Беларус, Венецуела, Куба, Никарагуа, Еритрея, Сирия, Мианмар и Северна Корея са твърдите съюзници на Русия във войната в Украйна, сочи карта на The Economist Intelligence Unit. Войната обаче раздели света на три еднакви блока – западен, антизападен и неутрален.
Западът oформи единен фронт срещу нахлуването в Украйна. пише The Economist.
С нахлуването в Украйна Владимир Путин раздели света.
Западът и неговите съюзници оформиха рядък единен фронт срещу атаката на руския президент.
НАТО се радва на прилив на подкрепа в своите страни-членки (и желаещи да се присъединят).
Единството на Европейския съюз му даде ролята на първокласна сила.
А координираните усилия, включително санкции и банкови ограничения, наказаха руската икономика, поне в краткосрочен план.
Но от други страни Русия все още се радва на известна подкрепа.
Economist Intelligence Unit измерва действията на правителствата в световен мащаб след избухването на войната и историческите връзки на страните с Русия, за да раздели света на три категории.
- Правителства, които са насочени към Запада
- Правителства, ориентирани към Русия
- Неутрални правителства в този конфликт.
Две трети от световното население живее в неутрални или склонни към подкрепа спрямо Русия страни, сочи докладът.
Единен западен фронт – водени от САЩ и ЕС
36% от световното население живее в страни, които активно осъдиха Русия и наложиха санкции на руската икономика. Те са водени от САЩ и ЕС. Този блок включва всички правителства, ориентирани към Запада като Япония, Австралия, Канада, Обединеното кралство, Южна Корея и (макар и в по-малка степен) Израел. Традиционно неутрални държави като Швейцария, Финландия и Швеция също се присъединиха към редиците на този западен фронт.
Блок на неутралните – водени от Индия
Близо една трета от населението на света живее в страни, които досега останават неутрални. Водени от Индия, тези необвързани държави – включително Бразилия, Саудитска Арабия, Южна Африка и ОАЕ – ще направят всичко възможно, за да избегнат да избират страна, докато се стремят да се възползват от очевидния си неутралитет. Прогнозата е, че значителна част от тези страни биха се присъединили към Русия, ако напрежението ескалира.
Антизападен блок – водени от Китай
32% от световното население живее в страни, в които правителствата им подкрепят действията на Русия или където официалните декларации отразяват наративите на Русия, включително като избягват да наричат войната „инвазия“. Водени от Китай, в дългосрочен план тези страни ще се опитат да се възползват от по-тесните връзки с антизападния блок, като допълнително ще засилят разцеплението в глобалния икономически и геополитически пейзаж.
Прогноза
През следващите години Русия (и Китай) ще посветят усилията си на ухажване на необвързани, неутрални държави, които се намират предимно в развиващия се свят. Въз основа на други инструменти, като дипломацията за ваксини, руското и китайското правителства ще се надяват да изградят противников фронт на Запада. Крайният резултат ще бъде отслабващо влияние и постепенно оттегляне на западните страни от голяма част от развиващия се свят.