Млади хора от различен произход се срещат все по-рядко в университетите.“
Така възниква въпросът за положителната дискриминация: може би преференциалните политики трябва да играят роля при подбора.
Образователният министър на Нидерландия споделя, че в бъдеще образованието може да „предложи на определени младежи повече възможности да станат студенти отколкото на други групи“.