Стартира стипендиантска програма за талантливи кандидат-студенти в сферата на математиката и информатиката, обяви научният директор на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) проф. Мартин Вечев:
„Имаме удоволствието да обявим една уникална инициатива за България – стартирането на стипендиантска програма за талантливи кандидат-студенти в сферата на математиката и информатиката. Програмата цели талантливите деца на България да останат в страната. Има взаимствени елементи от подобни програми на чуждестранни университети като Оксфорд, Кеймбридж и други. Програмата е изцяло частно финансирана с над 1 милион лева. Стипендиите са в размер на 72 000 лева за период от четири години и включват базово обучение, стажове, ежегодна работа в изследванията в INSAIT и летни стажове в технологични компании. Програмата е пример за това как трябва да се развива България като технологичен лидер в световен мащаб.”
“Програмата ще доведе до задържане на умни млади хора в България”, смята деканът на ФМИ проф. Мая Стоянова.
Какви са условията?
“Програмата ще доведе до задържане на умни млади хора в България. Чисто технически кандидатите трябва да изпълнят три неща: да кандидатстват във Фaкултета по математика и информатика на Софийския университет, да бъдат приети в специалност „Информатика” – бакалавърска програма, да се запишат като студенти”, подчерта деканът на ФМИ.
Според ректора на СУ „Св. Климент Охридски“ Георги Вълчев програмата показва модела, по който да се насърчават младите талантливи умове на България.
Министърът на образованието Галин Цоков посочи, че това е пример за изграждане на екосистема в която наука, образование и бизнес се свързват.
“За тази година 5,3 млн. са отделени за подготовка на деца за олимпиади и конкурси. Обмисляме програма за стипендии за младежи, които се представят добре на състезания да се развиват в университети”, посочи министърът на образованието и науката.
“Това е историческо събитие с въвеждане на най-добрите практики във висшето образование”, заяви премиерът Николай Денков, който участва в официалното обявяване на новата стипендиантска програма за развитие на технологични лидери на INSAIT.
Програмата на INSAIT прехвърля този модел за първи път в България и Източна Европа, като съчетава четиригодишната бакалавърска програма по информатика във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет с изследванията на световно ниво в института INSAIT и екосистемата около него. Чрез нея студентите ще бъдат подкрепени със стипендии от 2000 лева на месец за да се фокусират в образованието си, като в същото време работят по проекти в иновативни сфери, като големи езикови модели, компютърно зрение, роботика, машинно обучение, алгоритми и др. Отделно на това програмата EXPLORER включва както платени летни изследователски стажове в INSAIT, така и инженерни стажове в развойните отдели на високо-технологични компании.
Прецедент за България е и моделът на финансиране на програмата – с дарения от индустрията, която осъзнава ключовата нужда за бизнеса от този тип специалисти. Зад EXPLORER застават: фондация “За пример“, основана от ръководството на SiteGround – българската технологична компания е сред най-големите партньори на INSAIT с обща инвестиция на стойност 12 милиона лева, предвидена за развитието на института и работата му; технологичният гигант Amazon Web Services; Man Group – глобална фирма за управление на активи, движена от технологиите, с над 200-годишна история и над 160 млрд. долара в AuM; Фондацията Лъчезар Цоцорков; LAUNCHub Ventures и LatticeFlow – 2 пъти топ 100 AI компания в света. Общо, те даряват над 1 млн. лева за да могат българските деца да останат в България и да се развиват на световно ниво.
Информация за стипендията
Програмата „EXPLORER“ (EXcellence Program in technoLOgy and REseaRch) е насочена към бъдещи бакалаври със силен интерес в информатиката, изкуствения интелект и дълбоките технологии. Целта е студентите да навлязат отрано в тези съвременни области, което ще им позволи систематично развитие в изследователската дейност, създаването на дълбокотехнологични компании, работа в развойни центрове и други. Студентите ще се сдобият с опит в последните разработки на INSAIT и ще имат възможността да стажуват в едни от водещите технологични компании в България и по света.
Структура
Програмата е комбинирана със специалност „Информатика“ на Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, където ще се провежда бакалавърското обучение. В допълнение студентите ще работят в INSAIT по различни проекти и задачи и ще могат да участват в семинари, дискусии и други дейности. Общата продължителност е 4 години. През академичната година основният фокус е обучението във ФМИ, където се очаква студентите да взимат активно участие в лекции и упражнения, а работата им в INSAIT ще се случва паралелно. През лятото студентите ще участват в задължителни платени стажове в INSAIT (А) или в дълбокотехнологична компания (Б) на тема, одобрена от INSAIT. Продължителността на всеки стаж ще е около 10 седмици, а възможните избори са A,А,Б и А,Б,Б. Поради интензивността на занятията студентите ще трябва да съгласуват всякакви други работни ангажименти с INSAIT, за да се прецени дали могат да продължат да участват в програмата.
Условия
За да започнат в програмата, студентите трябва:
- да бъдат отделно приети и да се запишат в 1-ви курс на специалност „Информатика“ на ФМИ за учебната 2024/2025 г.1
- да преминат конкурс на INSAIT със следните критерии за оценяване:
- доказани способности по математика и информатика;
- демонстриран интерес към изследванията и дълбоките технологии;
- стремеж към задълбочено разбиране на материята;
- потенциал за бъдещо развитие;
- комуникационни и социални умения;
- самостоятелност;
- добро владеене на български и английски език.
За да продължат участието си, всяка следваща академична година е необходимо студентите:
- да преминат в горния курс на специалност „Информатика“;
- да имат среден годишен успех, одобрен от INSAIT;
- да имат положителна оценка за работата си в INSAIT;
- да приключат успешно летния стаж;
- да нямат несъгласувани с INSAIT други работни ангажименти.
- Конкурс в INSAIT
Кандидатите трябва да преминат две последователни оценявания:
- оценяване на базата на подадените документи;
- оценяване на базата на проведени интервюта.
Само преминалите първото оценяване ще бъдат поканени на второто.
Документи
Автобиография (CV), включваща:
- допълнителни занимания по математика или информатика;
- резултати от състезания, участие в лагер-школи;
- научни конкурси;
- код на отворени проекти.
- Справка за среден успех от училище (за 11 клас и първия срок на 12 клас).
Мотивационно писмо (1 стр., PDF формат), излагащо:
- защо искате да участвате в програмата;
- кои области в науките и технологиите са ви интересни;
- какво ви е интересно в тях;
- какви знания и умения сте придобили самостоятелно.
Всички документи трябва да са на английски език
Срокове
Подаване на документи | до 17.03.2024 вкл. |
Първо вътрешно оценяване | от 18.03 до 2.04 |
Известяване на резултатите от първия етап | 4.04 |
Интервюта | между 10.04 и 12.04 |
Второ вътрешно оценяване | 13.04 до 23.04 |
Известяване на резултатите от втория етап | 24.04 |
Одобрението от INSAIT не гарантира прием. За това е необходимо кандидатът да бъде отделно приет и записан в 1-ви курс на специалност „Информатика“ във ФМИ на СУ за учебната 2024/2025 г. Окончателният списък на приетите ще бъде обявен до 01.09.2024
Къде се кандидатства?
За въпроси относно програмата можете да се обърнете към [email protected]