Войната на Путин в Украйна навлиза в ужасяваща нова фаза
Путин няма мислене на военен, той има мислене на бивш офицер от КГБ и смята терора за приемлив инструмент за водене на война, заявява пред Блумбърг Марк Галеоти, проучвал войните на Путин. Войните в Чечения и в Сирия показаха, че Путин води брутални военни кампании, за да се пречупи волята на онези, които биха се съпротивлявали.
Путин иска да сломи украинците не на фронтовата линия, където това не се оказва възможно, а като сломи волята на Запада да ги подкрепи. Слабото звено в тази война потенциално сме ние. Ако започнем да губим волята, капацитета и единството да продължим да снабдяваме украинците с оръжия и може би дори по-важно с пари, украинците ще имат сериозни проблеми с поддържането на войната.
Кой печели в Украйна? Това може да изглежда странен въпрос, като се има предвид катастрофалното представяне на руската армия, успехът на украинската офанзива тази есен и силата на западната коалиция в подкрепата на Киев и санкциите срещу Москва. Но войните не са толкова прости и глобалните последици от този регионален конфликт го правят по-сложен от повечето. Не трябва да се забравя и ролята на Владимир Путин, пише Блумбърг и представя интервю с Марк Галеоти.
Марк Галеоти е автор на новоизлязла книга „Войните на Путин: от Чечения до Украйна“ и сътрудник по обществена политика в Центъра Уилсън във Вашингтон. Той е бил съветник на британското правителство по въпросите на външната политика, сътрудник е в Royal United Services Institute и главен директор на консултантската компания за политически рискове Mayak Intelligence.
Блумбърг: В началото на новата книга вие повдигате въпроса „Кой е Владимир Путин?“ Как бихте отговорили на това с едно изречение?
Марк Галеоти: Той е съветски апаратчик от късната епоха, който случайно се озовава да управлява страната – въпреки факта, че всъщност не знае как да го прави.
Блумбърг: Нахлуването в Украйна с конвенционални средства не мина добре. Сега руската стратегия се промени в кампания за „терористични бомбардировки“. Виждали сме подобни неща от руснаците и преди, нали?
Марк Галеоти: Да. Трябва да разберете, че самият Путин няма никакъв военен опит. Има минималната подготовка за запасни офицери. Така че той няма военно мислене. Като бивш офицер от КГБ, той има мислене на призрак. Той смята хората за пълни с уязвимости, които могат да бъдат експлоатирани. Така се отнася и към цели общества. Войните по своята същност са ужасяващи и Путин е по-склонен от нас на Запад да счита терора за приемлив инструмент за водене на война.
Видяхме това в Чечяния, много бруталната кампания за превземане на малък бунтовнически регион – масивни бомбардировки и много брутално отношение към хората. И го видяхме в Сирия с много тежки въздушни бомбардировки, не само срещу населени места, но насочени към болници, за да се пречупи волята на онези, които биха се съпротивлявали.
Блумбърг: Путин уволни много от своите генерали. Сега той привлече Сергей Суровикин, така нареченият касапин на Сирия. Промяната в руската стратегия отговаря на начина на действие на Суровикин. Какво да очакваме от него?
Марк Галеоти: Това е много брутален човек. Един от собствените му подчинени се застреля в офиса си. Но от друга страна никой никога не е казал, че не е компетентен. Видяхме в Сирия, че използва много брутални тактики, но с цел – не просто заради чистата радост от бруталността, но защото това е част от военна стратегия.
Путин иска да сломи украинците не на фронтовата линия, където това не се оказва възможно, а като сломи волята на Запада да ги подкрепи. Слабото звено в тази война потенциално сме ние. Ако започнем да губим волята, капацитета и единството да продължим да снабдяваме украинците с оръжия и може би дори по-важно с пари, украинците ще имат сериозни проблеми с поддържането на войната.
Блумбърг: От какви оръжия смятате, че се нуждаят, които не сме предоставили досега?
Марк Галеоти: Това е интересен въпрос. Имат нужда от по-способна ПВО. Също и боеприпаси.
Руснаците масово използват много евтини ирански дронове. Те не са удивително способни, но са достатъчно добри. И тъй като са евтини, руснаците могат да ги стрелят много. Можем да изчислим, че руснаците са похарчили около 10 до 15 милиона долара за тази нова бомбардировъчна кампания. Украинците са използвали нашата система на стойност около 25 милиона долара, за да противодействат. Това не е само военна, но и икономическа кампания. Трябва да се уверим, че украинците получават непрекъснат поток от въоръжение, от което се нуждаят, за да се защитят.
