Облечен в масленозелените си дрехи, украинският президент Володимир Зеленски докосна всички емоционални нотки, които човек би очаквал в обръщението си към Конгреса. Украйна е на предната линия на глобалната битка срещу авторитаризма, пише в анализ Блумбърг.
„Вашите пари не са благотворителност“, каза Зеленски. „Това е инвестиция в глобалната сигурност.“
Зеленски призова за повече американска помощ, тъй като конфликтът в Украйна се превръща в мрачно състезание по икономическа и военна издръжливост – тъй като перспективите за помощ от САЩ стават по-малко сигурни.
Войните имат фази, дори ако разделенията между тях са объркани. В първата фаза на тази война се видя, че Украйна запази своята независимост, като оцеля след мащабна руска атака. При втората фаза Украйна започна да прогонва руските сили от своята територия, със сериозни успехи на изток и юг.
И в двете фази подкрепата на САЩ осигурява критичната граница на успеха, като прогнозира руските атаки, предостави крайно необходимите пари и оръжия и дори помогна за водене на военна игра при Харков през септември. Сега идва другата фаза и чуждестранната помощ ще бъде не по-малко жизненоважна.
Тази фаза е мътна за момента. Не е ясно коя страна ще има инициативата или предимството. Украйна се надява, че освобождаването на Херсон е по-скоро прелюдия, отколкото кулминация – че може да продължи да нанася удари по руските сили, които в някои случаи са твърде зле оборудвани за зимата.
Но руснаците, под командването на генерал Сергей Суровикин, подготвят мащабна отбрана и увеличават числеността си с нови попълнения. Москва може да предприеме нови офанзиви през новата година. Дотогава тя се стреми да смаже икономиката и националната воля на Украйна като унищожи нейната енергийна инфраструктура. Това е стратегия на бавна, безмилостна брутализация. След месеци на настояване, че победата е близо, Путин сега признава, че войната му ще бъде дълга и твърди, че Русия няма „никакви ограничения“ за военните разходи за нея.
Наистина този конфликт се противопостави на чистите разграничения между войните на придвижване и войните на изтощение, между типа войни, които можем да очакваме през 21-ви век, и тези, които светът преживя през 20-ти. Източната контраофанзива на Украйна приличаше на блицкриг в стил Втората световна война. Продължаващата руска кампания около Бахмут прилича повече на Пашендейл или Сома. Във войната участваха високотехнологични дронове, HIMARS, а сега и ракети Patriot. Също включва и огромно количество от сравнително нискотехнологични артилерийски снаряди. Никой не знае как точно ще свърши, но следващата година ще подложи на изпитание издръжливостта и на двете страни.
Русия трябва да поддържа своята изолирана, санкционирана икономика, отчасти като разчита повече на другите мошеници в света. Украйна трябва да се предпази от руските удари по инфраструктурата, от разрушаване на икономиката си и от изчерпване на противовъздушната си отбрана, което означава повече пари и военна помощ от Запада.
Украйна също се нуждае от по-модерни оръжия, за да освободи повече територия – по-големи въоръжени дронове и ракети с по-голям обсег, които могат да разкъсат руския тил, тежки танкове, които могат да пробият добре подготвена защита по фронта. И двете страни ще имат нужда от все повече артилерия, за да поддържат настоящите операции, камо ли да предприемат нови. До известна степен войната ще зависи от това дали руснаците могат да произведат повече 152-милиметрови снаряди отколкото Западът може да произведе 155-милиметрови снаряди – което превръща конфликта в битка на индустриалните бази.
Киев има прилични перспективи в тази битка. Русия започна с масивно артилерийско предимство, но санкциите и контролът върху износа възпрепятстваха нейната отбранителна индустрия, докато Америка увеличава производството. Благодарение на току-що приетия Закон за разрешение за национална отбрана, Пентагонът вече може да сключва многогодишни договори за боеприпаси, от които Украйна се нуждае, вместо да разчита на собствените си запаси.
Но Зеленски нямаше да е във Вашингтон, ако всичко беше така ясно. Във въздуха витаят слухове за руски дипломатически капан – опит за мир, целящ да замрази войната и да предотврати следващата украинска офанзива.
„Би било наивно да чакаме стъпки за мир от Русия, която е терористична държава“, обяви Зеленски.
Има информации, че някои служители на Пентагона са нервни, че помощта за Украйна изчерпва боеприпасите, заделени за собствените военни планове на Америка. Колкото по-дълго се разпростира този конфликт, толкова повече той ще се съревновават в съзнанието на политиците на САЩ с други непредвидени ситуации, пред които Вашингтон може да трябва да се изправи. Путин знае това и може би затова изглежда толкова уверен след такава ужасна година.
В момента има малко признаци на умора от американска помощ. Белият дом посрещна Зеленски с обещания за още 1,85 милиарда долара във военно оборудване, а Конгресът е настроен да отдели още 45 милиарда долара за Украйна през следващите месеци. Но влиянието на украинските скептици в новата, ръководена от републиканците Камара на представителите, трябва да накара Киев да се притеснява от това, което може да се случи след това. Не е ясно дали днешните овации ще се превърнат в отворена чекова книжка през следващата година.
Мечтата на Путин е кошмарът на Зеленски – че Америка ще се провали, докато войната в Украйна продължава.