Еколозите рискуват да загубят своя голям успех – в Европа да не се използва палмово масло, тъй като хранителните компании търсят алтернативи да заменят слънчогледовото масло, пише в подробен анализ Политико.
Русия и Украйна са най-големите производители на слънчогледово олио в света. То се използва в широк спектър от хранителни продукти – бискивити, майонези, замразени картофи, адаптирано мляко за кърмачета и др. Инвазията на Русия в Украйна застраши сериозно добива на слънчоглед. В резултат на това някои хранителни компании отчаяно обмислят да се върнат към палмово масло и соево олио, независимо от щетите на тропическите гори, които ще бъдат нанесени.
„Това е лоша новина за хората, горите и дивата природа, когато растителното масло достигне рекордни цени“, споделя активист на Грийнпийс в Индонезия пред Политико.
ЕС внася половината от слънчогледовото олио от Украйна, но цените скочиха до небесата след като Русия нахлу в Украйна през февруари, което затвори украинските пристанища и на практика блокира хранителната индустрия в страната.
Веригата супермаркети във Великобритания “Исландия” обяви, че ще се връща към палмовото масло, въпреки че признава, че то е двигател на обезлесяването в Югоизточна Азия.
“Исландия” не е единствената, много други обмислят да се върнат към палмовото масло, разказва Пиетро Паганини, президент на консултантската компания за устойчиво хранене Competere.
Няколко хранителни компании в ЕС споделят пред Политико, че наистина се извършва голяма промяна в рецептите. Водеща мултинационална компания отбелязва, че както палмовото масло, така и соевото масло „са най-очевидните“ заместители на слънчогледовото масло.
Самите производители на палмово масло, недоволни до този момент от все по-голямото изключване от европейския пазар, сега са нетърпеливи да се върнат.
„Докато конфликтът Русия-Украйна доведе света до големи сътресения… решението за сектора на хранителните масла може да се окаже връщането на палмовото масло”, очакват от Съвета на държавите, производителки на палмово масло.
В този Съвет влизат Малайзия и Индонезия. Двете държави заедно произвеждат 85% от световното палмово масло.
Още през март ООН отбеляза рекордно високите цени на палмовото масло. Причината – заради недостига на слънчогледово олио.
Управляващият директор на “Исландия” Ричард Уокър споделя, че изпитва „огромно съжаление“ за връщането на компанията към палмовото масло, но иначе алтернативата „би била бъде просто празни фризери и рафтове за много основни продукти“.
Малките компании вероятно бързо ще преминат към палмово масло. Големите все още имат доста запаси.
Екоактивистите сега се притесняват, че голямото търсене на палмово масло ще доведе до унищожаване на още повече гори, защото съществуващите насаждения няма да задоволят големите пазарни нужди.
Производството на палмово масло е довело до унищожаването на древните гори, популациите на орангутани и до увеличаване на въглеродните емисии. Поради тези причини в Европа има засилен контрол върху консумацията на палмово масло. Войната в Украйна може да повлияе негативно и в тази посока и да застраши дори далечните гори в Малайзия и Индонезия.