- Франсис Дърнли, един от водещите на подкаста на Telegraph “Украйна: Най-новото”, е поканен да присъства на частната пресконференция, преди украинският президент да отлети обратно в Украйна: “Зеленски няма да предложи големи отстъпки за постигане на мирно споразумение”
“Предизвикателен и с чувство за хумор, Зеленски заяви, че “няма право” да бъде депресиран след срещата си с Тръмп”.
Така журналистът от британския Телеграф Франсис Дърнли описва украинския президент по време на частната пресконференция на летище Станстед само за няколко души, която Зеленски дава преди да отлети за Украйна.
“Това може да е най-важната конференция, на която ти и аз някога ще присъстваме в кариерите си”, споделя по-опитен журналист пред Дърнли.
Решенията, които ще бъдат взети през следващите дни, може да се окажат най-значимите за Европа и нейната сигурност след края на Втората световна война.
I’ve just been in an intimate press conference with @ZelenskyyUa.
Defiant and humourous, he said he “hadn’t the right” to be depressed after the meeting with Trump.
I asked about occupied territories and peace deal propositions. It will all be in Monday’s ‘Ukraine: The Latest’. pic.twitter.com/42Vr33L32U
— Francis Dearnley (@FrancisDearnley) March 2, 2025
За изненада на журналистите Зеленски изглежда “по-спокоен от очакваното след това, което сигурно е било адска седмица”. Усмихва се и разменя шеговити реплики, но въпреки това остава непоколебим в сериозността на отговорите си.
Това не е човек, готов да направи големи отстъпки след неотдавнашната си среща с президента Тръмп.
Единственият момент на неудобство настъпва, когато е попитан дали би се извинил на американския президент:
“Той умело избегна въпроса”, пише журналистът.
С такова искане кръгът на Тръмп облъчва от два дни американските медии.
Ключови моменти от частната пресконференция
Решителност вместо капитулация:
Далеч от това да показва признаци на капитулация, Зеленски излъчва стоманена решителност. Въпреки това от разговора не се очертава ясен път напред – няма конкретен план за това какво биха могли да предложат европейците, нито уверение каква роля биха играли в оформянето на бъдещата сигурност на Украйна. Реалността е ясна: Съединените щати все още имат ключова роля в гаранциите за сигурност, от които Украйна би се нуждала, за да осигури траен мир.
Позиция за окупираните територии:
Когато журналистът задава въпрос за окупираните територии, питайки дали някакво споразумение би могло да включва предаване на земя на Русия, особено в региони, които тя претендира за свои, въпреки продължаващото присъствие на украински войски, отговорът на Зеленски е недвусмислен:
“Всяко мирно споразумение, включващо такива отстъпки, не би било мир – то би било “принудителна капитулация”.”
Това е ключов момент, тъй като се смята, че президентът Путин никога няма да приеме мирно споразумение, което не отстъпва на Русия цели региони, които той е анексирал и в които живеят милиони украинци.
Пресконференцията ясно показа, че Зеленски остава твърд в позицията си и не е склонен към големи компромиси, въпреки сложната геополитическа ситуация, става ясно от споделеното от британския журналист.