- „Пригожин се държи като паралелно правителство. Той може да успее да се състезава за власт, ако не при Путин, то след него.“
- Настоящата ситуация е като военна диктатура, но без военния преврат, който обикновено я предхожда. Доминиращата емоция сега е страхът. Всички се притесняват от репресии.
- Руския президент става все по-изолиран. Заобиколен е от малка група хардлайнери и е неподатлив на критични възгледи.
Възходът на отявлените хардлайнери в Кремъл тревожи хора от обкръжението на Путин, които се страхуват, че руският президент ще се вслуша в призивите им за още повече конфронтация със Запада и масови репресии у дома, пише Блумбърг.
Висши бизнес ръководители и правителствени служители наблюдават с нарастващо безпокойство как играчи, които някога са смятали за маргинални като Евгений Пригожин, известен със своята наемническа армия Вагнер и набирането на затворници да се бият в Украйна, се превръщат в обществените сили, които оказват натиск върху Владимир Путин да засили своята военна мощ.
Публичните призиви на Пригожин за „спешни сталинистки репресии“ срещу бизнес магнати, които не са достатъчно ентусиазирани да подкрепят военните действия, накараха някои богати руснаци да се страхуват за собствената си безопасност и тази на семействата си. Пригожин открито нападна висши военни командири – някои, от които после бяха отстранени. А също атакува и виден съюзник на Путин, който е губернатор на Санкт Петербург. Това засили безпокойството относно нежеланието или неспособността на Кремъл да защити своите.
Кремъл вече описва нахлуването в Украйна като „народна война“, връщайки се към реториката на Йосиф Сталин от Втората световна война. За мнозина това е притеснителен сигнал. Те се опасяват, че чистките и произволните арести от времето на съветския диктатор може да не са нещо от миналото. Докато тече, например, мобилизацията на 300 000 резервисти, служители в Кремъл само тайно могат да се питат един друг дали членовете на семействата им са в безопасност, притеснени да не признаят твърде открито, че са изпратили в чужбина децата си, които са на военна възраст.
Настоящата ситуация е като военна диктатура, но без военния преврат, който обикновено я предхожда. Доминиращата емоция е страхът. Всички се притесняват да говорят открито, защото има риск от репресии.
Задълбочаващата се тревога относно по-лошите перспективи досега не се е превърнала в нещо подобно на вътрешна съпротива срещу продължаващата ескалация на войната, водена от Путин. Мнозина в ръководството подкрепят войната. Виждат я като екзистенциална борба за бъдещето на Русия. Не смятат, че има друга алтернатива освен да продължат да засилват натиска, докато Украйна и нейните съюзници – САЩ и Европа, не отстъпят. Дори смятаните някога за относително либерали, като Сергей Кириенко, заместник-ръководител на администрацията на руския президент, са ентусиазирани публични защитници на войната.
Когато Путин заяви, че мобилизацията е приключила, поне за момента, мнозина в бизнеса и бюрократичния елит се разтревожиха, че милитаризацията на икономиката и обществото само се ускорява. Специалната комисия, ръководена от висш държавен служител и служител по сигурността, създадена от Путин, ще координира икономическата политика в подкрепа на отбранителната индустрия и армията. Тази комисия е сравнена с военния кабинет на Сталин.
Близо деветте месеца на битки само втвърдиха мнението сред мнозина в бизнес елита, че нахлуването на Путин е катастрофална грешка, която ще обрече страната на изолация и слабост. Дори в правителството мнозина тихо се противопоставят на битката, но са твърде ужасени, за да говорят. Магнатите се стремят да стоят настрана от политиката, надявайки се да останат на страната на Кремъл и да продължат да работят фабриките им. Само малцина напуснаха страната и публично критикуваха войната.
Междувременно правителствените технократи получиха задачата да преразгледат бюджета и икономическите планове, за да отразят непрекъснато нарастващата нужда за финансиране на войната. Освен това им е възложено да компютъризират процеса на мобилизация, за да избегнат повторение на дезорганизацията и грешките от първия кръг. Много официални лица очакват нов кръг на мобилизация да бъде обявен в началото на следващата година.
„Настроението на обреченост е много силно“, смята Татяна Становая, основател на R Politik, политическа консултантска компания.
