Владимир Путин не харесва любопитните.
През 2008 г. руският президент, тогава на 56 години и само осем години след като взема властта, обявява на пресконференция в разкошната Вила Чертоза в Сардиния точно това – не харесва любопитните. До него е най-близкият му съюзник в Западна Европа – Силвио Берлускони, медиен магнат и италиански министър-председател с легендарни хедонистични апетити, пише Ню Йорк Таймс.
През лятото двете дъщери-тийнейджъри на Путин са в обширната вила, ходейки на тайни луксозни пазарувания и екскурзии с лодка. Самоличността им остава скрита, а лицата им – също скрити от камерите.
Тази стратегия за стриктна защита на семейството работи добре за Путин през всички тези години докато Русия не нахлу в Украйна през февруари. Сега, когато държавите налагат санкции на най-близките му хора – в списъка на Великобритания са и жената, за която отдавна се смята, че е негова любовница, Алина Кабаева, и бившата му съпруга Людмила Очеретная. Защитната стена започва да се руши, хвърляйки нова светлина върху личния живот на руския лидер.
Едни от първите проблясъци на сложните му семейни дела се появяват точно в онази вила, когато руската репортерка Наталия Меликова от “Независима газета” внимателно прекрачва забранената зона. Дни преди това в репортаж в “Московски кореспондент” се споменава, че Путин и съпругата му, с която са заедно от 25 години, тайно са се разделили. Примамливо се съобщава, че той се е влюбил в Кабаева, известна златна медалистка от олимпийските игри по художествена гимнастика, която е на 24 години и стана публично лице на политическата му партия.
„Винаги съм реагирал негативно на онези, които със своите сополиви носове и еротични фантазии се месят в живота на други хора“, отговаря Путин, отричайки информацията.
Берлускони имитира стрелба по репортерката Меликова с въображаема картечница, докато Путин, който тогава е обвиняван в убийството на няколко журналисти, кимва и се усмихва. Дни по-късно „Московски кореспондент“ спира да излиза поради „финансови причини“.
Путин е нещо повече от грижовен баща, който, както казва, иска да даде на дъщерите си нормален живот и смята тяхната безопасност за въпрос на национална сигурност. Бивш оперативен служител в КГБ, потънал в начините на работа на службите с уловки, дезинформация и способност да представя себе си по различен начин в зависимост от ситуацията, той е забулил личния си живот в тайна и го е увил в слухове.
Путин има официално две признати дъщери от първия си брак, но според независими руски медии и непроверени международни новини, той може да има още четири деца от две други жени. И все пак дори признатите му дъщери, които сега наближават средна възраст, са толкова скрити, че са неузнаваеми по московските улици. Бившата му съпруга, за която някои биографи смятат, че той се е оженил, за да подобри шансовете си да влезе в КГБ, изчезна от полезрението дори преди да се разведат.
В осеяните с вили руски анклави в Швейцария през март започна да циркулира петиция с искане за изгонване на предполагаемата му любовница Кабаева. Хората гневно я сравняват с любовницата на Хитлер, Ева Браун. В Лугано местните шушукат за една сграда от зелено стъкло с изглед към езерото, в която Кабаева е живяла. Говорят с увереност за болницата, където са родени нейните деца, както и за училищата, които са посещавали. Но никой не ги е виждал.
Предполагаемите деца са невидими.
В луксозна жилищна сграда в Монте Карло жителите вдигат рамене при показване на снимки на друга възможна приятелка и дете на Путин (47-годишната Светлана Кривоногих, бивша чистачка в Санкт Петербург и 19-годишната Елизавета Владимировна Кривоногих), които са притежавали имот там и чието семейство споделя адреси със семейството на Кабаева в луксозни сгради в Москва.
В много случаи те са като привидения и както в много истории за призраци, фантомите могат да изглеждат предизвикани за желания ефект, или от критици, за да подкопаят самоизградения образ на Путин като защитник на семейните ценности, или от поддръжници, за да усложнят образа за богатството, мъжеството и мистериозността на Путин. Или може би просто са истински.
„Има толкова много истории. Всички те могат да бъдат верни или нито едно от тях не може да бъде вярна. И това е нещо като мъгла около Путин“, смята Нина Хрушчова, родена в Москва и професор по международни въпроси в New School в Ню Йорк.
Путин, според нея, е едновременно и обсесивно прикрит, и ексхибиционист, който се храни от западното представяне на него като суперзлодей.
Внучката на Никита Хрушчов, Нина Хрушчова, заявява, че Путин има византийски мироглед, типичен за Кремъл, и като Сталин, той е прегръща и увековечава митология, подправена с истина.
„Създава се дезинформация. Създава се атмосфера на нещо, което всички предполагат и всички обсъждат и всичко е тайно.”
Някои неща обаче изглеждат достатъчно ясни. Членовете на семейния кръг на Путин са облагодетелствани от клептократична система, над която Путин управлява като мафиотски дон. Има олигарси – лейтенанти, които му се отплащат под формата на богатство, доходоносна работа или луксозни вили, дарявани на семейството му и приближените му.
В продължение на десетилетия малцина успяват да проникнат в непрозрачния защитен балон, изграден около тях и техните ресурси, но нахлуването на Путин в Украйна промени това.
През април Съединените щати се насочиха към тази мъгла и наложиха санкции на двете му дъщери (Мария Владимировна Воронцова и Катерина Владимировна Тихонова), цитирайки ги като членове на семейството на санкциониран човек – Путин. Американското правителство също почти наложи санкции на Кабаева, но се оттегли в последния момент, за да избегне засега ескалация.
Експерти по санкциите твърдят, че тези мерки са били по-малко предназначени да нанесат конкретна финансова вреда на Путин, отколкото да му изпратят съобщение, че неговата агресия е прекрачила границата и че неговият невидим и недосегаем личен свят може да бъде видян и достигнат от Запада.