Заповедта руските войските да се оттеглят от южния украински град Херсон е сериозен неуспех на бойното поле. А решението на Путин да не отиде на срещата на върха на Г-20 в Индонезия подчертава неговото намаляващо дипломатическо влияние, пише Блумбърг.
Путин не присъства, когато неговият министър на отбраната и висш военен командващ в Украйна обявиха изтеглянето на излъчена по телевизията среща. Кремъл не е склонен да свързва президента с поражения, които противоречат на твърдението му, че е анексирал завинаги Херсон и три други украински територии.
По същия начин рискът Путин да бъде изправен заради инвазията си пред остра обществена критика от президента САЩ Джо Байдън и други световни лидери на Г-20 надвишава всякакви ползи от присъствието.
Путин може би е търсил дипломатическо прикритие от китайския президент Си Дзинпин или индийския премиер Нарендра Моди. Но и двамата изпратиха сигнали за недоволство: Си Дзинпин предупреди срещу всякакво използване на ядрени оръжия, а външният министър на Моди даде ясно да се разбере в Москва, че развиващите се държави изпитват „много остра болка“ от подклаждането на конфликта при хранителна и енергийна несигурност.
Висш военен командващ на САЩ изчисли, че повече от 100 000 руснаци са били убити или ранени, откакто Путин започна февруарската си инвазия.
Въпреки че трудностите му се увеличават у дома и в чужбина, все още няма признаци, че Путин е готов да развее бял флаг и да поиска мир. Пространството му за маневриране все пак се стеснява.