След като се отдели от разпадащия се Съветски съюз в началото на 90-те години на миналия век Беларус стана все по-привързана към Русия за разлика от своите съседи. Тези връзки се засилиха с нахлуването на Русия в Украйна. Дългогодишният президент Александър Лукашенко позволи Беларус да бъде използвана като плацдарм, като същевременно избягва изпращането на свои войски за участие във войната. Тази близка прегръдка е отплата за това, че руският президент Владимир Путин финансира правителството му в продължение на много години и се притече на помощ на Лукашенко след оспорваните избори през 2020 г., които предизвикаха народен бунт, репресии и санкции, пише в свой анализ Алиександр Кудрицки в Блумбърг.
1. Защо Беларус е важна за Русия в конфликта?
Държавата с население 9,3 милиона души се намира точно на север от Украйна и общата им граница е дълга няколкостотин километра. Южната територия на Беларус се простира близо до Киев, което я направи полезна база за руските войски в техния неуспешен опит бързо да превземат украинската столица в началото на конфликта. Беларус граничи с Полша, Литва и Латвия, всички членове на западния военен съюз – НАТО, което гарантира нейното стратегическо значение за Москва. Това е и най-краткият път между континенталната част на Русия и Калининград, изолирана територия, контролирана от Русия, по на запад край Балтийско море.
2. Защо Беларус помага на Русия във войната?
В миналото Лукашенко подложи на изпитание търпението на Путин, като обяви Беларус за независима държава въпреки силната й зависимост от руската енергия и финансова помощ. Минск не призна анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и се опита да посредничи в тази криза. Отношенията започнаха да се променят през 2020 г., когато Путин придоби повече влияние над отслабения Лукашенко, като подкрепи репресиите му срещу добре организирано опозиционно движение, което заплашваше да го свали. Москва спечели допълнително влияние, като предостави заеми на стойност около 1,5 милиарда долара и сключи преференциални сделки за доставка на петрол и газ на по-малкия си съсед. Санкциите, наложени на Минск от западните правителства, тласнаха Беларус още повече в обятията на Русия. Путин посети Лукашенко през декември 2022 г. в Беларус – рядко посещение в чужбина за все по-самотния лидер, което подчертава колко близки са станали двамата.
3. Какво ще кажете за военните отношения?
Руската армия проведе съвместни учения с Беларус в седмиците преди нахлуването в Украйна. Това позволи на Русия да транспортира оборудване и войски на беларуска територия близо до украинската граница. Около 30 000 руски войници може да са били в Беларус по това време, което го прави най-голямото военно струпване там от Студената война, според генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Тези сили останаха след края на тренировките и много от тях взеха участие в инвазията. Няколко дни след началото на войната Беларус отмени своя неутрален статут, което й даде законно основание за приемане на руски войски и оръжия. Лукашенко показа ясна преданост, като каза, че може да поиска връщането на руските ядрени оръжия в Беларус, ако НАТО постави ядрени оръжия в Полша или Литва. (Беларус се отказа от ядрени оръжия, разположени на нейна територия след разпадането на Съветския съюз).
4. Какво се случи оттогава?
Лукашенко остана на разположение с Москва дори след като руските сили се оттеглиха от Северна Украйна. През октомври той потвърди, че Беларус участва в “специалната военна операция” на Русия, но каза, че “не убива никого” и не изпраща свои войници в Украйна. Русия достави на Беларус модерни оръжия, включително противоракетната система С-400. Също така разположи в страната изтребители МиГ, способни да носят хиперзвукови оръжия. През декември армията на Беларус заяви, че е свалила украинска ракета, изстреляна по време на руско ракетно нападение. Русия започна да струпва наборни войски в Беларус към края на 2022 г., въпреки че вероятно пристигат по-малко, отколкото по време на предишното струпване преди нахлуването, сочи оценка на украинското военно разузнаване.
5. Как противниците на Русия се отнасят към Беларус?
За да накажат правителството в Минск за участието му в конфликта, те затегнаха санкциите, наложени след репресиите на Лукашенко след изборите. Европейският съюз блокира износа на стоки и технологии, които биха могли да бъдат използвани от армията на Беларус. Финансовите санкции, наложени на Русия от САЩ и Обединеното кралство след инвазията, бяха приложени и към Беларус, докато ЕС ги насочени срещу беларуски лица, помагащи в руските военни усилия. Членовете на ЕС Полша и Литва, които предложиха подслон на опозиционни фигури от Беларус, обвиниха Лукашенко в отмъщение, защото използва страната си за канал на хиляди мигранти, много от Близкия изток, за да преминат към техните държави.
6. Работят ли санкциите?
Те тестват установения икономически модел на страната, базиран на износ на горива, произведени от вносен руски петрол и продажба на поташ, тор, на големи пазари като Китай, Индия и Бразилия. Но те не са достатъчни, за да накарат Лукашенко, който е на власт след първите президентски избори в Беларус като независима република през 1994 г., да преосмисли съюза си с Путин. Имаше подновени протести, когато Лукашенко позволи на руските войски да нахлуят в Украйна. Най-малко 1500 души бяха арестувани през първия месец на войната, когато някои активисти започнаха да разрушават железопътната инфраструктура, прекъсвайки руските военни доставки. Но 68-годишният лидер запази контрола си.