Путин непрекъснато засилва битката, откакто украинските сили започнаха да изтласкват войските му от големи райони през края на лятото. Досега неговата мобилизация на резервисти, мащабното разширяване на ракетните удари срещу гражданска инфраструктура като електроцентрали и намеците за възможно използване на ядрени оръжия не са успели да обърнат хода на войната. Напредъкът на Украйна продължава, като Русия губи територии, които Путин анексира през септември.
Путин няма алтернатива на кого да разчита. Руската армия се представя лошо. Руският лидер има хладна подкрепа в собственото си правителство. Единствено може да разчита на агресивни играчи като Пригожин и Рамзан Кадиров, силният лидер на руския регион Чечня, който изпрати хиляди войници да се бият. И двамата мъже имат силно въоръжени сили, лоялни към тях.
„Пригожин се държи като паралелно правителство“, смята Андрей Колесников от фондацията „Карнеги“. „Той може да успее да се състезава за власт, ако не при Путин, то след него.“
Известен като „главния готвач на Путин“ заради опита си в ресторантьорския бизнес в родния град на президента Санкт Петербург и договорите за кетъринг с Кремъл, 61-годишният Пригожин е санкциониран от САЩ и техните съюзници за редица предполагаеми нарушения, включително намеса в изборите в САЩ и изпращане на наемници в Африка и Близкия изток. Федералното бюро за разследване на САЩ го постави в списъка си за издирване през 2021 г. за намеса в гласуването.
След години на омаловажаване на връзките му с частната военна армия Вагнер, Пригожин в края на септември публично потвърди, че е основал групата през 2014 г. На 4 ноември той откри небостъргач от стъкло и стомана в Санкт Петербург, наречен Център Вагнер. Тази седмица саркастично призна ролята си в намесата в изборите в САЩ, като увери, че това ще продължи.
Пригожин се появява в изтекли видеоклипове от затвори в Русия, където обещава на затворниците шанс за предсрочно освобождаване, ако се запишат да се бият в Украйна и издържат шест месеца на фронта. В същото време той ги предупреждава, че ще бъдат незабавно разстреляни за дезертьорство или опит да се предадат. От пресслужбата на Пригожин отказаха да потвърдят, че той е във видеоклиповете, но казаха, че човекът в тях „страшно прилича“ на него.
През уикенда Пригожин обяви плановете на Вагнер да създаде центрове за обучение на „милиции“ в граничните райони, близо до зоната на военни действия. Бойците ще дойдат от „местни фирми“, които ще изпратят една четвърт от мъжката си работна сила в „окопите“, заяви той в коментар, публикуван в Телеград, обещавайки сам да финансира подготовката.
„Държавата загуби монопола върху легализираното насилие и се появиха нови оператори на този бивш монопол“, смята Екатерина Шулман, политолог, напуснала Русия в първите седмици на войната. „Странно е, че Путин насърчава това”.
По-рано този месец Пригожин направи нещо почти невиждано – подаде жалба до прокуратурата срещу губернатора на Санкт Петербург, съюзник на Путин и дългогодишен съперник на магната. Публичното мълчание на Кремъл по случая шокира приближени.
Пригожин се появи с орден “Герой на Русия”, най-високото отличие на страната, но колко често той и Путин се срещат остава неясно. Някои хора от Кремъл споделят, че сега Пригожин се среща с президента по-често от преди, докато други посочват, че той не е член на малката група хардлайнери, най-близки до Путин. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза:
„Има много слухове за Пригожин. Нямаме никакво намерение да ги коментираме.”
Пригожин обяви, че не е разговарял с Путин. Той се смята за съюзник на новия командир, назначен от Путин да ръководи операцията в Украйна през октомври, Сергей Суровикин, който беше известен със суровата си тактика в Сирия, където участваха и войските на Вагнер.
Американското разузнаване е съобщило на президента Джо Байдън, че Пригожин е говорил директно с Путин за войната, противопоставяйки се на оптимистичните доклади от военните, пише Уошингтон Поуст.
Пригожин има обща кауза с чеченския лидер Кадиров. Двамата понякога поставят под въпрос уменията на военното ръководство, особено когато силите на Украйна започнаха да си връщат териториите през септември.
Приближени описват руския президент като все по-изолиран. Заобиколен е от малка група хардлайнери и е неподатлив на критични възгледи.