Учениците вече са в коледна ваканция. В графика на МОН тя е от 21 декември 2024 г., който обаче е в събота и по принцип е почивен ден. Реално ваканцията стартира от 23 декември 2024 г..
Тази година почивката на учениците ще продължи до 5 януари 2025 г., но това се случи след дълга борба.
Отново бяха много трудно извоювани реални почивни дни за учениците извън празниците. Имаше борба и за 23 декември 2024 г., който се пада в понеделник, и за 3 януари 2025 г., който е в петък.
Официално ваканцията свършва на 2 януари, но след като редица кметове обявиха 3 януари 2025 г. за неучебен, министърът на образованието се наложи да издаде заповед и да посочи официално, че на 3 януари 2025 г. няма да се учи в цялата страна.
Борис Бонев от “Спаси София” започна инициативата 3 януари да е неучебен. Предложи на кмета на София тази идея. Васил Терзиев написа предложение до МОН, но министърът на образованието му обясни, че е изпуснал срока за подаване на промяна, който бил свършил през лятото. Последва интересна реакция – кметове в различни областни градове и общини започнаха да обявяват този ден за неучебен.
МОН се задоволи в началото само с отмятане – явно смяташе единствено да отброява къде няма да се учи. Накрая образователните чиновници капитулираха след като се достигнаха някакви заветни проценти.
Образователният министър заяви, че няма как да се проведе ефективно обучение след като в много училища няма да се учи и обяви 3 януари за неучебен за всички ученици в България.
По този начин коледната ученическа почивка, след дълга борба, стана от 21 декември 2024 г. до 5 януари 2025 г. Това са 16 почивни дни. Само 6 от тях реално биха се водили учебни. Другите са празници или почивни дни.
Да има нормални ваканции през учебната година, за да могат учениците да са със семействата си и да отпочинат добре, се превръща с всяка година във все по-голяма битка. От МОН продължават да обявяват уикендите и официалните за ваканции. Продължават и смешните ваканции от 1 ден тук-там в учебно време. Такава например е междусрочната ваканция, която е само 1 ден и той е 5 февруари 2025 г., сряда.
Приятна ваканция, ползотворна почивка и весели празници на всички ученици и учители!