Блумбърг: Какво може да ни спре?
Марк Галеоти: Проблемът е в това, което украинците смятат, че имат нужда, и това, което Западът смята, че имат нужда, се разминават. Има тази мантра, че войната ще свърши, когато украинците решат, че ще свърши. Това, разбира се, са глупости – в смисъл, че Западът също има свои интереси. Ако Украйна се обърне и каже, че войната ще свърши едва когато силите ни достигнат Москва, например, няма да се съгласим с това. Трябва да говорим за крайното състояние сега, така че това да не се превърне в проблем, който нарушава единството на Запада.
Блумбърг: Би ли било проблем, ако Украйна възнамерява да си върне Крим, който Русия анексира след инвазията през 2014 г.?
Марк Галеоти: Много от разговорите, които водя тук във Вашингтон, в крайна сметка се връщат към това какво може да се направи с Крим. Със сигурност е вярно, че Крим има значение за Путин (и руския народ) по начин, по който никоя друга част от Украйна няма значение . Наистина не съм сигурен какво би могъл да направи Путин, ако смята, че ще загуби полуострова.
Блумбърг: Притеснявате ли се от намаляването на европейската подкрепа, тъй като времето става студено и природният газ става оскъден?
Марк Галеоти: Не съм толкова загрижен, както бях преди месец. Цените на бензина падат много. Честно казано това, което наистина има значение, е американската позиция. Гласът на Вашингтон заглушава всички останали. Така че по-скоро трябва да видим какво ще се случи след междинните избори.
Блумбърг: Защо Путин беше толкова заблуден относно качеството на своята армия?
Марк Галеоти: Няколко причини. Едната е, че Путин имаше толкова много относително лесни победи: Чечня, Сирия, Грузия. Той е постигнал това, което е очаквал да постигне. И Западът не направи много по въпроса.
Най-важното обаче е, че Путин е създал система, в която никой не може наистина да му каже нещо, което не иска да чуе. Това е нещо, което знаем от години, но все по-често той изтласква от кръга си всеки, който може да предложи някаква критика. Хората вече знаят, че казват на Путин това, което иска да чуе, а не това, което трябва да чуе.
Блумбърг: Има някои сигнали, че войната започва да се променя в полза на Русия.
Марк Галеоти: Не мисля така. Намираме се в естествена точка на кулминация на украинската офанзива. Те имаха някои истински триумфи на север при Харков и в по-малка степен на юг. Те са много тихи за собствените си жертви, но е ясно, че са понесли загуби.
Руснаците хвърлиха редица новомобилизирани резервисти, които са ужасяващо лоши войници и дават ужасяващи загуби, но поне осигуряват допълнителна сила на фронтовата линия.
Но украинците са в по-силна позиция. Руснаците може да се надяват, че идването на пролетта ще могат да предприемат контраатака. Мисля, че точно това планират да направят и украинците и смятам, че те биха били в по-добра позиция да го направят.
Блумбърг: Путин направи няколко на пръв поглед абсурдни твърдения. От една страна, имаше тази идея, че украинците ще взривят мръсна бомба като обвиняват Русия. Откъде дойде това?
Марк Галеоти: Беше част от дългогодишна кампания. Те отправят подобни твърдения от месеци с надеждата да изплашат Запада за преговори. Имаше твърдения, че украинците работят върху биологични оръжия съвместно с американците или че се готвят да извършат химическа атака, или че ще има радиационна атака. Това е само част от потока от странни твърдения, които се появяват и след това изчезват.
Блумбърг: Което води до големия страшен въпрос: ако нищо не върви както трябва, ще стигне ли Путин до химически оръжия или тактическо ядрено оръжие?
Марк Галеоти: За химическите оръжия отговорът е не. Защото просто няма военна обосновка за това. Освен това наистина няма военна обосновка за използването на ядрени оръжия. Това е чисто политическо терористично изявление.
Путин, въпреки че вярва в много дълбоко смущаващи и неприятни неща, изглежда наистина рационален актьор. Ако има достатъчно време, той може да разбере идеята за загуба.
Но ако му изглежда, че украинците ще вземат всичко, Путин може да изпадне в паника. Тогова може да се почувства толкова притиснат в ъгъла и да реши, че няма какво много да губи.