“В сегашните условия икономическите мерки са алтернатива на насилствените действия, даваща шанс на ситуацията да не се плъзне в глобален конфликт, който може да се превърне в катастрофа за всички”, заявява руският бизнесмен милиардер Владимир Лисин в интервю за “Комерсант”. Той е беше обявен на 5 април за номер 1 в класацията на най-богатите руски бизнесмени за 2022 г. От руската независима медия обясняват, че той е от единиците бизнесмени и икономисти в Руската федерация, които коментират санкциите на Запада към Русия, наложени заради войната в Украйна.
“Ключовият въпрос, който е на дневния ред, не е развитието, а оцеляването на бизнеса”, заявява Лисин.
„Разрушава се всичко, изграждано през годините – веригите за доставки, логистиката, разплащанията, финансовата инфраструктура.
И на целия този фон правилата на играта се променят ежедневно, появяват се нови ограничения.
В условия на висока несигурност променяме бизнес процесите, опитвайки се да изпълним и социалните си задължения.”
Според Лисин някои регулаторни инициативи в Руската федерация предизвикват загриженост:
„Очевидно много мерки сега се предприемат бързо, последствията от тях не са напълно анализирани. Струва ми се, че скоростта трябва да отстъпи място на точността, адекватността, за да не се окажат пагубни последствията за родната индустрия, в която работят милиони хора.”
Сред подобни инициативи той назовава разширяването на списъка с експортни стоки, които се предполага, че ще се продават за рубли.
„Идеята да се продават торове, зърно, масло, метали, дървен материал и нещо друго за рубли – не знам, може би нещо ще се получи с газ, но останалото?
От десетилетия се борим за експортни пазари, където никой не ни чака.
Изграждахме взаимоотношения с хиляди клиенти в 70 държави.
Трудно е да си представим какво може да убеди нашите купувачи да преминат към плащане с рубли и да поемат валутни рискове. Логистичните проблеми вече усложниха доставката на продукти до потребителя.
Преходът към плащания в рубли просто ще ни изхвърли от международните пазари.”
Бизнесменът вижда и друг проблем – руските власти се опитват всичко да администрират вместо да дадат време на бизнеса да се адаптира към новите условия.
„Не се опитвайте да администрирате всичко до дупка, това само вреди на бизнеса. Сегашната ситуация е повече от поредната икономическа криза, с която сме се сблъсквали преди. Това изисква много по-сериозен подход и висококачествени, балансирани решения.”
Руският бизнес се озова между два огъня: регулаторните идеи на властите, от една страна, и постоянната заплаха от западни санкции, включително лични, от друга.
„Моето отношение към темата за личните санкции трудно може да се сведе до една проста емоция или мисъл“, обясни г-н Лисин в отговор на въпрос на Комерсант.
Личните санкции от една страна, казва бизнесменът, пряко или косвено засягат толкова много, които сега трябва да се опитат да работят и да живеят в нова реалност.
„Тази необходимост не може да не предизвиква безпокойство, защото санкциите са способни да унищожат всичко, което е създавано през годините. Не е толкова за личното благополучие, а за каскада от негативни последици за десетки хиляди служители и десетки, може би стотици хиляди служители на различни партньорски компании и клиенти“.
“Срамно е да се оплаквам с лични проблеми в ситуация на хуманитарна катастрофа“, допълва Лисин. “Ще се опитам да спре с всички налични средства.”
Според него обаче в сегашните условия икономическите мерки могат да се разглеждат като “алтернатива на насилствените действия, което дава шанс на ситуацията да не се плъзга в глобален конфликт, който може да се превърне в катастрофа за всички”.
Още в началото март руският милиардер заяви, че инвазията на Русия в Украйна е “огромна трагедия, която е невъзможно да бъде оправдана”.