Има вече нови руски дезинформатори
След като Европейският съюз забрани подкрепяните от Кремъл държавни медии, а социалните медии взеха мерки срещу постовете, разпространяващи лъжи за войната в Украйна, Москва се обърна към своите кадрови дипломати, говорители на правителството и министри – много от които имат много последователи в социалните медии. Постави им задача да насърчават дезинформацията за конфликта в Източна Европа, съобщава Политико, позовавайки се на официални лица от ЕС и САЩ.
Преди Русия да нахлуе в Украйна, руската дезинформация разчиташе на медии, собственост на Кремъл, като RT и Sputnik, чиито многоезични канали помогаха за разпространението на фалшиви новини и достигаха до публиката от Латинска Америка до Африка. Представителите на руското правителство отговаряха за положителната визия за страната, придържаща се към дипломатически език и следваща правилата на съществуващия международен политически ред.
От края на февруари всичко се промени.
Руското посолство в Испания публикува видео, взето от вече санкционирания RT, което показва предполагаеми украински атаки срещу цивилни в отцепилите се републики на страната. Мисиите на страната в Париж и Женева популяризираха лъжи за руските екзекуции на цивилни в град Буча. Официалният акаунт на Москва във Facebook на нейното външно министерство многократно споделя връзки към рускоезичен Telegram канал и свързан уебсайт, за които се твърди, че развенчават украинските лъжи относно продължаващия конфликт.
Откакто Русия нахлу в западния си съсед на 24 февруари, общите публикации на руски дипломатически акаунти в Twitter са се увеличили с 26 процента в сравнение със същия период преди войната. Но обемът на ангажираността — по отношение на харесванията и споделянията — на същия този материал е скочил с повече от 200 процента от началото на войната, като тези акаунти стават все по-войнствени в начина, по който прокарват дезинформация, според данни от Германския фонд Маршал на САЩ за гарантиране на демокрацията.
„Докато руските държавни медии продължават да бъдат или забранявани, ограничавани или повлияни по някакъв начин, Русия иска да запълни тази празнина в посланията“, споделя Брет Шафер, ръководител на екипа за манипулиране на информацията.
“Най-добрият начин да направите това, да контролирате посланията, е чрез техните дипломатически профили.”
Собствените “воини вълци” на Русия
По време на война не е изненадващо, че руски служители и дипломати ще се обединят зад Кремъл.
Но нивото на дезинформация, включително популяризирането на руски държавни медии и потенциално подправени изображения, които сега се споделят от официалните профили на Москва, представлява промяна в парадигмата в начина, по който Русия прокарва фалшивите си послания.
В много отношения Москва сега заимства в голяма степен от външната политика на Пекин, която разчита на т. нар. насочени към Запада акаунти в социалните медии от китайски дипломати, за да разпространява съобщенията си по света. Тези служители бързо реагират срещу всяка възприета за пренебрежение информация за Китай, както и насърчават често фалшиви съобщения за действията на страната по целия свят.
Промяната беше бърза и драматична, съвпадайки със санкциите на ЕС срещу RT и Sputnik, както и решенията на компаниите за социални медии да ограничат начина, по който тези подкрепяни от държавата медии могат да споделят съдържанието си онлайн. След като краят на войната в Украйна е неясен – и изолацията на Русия на световната сцена вероятно ще остане – западни служители заявяват, че това ново използване на дипломатически профили за агресивно прокарване на дезинформация вероятно ще стане новото нормално.
Скоро след като теориите на конспирацията за потенциална американска лаборатория за биологично оръжие в Украйна започнаха да се появяват онлайн, руското посолство в Обединеното кралство се включи в дезинформацията и сподели предполагаеми сателитни изображения на тези съоръжения, разпръснати из цялата страна. Други посолства публикуваха вирусни видеоклипове със заподозрени военни престъпления срещу рускоезични цивилни, а акаунтът в Twitter на руското външно министерство пусна документи и снимки – заедно с хаштага #DonbassTragedy – които по подобен начин обвиняват Киев в извършване на геноцид между 2014 и 2022 г.
Западните правителства започват да отвръщат на удара.
В четвъртък френският външен министър Жан-Ив льо Дриан каза, че е извикал руския посланик заради “неприличността и провокацията” на многократното споделяне от посолството в социалните мрежи на лъжи за екзекуциите в Буча, за които Украйна каза, че са извършени от руски сили.
Twitter заяви, че няма да популяризира акаунти на руски държавни служители в своята платформа, отчасти поради това как тези дипломати и политици използват социалната мрежа за разпространение на дезинформация. Facebook също така заяви, че обмисля по-нататъшни действия срещу страници, свързани с Кремъл, които разпространяват лъжи за войната в Украйна.
„Активно обмисляме допълнителни действия, които трябва да предприемем, особено в контекста на дезинформацията и измамите, които идват от страниците на руското правителство“, каза пред репортери ръководителят на политиката за сигурност в Meta, компанията майка на Facebook.
Фалшиви профили и Warfakes
Русия се рови в торбата си с трикове, за да популяризира новата си стратегия за дезинформация.
Много профили в Туитър, които разпространяват дезинформация, са създадени през февруари. Те се използват за многократно споделяне на публикациите на дипломатите – знак, че тези потребители са или фалшиви, или са създадени като част от по-широка операция за влияние.
Един от новосъздадените профили е публикувал почти 100 пъти от началото на войната, използвайки свързани с Кремъл хештагове като #See4Yourself, докато друг потребител e споделил 41 от най-ангажираните публикации, написани от руски официални лица, почти всички от които са лъжи за Украйна .
„Обхватът на социалните медии не е същият като на руските държавни медии, но те се опитват да пресъздадат това, което са направили RT и Sputnik“, споделя официално лице на ЕС, участващо в проследяването на руската дезинформация.
“Това е координирано усилие, което надхвърля социалните медии и включва конкретни уебсайтове.”
Централно място в тази по-широка онлайн игра е каналът на Telegram, наречен Warfakes, и свързанс него уебсайт. От началото на конфликта този канал в социалните медии е събрал повече от 725 000 членове и многократно споделя предполагаеми проверки на факти, насочени към развенчаване на украинските разкази, използвайки език, подобен на западния стил на средствата за проверка на фактите. Свързаният уебсайт, който се хоства в Русия и е регистриран на 1 март, по подобен начин споделя проруска дезинформация и лъжи на множество езици.
23 руски посолства, включително и в България, споделят информации от специален сайт на Русия за дезинформация за войната в Украйна
„Има умишлен опит за постоянно повторно публикуване на съдържание от Warfakes. Това ми изглежда като държавно поръчение“, заявява Марк Тютърс, професор от университета в Амстердам, който помога в изследването.
„Изглежда като повече от съвпадение, че всички тези профили популяризират едновременно едно и също.”
Руските дипломати са едни от тези, които най-често споделят това съдържание с дезинформация – включително отхвърляне на обвиненията за руски военни престъпления и обвиняване на Украйна, сочи изследване на академици от Амстердамския университет.
Изследователите установяват, че сред тези, които са споделили съдържание от Warfakes, са говорителят на външното министерство Мария Захарова, 23 от посолствата на Руската Федерация – от България до Казахстан и най-малко 10 руски „домове на културата“, предимно в Европа.