Ако сега имахте 7-класник и му предстои кандидатстване в гимназия, бихте ли кандидаствали в училища, които си сътрудничат с проруски организации?
Бихте ли кандидаствали за училища със задължителен руски език?
Същите въпроси важат и за избор на училище за 1 клас.
В дискусиите в Данибон родители заявиха вчера, че са зачеркнали цели училища и паралелки с руски.
„Благодарение на Вашите постове от последните дни си дадох сметка за мащаба на разпространение на руския език и пропуснатите ползи от неизучаването на други езици. Пълен шок!! Нещо толкова явно и случващо се “под носа” ни, за което всъщност никой досега не говори и не променя. Според мен причината е в МОН, които съвсем удобно са проспали този феномен, заедно с липсата на цялостни и адекватни реформи в образованието. Положение win win за МОН, или с един куршум два заека – хем нищо не пипаме, хем МадаРаша не ядосваме…
Аз лично като родител на седмокласник със съжаление зачеркнах като потенциален вариант една от езиковите гимназии в София, където няма друга опция, освен руски като втори език. Разбира се и всяка една паралелка в друго училище с преподаване на руски отпада като възможност.
За мен остава въпроса, кой решава какъв език ще се изучава в дадено училище, МОН, регионалния инспекторат или самото училище? И какво бихме могли да направим като родители (и не само), за да инициираме промяна.
Благодаря Ви за насочването на вниманието към тази тема.“
Това ми даде повод за интересна дискусия: „Бихте ли избрали за детето си училище, което си сътрудничи с руски организации или в което има руски паралелки?“
Родителите от общността на Данибон отговарят категорично, че няма да запишат децата си в такова училище.
Разбира се, че не.
Не рязбирам кой нормален родител ще си запише детето в проруско/враждебно на България училище.
В тази връзка се сещам за един разговор с едни мои познати по темата – те “готвели децата си за всяко положение”. Демек, ако Русия ни завладее, да са подготвени да сътрудничат/коленичат по-адекватно. На руски език.
Кога като народ ще се отървем от робското мислене?
Не, не бих. Това би означавало наличие на руска пропаганда, без всякакво съмнение лично за мен.
Ако прилежащото ти училище е със задължително изучаване на руски, а не можеш да плащаш за частно, не мисля, че имаш много голям избор. За София говоря, в другите градове може да е по-различно. Иначе не, не бих избрала с руски.
Не. За всяка паралелка след 7 клас се обявява информация с какъв език е, интензивно или разширено, поглеждат се настоящите учебни планове за втори език и се прави избор на база желанията на детето. И преди, и сега не бих избрала руски език за децата, поне не като първии, втори, дори трети и четвърти чужд език. В София има достатъчно паралелки с други възможности. Аз самата владея руски, но съм го учила като трети чужд език, и никога не ми е бил необходим в професионалната сфера. Връщайки се назад, съжалявам, че не дадох предимство на френския или дори на латински пред руския.
Разбира се, че много малка част от активно ангажираните с образованието на децата си родители биха видяли някакъв потенциал в подобно нещо и биха записали децата си в подобно училище. Това го знаят и самите „организатори“ и подобни деца изобщо не са им таргет. Те се целят в посредствени деца с посредтсвени родители, както и в тотално неглежираните. Там където и църквата. Те двете теми са много общи. Прикачам едно видео, за да илюстрира мнението ми и в контекста на матурите: https://www.facebook.com/share/v/18vyAXyBh6/?mibextid=wwXIfr
Имам 7-класничка и не, няма да кандидатстваме в тях.
Имам дете в седми клас тази година и не бих го записала в паралелка с руzки език.Аз съм го учила в училище,разбирам го доста добре,но с руснаци винаги говоря на български,защото няма да им направя удоволствието да говоря на техният език.Познавам украинци,които за 3год.в България са научили български много по-добре от руснаци,които живеят тук 30 год.Не визирам всички,но болшинството.
Според мен реалността е малко по-различна от заявеното тук. Например, едва ли някой ще се откаже от ТУЕС, заради втори език руски или от 73-то, или паралелката с руски в Първа АЕГ в сравнение с опцията за по-нискобалови училище. За моя син според бала му избрахме комбинация английски/испански.
Не, не съм казала, че всеки език е богатство, особено когато има риск да е гарниран с пропаганда. И за съжаление има много общо с политиката. Просто казвам, че ако компромисът за много желано училище е втори език руски с два часа седмично, дори и родители, които не искат децата им да изучават руски, биха направили компромиса. Той де факто е от липса на избор.
Имам седмокласник, който мечтае за ТУЕС, и в момента е много разочарован, че аз не искам да е там.
„Локомотиви и вагони“ с руски? Обществени науки с руски? Компютърни науки с руски? Счетоводство с руски?
Наша съмишленичка, която живее във Виена, е отделила време, за да прегледа какво се предлага за кандидатстване в София:
„Не съм родител на седмокласник, но ми стана любопитно и днес е почивен и дъждовен ден във Виена, та погледнах списъка на РУО София за дневна и дуална форма на обучение за 2025/6г. обявените паралелки за 8 клас.
Ако правилно броя от телефона си, има обявени 39 паралелки с руски език, като в 11 от тях е интензивна форма (първи чужд език).
На мен са ми странни някои от профилите комбинирани с руски:
– Обществени науки с интензивен руски – звучи ми абсолютно пропагандно, а не като да готви бъдещи дипломати;
– Локомотиви и вагони (дуална) – РЕ – тези няма как да ги изпращат във вражеска държава без дуално обучение, така че това е пълна безмислица;
– Софтуерни и хардуерни науки – АЕ интензивно, РЕ – тази безмислица вече сме я дискутирали, Русия освен да копира и краде технологии, няма впечатляващ собствен принос и публикации;
– Компютърна графика – АЕ, РЕ ??!
– Оперативно счетоводство – РЕ интензивно, АЕ
– Електронна търговия – РЕ интензивно, АЕ
Не ми се рови предните 5 години, но бих направила обосновано предположение, че в София всяка година има повече от 150 паралелки в периода 8-12 клас с руски език. Това си е направо трагично…
В същото време паралелките с френски например са 23, от които усилени 14.
Дали има начин да питаме РУО как се взема решение за разкриване и одобряване на паралелка с даден език и как се оценява резултат през годините? Щом са одобрили този списък, значи те носят и отговорност за съдържанието му.“
Прочетете всички мнения тук.