Украйна трябва да отстъпи територия на Русия, за да сложи край на инвазията, заяви в Давос 98-годишният Хенри Кисинджър, бивш държавен секретар на САЩ. Съветникът на Зеленски – Михайло Подоляк му отвърна: “Добре е, че украинците в окопите нямат време да слушат „Паникьори от Давос“. Те са малко заети да защитават свободата и демокрацията”.
Говорейки на конференция на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, Кисинджър призова Съединените щати и Запада да не търсят срамно поражение за Русия в Украйна, предупреждавайки, че това може да влоши дългосрочната стабилност на Европа, пише Уошингтън пост.
След като каза, че западните страни трябва да помнят значението на Русия за Европа и да не бъдат пометени „от настроението на момента“, Кисинджър настоя Западът да принуди Украйна да приеме преговори с „предварително статукво“, което означава ситуацията преди войната.
„Преговорите трябва да започнат през следващите два месеца, преди това да създаде сътресения и напрежение, които няма да бъдат лесно преодолими. В идеалния случай разделителната линия трябва да бъде връщане към предишното статукво“, каза 98-годишният Кисинджър, цитиран от Daily Telegraph. „Войната отвъд тази точка не би било за свободата на Украйна, а нова война срещу самата Русия.”
„Предварителното статукво“, споменато от Кисинджър, който беше държавен секретар на президентите Ричард Никсън и Джералд Форд, се отнася до възстановяването на ситуация, при която Русия официално контролираше Крим и неофициално – двата най-източни региона на Украйна – Луганск и Донецк. Украинският президент Володимир Зеленски вече подчерта, че част от условията му за влизане в мирни преговори с Русия ще включват възстановяване на границите преди нахлуването.
Изказването на Кисинджър идва в момент, когато световните лидери заявяват, че руската война в Украйна е поставила под въпрос „целия международен ред“. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отбеляза пред световните лидери в Давос, че войната е не само „въпрос на оцеляването на Украйна“ или „въпрос на европейската сигурност“, но и „задача за цялата глобална общност“. Тя посочи „разрушителната ярост“ на руския президент Владимир Путин, но допълни, че Русия може един ден да си върне мястото в Европа, ако „намери пътя си обратно към демокрацията, върховенството на закона и зачитането на международния ред, основан на правила, защото Русия е наш съсед ”
Речта на Кисинджър следва скорошна редакционна статия на Ню Йорк Таймс, в която се твърди, че Украйна ще трябва да вземе „болезнени териториални решения“, за да постигне мир.
„В крайна сметка украинците са тези, които трябва да вземат трудните решения: те са тези, които се бият, умират и губят домовете си от руската агресия и те са тези, които трябва да решат как може да изглежда краят на войната“, пише в редакционната статия. „Ако конфликтът доведе до истински преговори, украинските лидери ще трябва да вземат болезнените териториални решения, които ще изискват компромис.”
Редакционната статия беше посрещната с остра реакция, включително от съветника на Зеленски Михайло Подоляк, който каза, че „всяка отстъпка пред Русия не е път към мир, а война, отложена за няколко години“.
В изказването на Кисинджър, дългогодишен привърженик на реалполитическия подход, който кара държавите да поставят практическите си цели пред морала и принципите, призова европейските лидери да не позволяват Русия да загуби мястото си в Европа и да сформира постоянен съюз с Китай.
Критиците нарекоха изказванията на Кисинджър „нещастна намеса“. Инна Совсун, депутат в украинския парламент, заклейми позицията му като „наистина срамна!”.
„Жалко, че бившият държавен секретар на САЩ вярва, че отказът от част от суверенната територия е път към мир за всяка страна!”
Подоляк отново заяви, че Украйна не може да отстъпи територия, дори ако това доведе до мир. Той публикува в Туитър стара снимка на Кисинджър, който се ръкува с Путин. Допълни, че е благодарен на украинците, които се борят във войната и не се вслушват в предложението на дипломата.
As easily as Mr. #Kissinger proposes to give 🇷🇺 part of 🇺🇦 to stop the war, he would allow to take Poland or Lithuania away. It’s good that Ukrainians in the trenches do not have time for listening to “Davos panickers”. They’re a little bit busy defending Freedom and Democracy. pic.twitter.com/2zraPDummx
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) May 24, 2022
Голяма част от украинците са съгласни със Зеленски, че Украйна не трябва да се отказва от територии в замяна на мир. Проучване, проведено от Киевския международен институт по социология този месец, установи, че 82 процента от тях не са готови да се откажат от територии на Украйна, дори ако това означава, че войната ще продължи. Само 10 процента смятат, че отказът от земя си струва, за да се сложи край на инвазията, докато 8 процента не са решили, сочи анкетата, проведена между 13 и 18 май. Извадката не включва жителите на Крим, Севастопол и някои области на Донецка и Луганска области. В анкетата не са включени и граждани, заминали в чужбина след 24 февруари.