Светът си има своите социални и културни събития, които привличат вниманието на ценителите на красивото и стилното. Едно от тези събития е в Нидерландия – милионите лалета в парка Кукенхоф. В календара е разположено между март и май. Точно в този период на годината между Лайден и Харлем и в близост до градчето Лисе се стичат хиляди посетители, за да се насладят на красивата гледка на цветето, станало символ на Нидерландия и маркирало златните години в историята на тази страна.
Бяхме в Нидерландия и решихме да посетим Кукенхоф на 11 април 2023 г. Пътувахме от Делфт до Лайден, а след това имаше организиран транспорт до Кукенхоф. На паркинга пред парка се намираше огромен паркинг за автобуси, коли и кемпери.
Входът за Кукенхоф е платен. Може да се купят билети предварително. Може и на място. На място е малко по-скъпо.
Когато се влезе, има безплатни карти.
Ние тръгнахме в посока вятърната мелница – т.е. вдясно. От няколко места можеха да се наблюдават полетата с лалета. Изборът за начало в тази посока се оказа грешка. Беше препълнено с посетители. Особено около вятърната мелница. Част и от лалетата в този район още не бяха цъфнали.
Когато преминахме към лявата страна на парка, вече можехме да се насладим на красотата на цветята. Там пространството е по-широко и не се усети, че има толкова много хора. А и вероятно е по-слънчевата страна на градината, защото бяха цъфнали почти всички лалета. Разходката сред тях беше наслада.
Ако не обичате навалиците, може би е по-добре да проучите веломаршрутите в полетата с лалета наоколо.
Началото на Кукенхоф като обществен парк, който показва красотата на холандските лалета, е поставено след Втората световна война – през 1949 г. Но самата история на това прекрасно място е от 1432 г. Тогава е използвано като ловно поле към замъка Тайлинген. Графиня Якоба ван Байерен събира плодове и зеленчуци от горите и дюните в Кукенхоф за кухнята на замъка. През 1641-1645 г. започва изграждането на замъка Кукенхоф и имението се разраства до площ от над 250 хектара. През 1719 г. има нов собственик, който го разширява. През 1809 г. то е закупено от друг аристократ, който още повече го разширява. През 1857 г. са проектирани градините на настоящия парк. От 1857 до 1866 г. къщата се превръща в замък. През 20-те години на 20 век замъкът се модернизира с изграждането на бани. През 1943-45 г. в него се настаняват немските окупатори. През 1949 г. група производители и износители на луковици измислят план да използват имението за постоянна изложба на пролетно цъфтящи цветя. През 1949 г. се основава фондацията за изложението на цветя Кукенхоф, а през 1950 г. е първото изложение. Така се превръща Кукенхоф в пролетен парк. През годините става световноизвестна атракция.
Всяка година в рамките на 8 седмици през пролетта Кукенхоф е панаир, на който посетителите могат да се насладят на възможностите на нидерландците да отглеждат цветя. Засаждат се 7 милиона луковици.
В изложението се включват 100 компании за луковици и 600 индустрии за цветя. Организират се 20 шоута с цветя.
Кукенхоф предлага нещо ново всяка пролет.
Екипът от 40 градинари от Кукенхоф започва засаждането на 7 милиона луковици през октомври. Всички луковици се садят ръчно, което отнема около 3 месеца. Нова трева също се засява преди всеки сезон, за да се гарантира, че ще има свеж, зелен фон, когато паркът се отвори врати в края на март. В края на сезона луковиците се изкопават. След лятото цикълът започва отначало.
В Кукенхоф цъфтящите цветя и растения са изложени на открито и закрито. Производителите показват най-красивите си цветя в павилиона на Oranje Nassau. 100 000 лалета са изложени в павилиона Willem-Alexander. А в павилиона Beatrix са орхидеите и антуриуми.
