Съществува интересен парадокс. Повечето се определят като хора със средни доходи, сочи изследване от Великобритания, цитирани от Форбс.
Проучване показва, че дори когато печелим над средното, може да не го осъзнаваме, тъй като често подценяваме колко добре се справяме в сравнение с другите.
Причината:
Обикновено се сравняваме с други от собствения си социален кръг, които винаги се справят „малко по-добре“, а ние „малко по-зле“.
Изследванията показват, че хората, които печелят между 80 000 до 100 000 паунда (186 447 – 233 058 лева), се смятат за такива със средни доходи в сравнение с останалата част от британското население.
25% от хората, печелещи над 100 000 паунда (233 058 лева), все още се идентифицират като работническа класа.
Това обикновено важни за хора с високодоходни професии като адвокати, банкери и лекари, които обаче се смесват с други, които печелят повече, пише The Guardian. Затова смятат себе си за обикновени хора със “средни“ доходи.
В случая не става дума за хора, които имат или нямат пари, а по-скоро за категория хора, които имат или нямат яхти, пише Форбс.
Парадокс има и при хората с ниски доходи.
Тези, които печелят по-малко от средното ниво за Великобритания, също се приемат за средна класа.
В същото изследване 61% от респондентите, чийто нетен доход е под 20 001 паунда (46 614 лева), се класифицират като хора с нормални доходи в сравнение с останалата част от населението.
Заключението на учените е, че това е така, защото обикновено се смесваме в социални кръгове, подобни на нашите, с които нямаме чак толкова финансови различия и има хора с по-високи и по-ниски доходи.