Киев, Лондон и Вашингтон все повече се разминават с визията на Париж, Берлин и Рим за целите на войната в Украйна. Докато западноевропейските лидери искат войната по-скоро да приключи и да се подпише примирие с Русия, Украйна, Великобритания и САЩ смятат, че войната ще продължи дълго, необходимо е много оръжие и трябва да се върнат Крим и Донбас, пише в анализ Политико.
Целите на войната се променят, оформят и прекрояват, бойните действия текат, а политическата динамика се променя.
Емоцията също играе важна роля: договарянето на споразумение или дори обмислянето на такова може да изглежда като предателство към жертвите и героизма.
Украинските лидери виждат разговори за прекратяване на огъня по-различен начин от френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Олаф Шолц и италианския премиер Марио Драги.
Говорейки във Вашингтон, Драги каза , че западните лидери трябва да работят за „възможността за сключване на споразумение за прекратяване на огъня и започване отново на някои надеждни преговори“. Той добави:
„В Италия и в Европа сега хората искат да се сложи край на тези кланета и това насилие.”
„Това е нашата цел“, заяви по същия начин Макрон на пресконференция с Шолц тази седмица, като добави, че единственият начин да постигнем мир е „на маса за преговори да са Русия и Украйна“.
Френският лидер обаче внимаваше да не промени исканията на Украйна, като каза, че западните лидери трябва „да помогнат на Украйна да преговаря за условията, които тя ще определи“. И Драги и Шолц също подчертаха, че не може да има диктуващи условията на украинците.
Лидерите на Украйна не са в настроение да се вслушат в съветите за прекратяване на огъня или преговори на този етап – и се опасяват от европейците, които се застъпват за преговори. Те помнят как Париж и Берлин са оказвали натиск на по-малките държави да правят отстъпки на Русия и сега това ги прави особено подозрителни, заявяват наскоро официални лица от Киев пред Политико.
Доказателство за това са мирното споразумение, при което европейците посредничиха за прекратяване на нахлуването на Русия в Грузия, водено от тогавашния френски президент Никола Саркози, и споразуменията от Минск от 2015 г., при които Франция и Германия принудиха Украйна да подпише въпреки благоприятните условия за Русия.
Украинците също така са вече по-смели сега. След като принудиха руските сили да се изтеглят от района на Киев и осуетиха още по-ограничената кампания на Москва в източната част на страната.
Доверието в Украйна нараства и доставките на оръжие от Запада включват по-модерно и далекобойно оръжие, военните цели на страната се разшириха от по-ограничената, макар и голяма цел за изтласкване на руските сили обратно към позициите, които те заемаха преди 24 февруари.
„Крайната цел на Украйна, разбира се, е освобождаването на окупираните територии. И плащане от Русия за всичко – за всички щети, които са ни нанесли“, каза украинският външен министър Дмитро Кулеба пред Политико.
Касапницата и страданията, които Русия нанесе на Украйна, промениха начина, по който украинците мислят за победата.
И в тази по-широка военна цел за връщане на Крим — който беше незаконно анексиран от Русия през 2014 г. — и части от областите Донецк и Луганск, които се обявиха за „независими републики“ през февруари, украинците изглежда имат подкрепата на Лондон и Вашингтон, чиито военни цели също се развиват.
Въпреки че Белият дом отстъпи от забележките, направени от президента Джо Байдън през април, които изглежда предполагаха интереса му към смяната на режима в Русия, не след дълго министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин отиде много по-далеч от това, което беше декларираната по-рано цел да помогне на Украйна да се защитава.
„Искаме да видим Русия отслабена до степен, че не може да направи нещата, които направи при нахлуването в Украйна“, каза той в Полша след дълго пътуване с влак до Киев, за да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски.
„Вярваме, че можем да спечелим – те могат да спечелят, ако имат правилното оборудване, правилната подкрепа“, добави Остин.
Външният министър на Обединеното кралство Лиз Тръс и министърът на отбраната Бен Уолъс повториха желанията на украинците и заговориха за изтласкване на Русия от Крим и Донбас, с други думи за връщане на Украйна обратно към нейните граници преди 2014 г.
Изказванията на Драги, Шолц и Макрон изглежда противоречат на това, което казват украинците, британците и американците.
Докато западноевропейските лидери изглежда искат войната да приключи бързо и всичко да се „върне към нормалното“ възможно най-скоро, това, което се предлага от лидерите в Киев, Лондон и Вашингтон, показва много по-дълъг конфликт и по-голямо западно участие, както и по-съвременни оръжия.
За разлика от Драги, Шолц и Макрон, те не виждат много причини за преговори – поне на този етап.
„Предполагам, че няма нищо невъзможно, но просто не мога да видя как можем да нормализираме отношенията с Путин сега“, каза британският премиер Борис Джонсън в радио интервю в четвъртък.
За да направим това, предполага Джонсън, би трябвало да повторим грешката, допусната през 2014 г., след като Русия анексира Крим. Основното му послание е, че на Путин не може да се вярва, че ще спазва някаква сделка и просто ще се прегрупира, превъоръжи и повтори агресията.
Това също е в съответствие с мисленето на украинците, които се опасяват, че всякакви руски предложения за деескалация и преговори ще имат за цел просто да манипулират и разделят съюзниците на Киев.
Това може и да е така, но дори и без маневрите на Кремъл, се появяват вече различия по отношение на целите на съюзническата война.