„Антируските санкции и тяхното въздействие върху националната икономика“ – това е специален час, който трябва да се проведе в руските училища. Предназначен е за ученици от 5 до 11 клас.
С урока, сценария и презентацията можете да се запознаете в края на статията.
Руските училища получиха нови препоръки за провеждане на специални уроци на фона на „специална военна операция“ в Украйна, съобщава Комерсант. Този път учителите трябва да организират часове за ученици от 5–9 и 10–11 клас на тема „Антируските санкции и тяхното въздействие върху националната икономика“. В наръчника за обучение това „влияние“ е представено като по-скоро положително – на учениците ще бъде разказано за ръста на дела на руските продукти в няколко области и след това ще бъдат помолени да оценят кои държави ще претърпят големи икономически загуби от санкции.
Икономисти, интервюирани от Комерсант, посочват грешките на авторите на ръководството и предупреждават, че руските ученици скоро ще видят ефекта от самите санкции.
Материалите за урока по „санкции“ са предадени на „Комерсант“ от учител, живеещ в близост до Москва. Комерсант открива публикации за такива уроци на уебсайтовете на редица училища в Московска област, Орел и Самара.
Както се посочва в наръчника за обучение, учителят трябва „да покаже способността на Русия да преодолее негативните последици от санкционния натиск на западните страни върху икономическата сфера на нашето общество, да оформи представа за основните насоки на антисанкционната политика в Руска федерация.” Занятията трябва да се провеждат в рамките на училищния курс по социални науки.
В началото на урока учителят трябва да цитира президента Владимир Путин, че „Русия е под безпрецедентен натиск отвън“. След това трябва да попита учениците дали знаят „какви приоритетни мерки са включени в антисанкционната политика на нашата държава“.
Едва след това учителят трябва да каже какви са санкциите: „Ограничения, предназначени да накажат всяка страна за нейните действия“.
Тук е необходимо да се изясни какво се има предвид под „действия“ – „специална военна операция, извършена от Русия в Украйна, причинена от необходимостта от защита на населението на Донбас“.
Като примери за санкции може да се посочи замразяването на активи на държавни корпорации и банки, както и на част от златните и валутни резерви на Русия. Друг пример е напускането на чуждестранни компании.
След това учителят трябва да каже, че премиерът Михаил Мишустин „нарече защитата на вътрешния пазар и поддържането на заетостта на трудоспособното население като най-важни области на антисанкционната политика“. И учениците трябва да отговорят „защо тези области са приоритетни“.
Ръководството съдържа и линк към видеоклип за ползите от заместването на вноса.
Неговите автори казват на учениците, че през 90-те и началото ХХI век вносните продукти преобладават над местните. Проведена е „активна реклама на чуждестранни стоки“, както и „идеята за превъзходството на всякакви вносни продукти и невъзможността на руските производители да представят своите аналози“. Но до 2022 г. ситуацията се променя драстично, казва глас зад кадър: делът на руските продукти е нараснал в хранително-вкусовата промишленост (от 12% на 45%), селскостопанското машиностроене (от 24% на 55%) и машиностроенето ( от 18% на 38%). Предлага се също в урока да се покаже презентация с данните на Министерството на промишлеността и търговията. От него следва, че от 2014 г. делът на руските стоки се е увеличил многократно в областта на машиностроенето.
„Учителят, заедно с учениците, заключава, че икономическата политика през последните години е насочена към повишаване на сигурността на местните производители, осигуряване на нейната устойчивост в условията на външни кризи“, се казва в сценария на урока.
Тук учениците от 5-9 клас трябва да изброят набор от мерки за подкрепа на руската икономика и граждани в „условията на засилен санкционен натиск“. А гимназистите – да опишат предвидения ефект от тях.
В края студентите трябва да попълнят формуляр за обратна връзка. Те ще трябва да отговорят на въпросите:
„Справедливи ли са санкциите срещу Русия?“,
„Ще доведат ли санкциите до укрепване на руската икономика?“,
„Кой ще понесе най-големите икономически загуби?“.
На последния въпрос има три възможни отговора:
Русия, страните от НАТО, всички страни по света.
Министерството на образованието на Руската Федерация е потвърдило пред Комерсант, че е изпратило насоки до училищата. Те са разработени от Института за стратегия за развитие на образованието, подчинен на министерството. Агенцията отбеляза, че в разработването на сценария на урока са участвали „водещи експерти от трети страни“ от различни индустрии.
„Материалите от урока приканват учениците да се запознаят с мерките, предприети от президента и правителството за противодействие на санкциите от неприятелски страни“, съобщават от руското Министерство на образованието пред „Комерсант.“
Урокът включва активната работа на учениците при работа с документи, интерактивни материали, съдържащи важна информация за постиженията на руската икономика в различни сектори, нейната готовност да се противопостави на санкциите.
Учители от училища в Крим и Севастопол потвърждават пред Комерсант, че ще имат такъв урок.
В същото време източниците на Комерсант отказват да дадат лична оценка на тези учебни занимания. Те обясняват, че се страхуват от нарушаване на законите за неуважение към властта и за дискредитация на въоръжените сили.
Образователните власти на Иркутска област съобщават, че вече са проведени уроци по заместване на вноса (под формата на извънкласни часове) в 154 училища за 85 хиляди ученици.
„Децата като цяло проявяват интерес и реагират положително на информацията“, отбелязават те.
Комерсант моли икономистите да коментират ръководството.
Наталия Зубаревич, специалист в областта на социално-икономическото развитие на регионите, отказва да го проучи.
„Защо трябва да чета тези ръководства? И така е ясно, че ще загубим най-напредналите технологични индустрии“, казва тя пред „Комерсант“. “През лятото или със сигурност през есента децата ще се приберат вкъщи и сами ще се уверят, че семейството няма пари, че няма как да си купи продукти.”
Експертният език на помагалата е твърде сложен както за учениците, така и за учителите, посочва Владимир Салников, експерт в Центъра за макроикономически анализи и краткосрочни прогнози.
„Много от тезите са доста правилни на качествено ниво, но може да се спори относно отделни цифри“, казва експертът. „Например, според нашите оценки, в определени отрасли делът на вноса е малко по-високо”.
Г-н Салников смята за грешно решението машиностроенето да се представя като успешен пример за заместване на вноса.
„В хранително-вкусовата промишленост, в химията в редица сегменти стана много по-добре за нас. И някъде, дори в леката промишленост, е много добре”, казва експертът. “Но в машиностроенето напредъкът беше по-лош.”
В началото на март Министерството на образованието препоръча на училищата да проведат специален урок по история. Целта му е да „формира“ сред гимназистите „адекватна позиция по въпроса за провеждането на специална мироопазваща операция от въоръжените сили“. Тогава се провеждат занятия в училища, посветени на фалшификати, където учениците са призовани да не вярват на докладите на украинските власти за броя на загиналите руски войници. А в урока „Братство на славянските народи“ на учениците е разказано за близостта на културите на Русия, Беларус и Украйна, „които днес трябва да станат един народ и да не се поддават на провокациите на онези, които се опитват да ги разделят. ”
Федеральный урок «Антироссийские экономические санкции и их влияние на отечественную экономику»
Сценарий на урока за антисанкциите
Методическо ръководство
Видеото-презентация можете да изгледате тук
Съобщение за спецурока за антисанкциите в образователна институция – тук