Историята на лалето е впечатляваща. От луковици, струващи теглото им в злато, до историята на черното лале и разкази за известни хора, които са дали името си на нови сортове. Всички тези истории са разказани в изложбата Tulpomania в павилион Juliana.
В Историческата градина се вижда какво е развитието на лалетата в продължение на 400 години отглеждане и култивиране в Нидерландия. Градината Clusius е засадена с лалета от сортове, които са били култивирани преди четири века. Показани са и различни нови сортове лалета и нарциси, които да очакваме през следващите години.
Паркът е красиво място за скулптури и произведения на изкуството. Изложението си сътрудничи с 25 художници. По този начин Кукенхоф е прекрасна комбинация от цветен парк и ценни скулптури.
Полетата с цъфнали лалета са една от най-типичните гледки от Нидерландия през пролетта. Те се намират около Кукенхоф. Близо до вятърната мелница има прекрасна гледка към тях. С лодки, които тръгват от вятърната мелница, може да се направи разходка из полетата. Още по-приятно е с велосипед. Според указанията на парка, има велосипеди под наем близо до главния вход. Разхождащите се трябва да знаят, че не могат да влизат в парка.
Изложението Кукенхоф не е само панаир на цветята, но служи и за вдъхновение за градинарите, които идват да черпят идеи. В Нидерландия масово всяка къща си има хубава градинка.
Създайте своя собствена градина в стил Кукенхоф, пише в книгата на парка. Засадете вашите луковици на слоеве (засаждане тип лазаня), за да имате няколко вида заедно.
Дори и да нямате градина, вашите луковици могат да бъдат засадени и в саксии. Ако саксията е 20 см или по-дълбока, може дори да успеете да засадите луковиците на няколко слоя.
Когато е много студено, преместете саксиите на по-топло място.
Какви цветя са засадени в парка Кукенхоф?
Лалета, фритилария (императорска ведрица), орнитогалум (гарвански лук), анемоне (съсънки), нарцис, зюмбюл, камбанки (hyacinthoides), минзухар, хионодокса, синчец, ирис, декоративен лук, иксиолирион, ифейон, камасия, самодивско цвете (еритрониум), пушкиния, мускари, лисичина (коридалис).
Изключително интересно е да се наблюдават посетителите в парка Кукенхоф. Имаше млади влюбени. Най-интересни бяха южнокорейците. Обикновено момичето позираше, а момчето беше задължено да я снима. Имаше и булки от Азия. Видяхме японка в традиционни дрехи. Мястото е приятно за семейна разходка с деца. За мъжете обикновено не е най-прекрасната точка на света, заради хилядите хора наоколо. Един татко руснак на няколко пъти го чух отчаяно да говори на семейството си: “Ох, пак объркахме посоката, в която да се движим!”. Обаче явно е любима градина за много възрастни хора. Забелязах такива с инвалидни колички, които вече не можеха да ходят заради твърде напреднала възраст, но бяха дошли да се насладят на лалетата. Имаше дори старец на мобилно легло с цял екип медици, които го разхождаха из парка.
Тук прииждат хора на всякаква възраст и от всякакви националности. Но навалицата е огромна. По едно време около вятърната мелница се движихме човек до човек в плътна колона. Спре ли някой да направи снимка, всички трябваше да спрем. Такова нещо съм виждала само във Ватиканските музеи, а там е затворено пространство. Затова за мен по-приятно беше в по-широката част на парка. А съпругът ми, който първоначално искаше да прави велообиколка около полетата с лалета, беше загубен за чара на парка заради огромния брой посетители. Определено друг път би се радвал само на разходка с велосипед и далеч от многото хора.
Пролетният парк Кукенхоф е световно събитие в календара на хората, които се радват на красивото. Някои мечтаят да го посетят и организират първото си посещение с трепет. Други са редовни посетители и събират красиви гледки всяка година. Най-запалените фенове се настаняват с кемперите си до самия вход и се радват дълги дни на красотата на лалетата – символа на Нидерландия.
ФОТОРАЗХОДКА