Войните свършват. Много, ако не и повечето, завършват с преговори. Това може да се случи и с войната, която Русия започна срещу Украйна на 24 февруари, въпреки че един бивш член на московския режим предупреждава да не се настоява Украйна да преговаря, докато президентът Владимир Путин все още се стреми към повече завоевания, пише в редакционна статия Вашингтон Поуст.
„Просто не можете да сключите мир сега“, казва в интервю за “Puck” Борис Бондарев, който наскоро подаде оставка от поста си в руското външно министерство в знак на протест срещу войната.
“Ако го направите, това ще се разглежда като руска победа. Това просто би насърчило режима на Путин да използва прекратяването на огъня, за да се превъоръжи и след това да възобнови войната.
Само пълното и ясно поражение, което е очевидно за всички, ще им бъде за урок“.
Бондарев дава убедителни аргументи. Би било катастрофа — както морална, така и стратегическа — ако Путин бъде поканен на преговори, преди основните му военни цели да бъдат осуетени. Достатъчно ясна за младши специалист по международни въпроси, тази мъдрост изглежда убягва на привидно по-опитни фигури. Бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър каза на Световния икономически форум в Давос в Швейцария, че западните правителства трябва да тласнат Украйна към преговори с Путин през следващите 60 дни, както и да подкрепят териториалните отстъпки за сметка на Украйна, за да не се позволи конфликтът да се превърне в дестабилизираща „нова война срещу самата Русия“. Подобно мислене изглежда работи в Италия и Унгария, които призовават Европейския съюз да се застъпи за прекратяване на огъня и да се има мирни преговори на срещата на върха следващата седмица. Редакционният екип на Ню Йорк Таймс призова президента Байдън да посъветва Киев да не „преследва илюзорна „победа““.
Такива призиви идват от малцина в рамките на западния алианс и така трябва да бъде. Както каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Давос:
„Украйна трябва да спечели тази война, а агресията на Путин трябва да бъде стратегически провал.”
Разбира се, войната е ужасно скъпа – за целия свят. Тя трябва да приключи възможно най-скоро. Украинският президент Володимир Зеленски посочи, че ще разговаря с Путин веднага щом Русия се оттегли към предвоенните линии. Зеленски също така заяви, че фалшивият мир би бил по-лош и че преждевременните разговори за споразумение не трябва да подкопават военните усилия на Украйна.
Както Кисинджър и други правилно отбелязват, Москва разполага с достатъчно средства за ескалация на войната – не на последно място чрез използване на ядрени оръжия. И все пак това, което е забележително за последните три месеца на война, е колко малък апетит всъщност е проявил Путин за конфронтация със Запада. Червените линии на НАТО, публични и частни, изглежда се спазват. Нито пък Путин показва признаци на интерес към сделка като тази, която Кисинджър изглежда предполага, че ще приеме, за разлика от категоричното изземване на цяла Украйна, което руският лидер открито преследва.
Може би контраофанзивата на Украйна ще се провали и военната ситуация в крайна сметка ще стигне до такава безизходица, че споразумението чрез преговори да стане неизбежно. Засега обаче най-добрият начин приятелите на Украйна да помогнат е да ускорят доставките на жизненоважно оръжие – и да спрат да преговарят помежду си.