САЩ работят върху „осигуряването на дългосрочната сигурност на Украйна“, заяви Марко Рубио, съобщи Телеграф.
Държавният секретар не се ангажира с предоставяне на гаранции за сигурността на Украйна, но подчерта, че САЩ искат да създадат „достатъчен възпиращ механизъм срещу всяко бъдещо нахлуване“.
„Искаме да сме сигурни, че това няма да се повтори“, каза Рубио пред репортери на летище Шанън.
Той добави, че предложеното споразумение за минерали между САЩ и Украйна не представлява гаранция за сигурност, но ще даде на САЩ „пряк интерес“ в страната.
„Не бих го определил като гаранция за сигурност, но със сигурност, ако Съединените щати имат личен икономически интерес, който генерира приходи за нашия народ, както и за народа на Украйна, ние бихме имали личен интерес да го защитим. Със сигурност едно от нещата, които осигуряват дългосрочния просперитет и сигурност на Украйна, е жизненият икономически растеж и развитие.“
Държавният секретар заяви, че днес САЩ „ще имат контакт с руснаците“, съобщи Гардиън.
САЩ се надяват да получат положителен отговор от Русия и „силно призовават руснаците да прекратят всички военни действия“.
„Всички с нетърпение очакваме руския отговор и ги призоваваме силно да обмислят прекратяване на всички военни действия. Ако кажат „не“, тогава очевидно ще трябва да проучим всичко и някак си да разберем къде се намираме в света и какви са истинските им намерения. Ако кажат „не“, това ще ни каже много за целите им и какво е тяхното мислене.“
„Няма военно решение на този конфликт“, каза още той.
Рубио също потвърди, че разговорите във вторник в Джеда, Саудитска Арабия, са обхванали „как би изглеждал преговорният процес“ и са включвали „разговори за териториални отстъпки“.
Държавният секретар на САЩ заяви още, че европейските съюзници ще трябва да бъдат включени във всяка евентуална сделка за Украйна, пише Франс24.
„Мисля, че те задължително трябва да бъдат включени“, каза Рубио, отбелязвайки, че Русия ще поиска премахване на европейските санкции, наложени й от началото на войната.
Коментарите на Рубио след разговорите с Украйна – резюме
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви пред журналисти, че създаването на достатъчно възпиращи мерки, за да се гарантира сигурността на Украйна от бъдеща агресия, „трябва да бъде част от разговора“, ако мирният процес, воден от САЩ, премине към следващия етап и започнат официални преговори с Русия.
Говорейки пред журналисти на летището Шанън в Ирландия, където направи кратка спирка за зареждане с гориво на път за САЩ, Рубио добави, че европейците вероятно ще имат роля в процеса, тъй като той „предполага“, че руснаците ще повдигнат въпроса за санкциите на ЕС срещу руската икономика като част от исканията си за премахване по време на преговорите.
Рубио също така заяви, че сделката между САЩ и Украйна за минерали няма да представлява директна гаранция за сигурност за Украйна, но отбеляза, че САЩ „ще имат интерес да я защитят, ако бъде оспорена или застрашена“.
Той подчерта, че американската администрация е „доволна“, че Украйна подкрепя процеса, и че фокусът сега е върху отговора на Русия. Очакваше се САЩ да „влязат в контакт“ с Русия в сряда.
„Ако те кажат „не“, това ще ни покаже много за техните цели и нагласа, но не искам да навлизам в това преди те дори да са ни отговорили“, каза той.
Основни моменти от коментарите му:
За Украйна и възпирането:
„Може ли Украйна да създаде достатъчно възпиращи мерки срещу бъдеща агресия, атака или инвазия? Защото всяка страна в света има право да се защитава и никой не може да оспори това. Това със сигурност трябва да бъде част от разговора.“
„Няма как да има траен мир без включване на възпиращи мерки.“
За европейското участие и санкциите:
„Европейците са наложили серия от санкции срещу Руската федерация и предполагам, че при всякакви преговори руснаците ще повдигнат въпроса за тези санкции.“
„За да има мир в Украйна в края на този процес, ще трябва да се вземе решение от европейците относно санкциите и замразените активи.“
„Европейските страни също са дали различни обещания за сигурност към Украйна, които вероятно ще бъдат част от разговора.“
За перспективата за европейски войски в Украйна:
„Има различни начини за изграждане на възпиращи мерки на терен, които да предотвратят нова война.“
„Важното е Украйна да се чувства способна да предотврати бъдеща инвазия.“
За сделката между САЩ и Украйна за минерали:
Сделката е взаимно изгодна икономически. Тя не представлява гаранция за сигурност, но САЩ биха имали интерес да я защитят при заплаха.
За наблюдението на евентуално прекратяване на огъня:
„Модерната война позволява по-лесно наблюдение благодарение на многобройните средства – наземни наблюдения, търговски сателити и други.“
Ако руснаците приемат прекратяване на огъня, ще трябва да се определи кой би могъл да бъде доверен наблюдател на място.
За подхода на САЩ към Русия
- Съединените щати не са предоставяли оръжия на Русия. Съединените щати не оказват помощ на Русия. Всички санкции, наложени на Русия, остават в сила.
- Те са доста санкционирани.
- Моето мнение е, че не са предприети никакви стъпки за облекчаване на тези мерки.
- Тези мерки продължават да действат, но не смятаме, че е конструктивно да стоя тук днес и да започна да отправям заплахи за това какво ще направим, ако Русия каже “не”. Нека се надяваме, че в крайна сметка ще кажат “да”.
За следващите стъпки
- Радваме се, че украинците са се съгласили да действат, а сега зависи от Русия да каже “да”. Ако Русия каже “да”, това е много добра новина и ще започнем този процес и ще направим всичко възможно, за да го придвижим напред.
- Ако кажат “не”, очевидно ще трябва да преразгледаме всичко и да определим къде се намираме в света и какви са истинските им намерения. …
- Ако кажат “не”, това ще ни покаже много за техните цели и нагласи, но не искам да навлизам в това преди те дори да са ни отговорили. …
- Те изразиха готовност при подходящи обстоятелства, които не уточниха, да сложат край на този конфликт.
- Имаме Украйна, готова да седне на масата за преговори. Сега трябва да убедим Русия да направи същото.
- Ако го направят и стрелбата спре, мисля, че това би бил много добър ден за света.
- Очевидно никой тук не си прави илюзии, че тези преговори ще бъдат лесни, бързи или прости, но поне сме стигнали до този момент.
- Ако техният отговор е “не”, тогава очевидно ще трябва да се справим с това и ще трябва, тогава ще трябва да вземем решения на тази основа. Но все още не сме стигнали до там.