Основни моменти
Британският премиерът ще предложи изпращането на 30 000 европейски войници за контрол на примирието, разкрива британският Телеграф
Стармър ще призове президента да държи американската огнева мощ в готовност
Детайли на плана
Сър Киър Стармър ще представи на Доналд Тръмп план за изпращане на по-малко от 30 000 европейски войници в Украйна в опит да осигури американска защита за мисията. Очаква се британският премиер да обясни как европейските сили биха могли да контролират евентуално примирие, договорено от американския президент, когато двамата се срещнат във Вашингтон следващата седмица.
Стармър ще настоява Тръмп да държи американски изтребители и ракети в готовност в Източна Европа – в Полша и в Румъния, за да отговори, ако Русия наруши условията на евентуално примирие.
Предистория
Англо-френската стратегия за “сили за гарантиране на сигурността” е представена на най-влиятелните европейски лидери на спешна среща в Париж по-рано тази седмица. Планът е изготвен на фона на опасения, че американският президент би се отказал от Украйна и гаранции за спазване на примирието почти веднага след сключването на евентуална сделка.
Американският министър на отбраната Пийт Хегсет заяви, че единствената отговорност за всякакви мироопазващи операции в Украйна ще падне върху европейците и Канада.
Роля на Стармър
Британският премиер е обещал да действа като “мост” между Вашингтон и Европа, тъй като Старият континент и Киев са изключени от мирните усилия на Тръмп. Киър Стармър ще изтъкне, че е в интерес на САЩ да останат ангажирани в предотвратяването на нова руска инвазия след края на бойните действия.
Подробности за мисията
Според англо-френския план:
По-малко от 30 000 войници под европейско ръководство ще бъдат разположени в украински градове, пристанища и други критични инфраструктурни обекти, като атомни електроцентрали, далеч от сегашните фронтови линии.
Мисията ще разчита на “техническо наблюдение”, включително разузнавателни самолети, дронове и сателити.
Операцията ще бъде подкрепена от достатъчно огнева мощ за “наблюдение и сваляне на атаки”, за да се отвори отново въздушното пространство на Украйна и да даде възможност за търговски полети.
Военноморски патрулни кораби ще бъдат изпратени в Черно море за наблюдение на руските заплахи за търговските корабни маршрути.
- Много по-големи многонационални сухопътни сили също биха могли да бъдат базирани на източните граници на НАТО, за да се придвижат, ако е необходимо, за да защитят европейските войски в Украйна.
Надеждата е, че Тръмп ще се съгласи с този план, тъй като това би означавало, че няма да бъдат разположени американски войски в Украйна след войната.
Предизвикателства
Планът е далеч по-малък от мироопазващата мисия от 200 000 души, поискана от украинския президент Володимир Зеленски.
С противопоставянето на Германия, Испания и Италия за разполагане на сухопътни войски, европейските възможности за гарантиране на бъдещето на Украйна изглеждат ограничени.
НАТО “ще обсъди клаузата за взаимна отбрана”
Стратегията също така удовлетворява дългогодишната политика да не се поставят войски на НАТО в пряка конфронтация с руските сили в подкрепа на Украйна.
Европейски служител заяви пред “Телеграф”, че НАТО ще трябва също да започне дискусии относно член 5 от договора за взаимна отбрана, който гласи, че нападение срещу една държава-членка се счита за нападение срещу всички.
Въпреки че няма очаквания клаузата да обхване европейските войски, разположени в Украйна, някои страни ще настояват защитата да остане в сила, ако Москва реши да атакува тяхната територия заради мисията в Украйна.