Руската инвазия в Украйна предизвика вълна от хакери-доброволци – хактивисти, които се борят на дигиталната фронтова линия с Москва. Групи като Anonymous (Анонимните), поляците от Squad303 и беларусите от Cyber Partisan извършиха няколко кибератаки срещу руски цели през последните няколко седмици, пише Франс24..
Седмици след обявяването на „електронна война“ на „престъпния режим на Кремъл“, Anonymous – хакерски колектив – твърди, че е хакнал 2500 руски и беларуски правителствени сайтове, държавни медии и други Интернет страници. Инициативата е „в подкрепа на Украйна“.
JUST IN: #Anonymous launching unprecedented attacks on the websites of Russian gov’t. Increasing their capacity at peak times from 500 GB earlier, it is now up to 1 TB. That is, two to three times more powerful than the most serious incidents. #OpRussia #FreeUkraine pic.twitter.com/wLQEUWKWd0
— Anonymous TV 🇺🇦 (@YourAnonTV) March 17, 2022
Руската инвазия в Украйна доведе до възраждане на кибервойнствеността и нови новобранци влязоха в Anonymous, който имаше своя момент на слава в началото в първото десетиление на новия век.
„Никога не е имало такава мобилизация на хактивисти на международно ниво, за да защитават една и съща кауза“, казва Атина Карацогиани, преподавател по медии и комуникации в университета в Лестър, в интервю за FRANCE 24.
Призоваване на „дигитални таланти“ за „ИТ армия“
За тези, които знаят как да боравят с цифровото оръжие, хакерските кампании срещу руски цели се използват „за изразяване на солидарност – малко като хора, които се съгласяват да приемат украински бежанци“, смята Денис-Кенджи Кипкер, специалист по киберсигурност в университета в Бремен.
Усещането за мисия беше подхранвано от призив, два дни след като Русия започна инвазията си, от Михайло Фьодоров, вицепремиер на Украйна и министър на цифровата трансформация. В публикация от 26 февруари той призова „дигитални таланти“ да се включат в „ИТ армията“ на Украйна.
We are creating an IT army. We need digital talents. All operational tasks will be given here: https://t.co/Ie4ESfxoSn. There will be tasks for everyone. We continue to fight on the cyber front. The first task is on the channel for cyber specialists.
— Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo) February 26, 2022
Скоро след като публикацията беше публикувана на различни платформи, колективът на Anonymous „обяви война“ на руския президент Владимир Путин. Към тях се присъединиха и няколко други групи, като полското хактивистко движение Squad303 и беларуските киберпартизани, които казват, че са противници на беларуския президент Александър Лукашенко.
След това тази международна коалиция от хакери срещу Москва умножи операциите си. Имаше поредица от DDoS атаки срещу сайтовете на Кремъл, ФСБ (разузнавателната служба) и държавната телевизия RT.
Тези активисти също са успели да откраднат големи количества информация от сървърите на големи бизнес групи като Газпром и сайта на Роскомнадзор, руския медиен регулатор. Те също така поеха контрола над няколко руски новинарски канала, като Русия 24 и Канал 1, за около десет минути, за да излъчват кадри на руски бомбардировки в Украйна.
И накрая, полските хакери от Squad303 разработиха инструмент, който позволява на всеки да изпраща съобщения до руски номера на мобилни телефони, за да ги „предупреди за реалността на конфликта“. Тази хакерската група е кръстена на 303-та ескадрила полски бойци по време на Втората световна война. Те твърдят, че над 20 милиона съобщения са изпратени до руснаци.
Побеждаване на руснаците в информационната война
Във време, когато сраженията водят до много жертви в Украйна, тези усилия в киберпространството може да изглеждат като анекдот. Кибератака срещу уебсайта на руската Дума за вмъкване на проукраинско послание на началната страница никога няма да има същия ефект като бомба, хвърлена върху жилищен район в Киев или Мариупол.
„Със сигурност тези операции няма да променят облика на конфликта, но ще имат въздействие“, смята Кипкер.
„Все още е твърде рано да се оцени ролята на тези активисти в конфликта и най-вече те са само една част от пъзела от всички усилия – включително икономически санкции – положени за противодействие на Русия“, споделя Василейос Карагианопулос, специалист в хактивизъм в университета в Портсмут, в интервю за FRANCE 24.
Например, „откраднатите от Anonymous данни могат да се окажат полезни за украинските власти“, отбеляза Карагианопулос.
Тези кибератаки обаче имат символично въздействие. Те показват, че руската кибер армия, често представяна като една от най-опитните в света, не е непобедима.
„Това също е послание, изпратено до украинците, за да им се покаже, че всеки прави каквото може, за да им помогне“, смята Карацогиани.
Операции като хакването на руски телевизионни канали “ни позволяват да победим руснаците в информационната война, която се предполага, че е една от силните им страни”, допълва Карацояни.
Рисковете да се играе играта на Путин
„Какво ще стане, ако една от атаките на Anonymous повреди критична инфраструктура в Русия, като например болница?“ — попита Кенджи Кипкер.
„Те не са получили никакво обучение по кибервойна и винаги съществува риск от значителни неочаквани съпътстващи щети“, признава Карацояни.
Властите в Обединеното кралство вече предупредиха хакери любители да не се присъединяват към украинската „ИТ армия“ на фона на опасенията, че активистите може да нарушават закона или да предприемат атаки, които излизат извън контрол, съобщава вестник „Гардиън“.
„Винаги има риск от ескалация, а Владимир Путин може да използва анонимна атака като претекст и да заяви, че това е доказателство за участието на Запада в конфликта“, казва Карагианопулос.
Това е „проблемът с колективи като Anonymous, защото те не говорят от името на никого и нямат право да „обявяват войни“, както са го направили“, допълва Кипкер.
С други думи, тъй като те не представляват никого, Кремъл няма да има проблеми да ги представи като агенти на Запада.
„Особено ако тези хактивисти нанасят щети на инфраструктурата, която има значение за руснаците ежедневно [като железопътни линии, болници и т.н.], което може да засили руската обществена подкрепа за Владимир Путин“, обясни той.
Вместо да поемат риска да извършат офанзивни действия, които могат да доведат до още по-голямо объркване, Anonymous и други хактивисти „могат да помогнат за намирането на най-добрите начини за защита на украинските компютърни мрежи срещу атаки на руски хакери“, предлага Кипкер.
Войната в Украйна може да бъде ключов момент за хактивизма. Той може да остане в историята като конфликт, който позволи на тази форма на активизъм „да стане известна в цял свят като ефективно средство за борба“, отбеляза Карагианопулос. Но това също може да доведе до нова ескалация на най-сериозния конфликт в Европа след края на Втората световна война.