Най-големите сили в Европа започват да подкрепят усилията за конфискация на над 200 млрд. евро замразени руски активи, докато изготвят планове за споразумение за примирие в Украйна, пише Файненшъл таймс.
Франция и Германия, които дълго време се противопоставяха на пълната конфискация на активите, държани в ЕС, обсъждат с Обединеното кралство и други страни начини за тяхното използване.
Френски представители са обсъдили предложение европейските столици да конфискуват активите, ако Москва наруши бъдещо споразумение за примирие в Украйна, съобщават трима запознати с преговорите. Това е част от усилията да се осигурят гаранции за сигурността на Киев след конфликта.
Привържениците на свързването на примирието с тези активи го виждат като начин да се задължи Русия да спазва всяко споразумение и да се предостави гаранция на Киев.
Преговорите се провеждат на фона на засилени дипломатически усилия в Европа, водени от Франция и Обединеното кралство, за изготвяне на мирен план за Украйна. Това бе предизвикано от решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да започне двустранни преговори с Москва за прекратяване на войната.
През 2022 г. съюзниците от Г-7 замразиха около €300 млрд. активи на Централната банка на Русия след пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна. От тях по-голямата част — около 190 млрд. евро — се намират в белгийската централна депозитарна институция Euroclear, а по-малки суми са държани във Франция, Обединеното кралство, Япония, Швейцария и САЩ.
В момента приходите от тези активи — предимно пари в брой и държавни облигации — се използват за изплащане на заеми от 50 млрд. долара, предоставени на Украйна от страните от Г-7, но основните активи не се пипат.
Държави като Украйна, Полша и балтийските страни отдавна настояват за конфискация на основните активи, но ключови столици като Берлин, Париж и Брюксел досега са се противопоставяли поради опасения, че конфискацията на държавна собственост би създала прецедент според международното право.
Европейската централна банка също изразяваше притеснения, че статутът на еврото като безопасен вариант за чуждестранни резерви може да бъде поставен под риск. Повечето от тези активи са в евро.
По време на разговорите си с Тръмп миналата седмица президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че незабавната конфискация на активите няма да бъде „в съответствие с международното право“, но средствата могат да бъдат „част от преговорите в края на войната“.
Очакваният канцлер на Германия Фридрих Мерц е изразил готовност да подкрепи предложение за конфискация на замразените руски активи, според запознат източник. Мерц ще разговаря с временния канцлер Олаф Шолц в сряда, за да координират позициите си преди срещата на върха на лидерите на ЕС в четвъртък.
Британският премиер сър Кийр Стармър заяви, че Лондон проучва как тези активи могат да бъдат използвани.
„Очевидно приходите и печалбите вече се използват“, каза той пред депутатите след подписването през уикенда на споразумение с украинския президент Володимир Зеленски за заем от 2.26 млрд. паунда, гарантиран от печалбите от санкционирани руски суверенни активи.
„Що се отнася до самите основни активи, въпросът е много сложен. Не е лесно“, добави Стармър. „Но мисля, че трябва да направим повече и работим заедно с други държави по това какви поне са възможностите.“
Двама души, запознати с френското предложение, заявяват, че то е било добре прието от други европейски съюзници, но все още е далеч от постигане на съгласие.
Лагерът за конфискацията получава допълнителн подкрепа.
„Все повече държави са склонни да използват конфискацията като средство за натиск“, пише Файненшъл таймс, цитирайки свой източник.