Европейската комисия и България се договориха да създадат в София първата регионална работна група като част от платформата на ЕС за закупуване на енергия. В рамките на този пилотен проект ще бъдат разгледани нуждите от газ и електричество, техните цени и потоци, както и инфраструктурните аспекти.
“Солидарни сме с държавите членки на ЕС, засегнати от решението на “Газпром”.
Днес Европейската комисия и България решиха да създадат първата регионална работна група към #RepowerEU.
Тя ще координира усилията за гарантиране на енергийната сигурност на региона и ускоряване на декарбонизацията.”, съобщи късно снощи председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Работната група ще бъде част от платформата на ЕС за закупуване на енергия и ще има за цел да разгледа нуждите от газ и електричество и техните цени и потоци с акцент върху предстоящата година. Тя ще работи и върху оформянето и прилагането на плана REPowerEU за намаляване на зависимостта от руски изкопаеми горива, запълване на хранилищата за следващата зима и допълнително ускоряване на декарбонизацията в енергийния сектор.
We stand in solidarity with the EU Member States impacted by Gazprom’s decision.
Today the @EU_Commission and Bulgaria decided to set up a 1st regional task force under #RepowerEU
It will coordinate efforts to guarantee the region’s energy security and speed up decarbonisation
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 28, 2022
Ето и подробности:
След обявеното от Газпром спиране на доставките на газ за България заместник министър-председателят на страната Асен Василев проведе серия от срещи в Комисията.
Като резултат от днешните срещи Европейската комисия и България се договориха да създадат в София първата регионална работна група като част от платформата на ЕС за закупуване на енергия. В рамките на този пилотен проект ще бъдат разгледани нуждите от газ и електричество, техните цени и потоци, както и инфраструктурните аспекти.
Регионалната работна група ще се съсредоточи върху предстоящата година и ще предостави специфичен регионален експертен опит и ноу-хау за разработването и прилагането на плана за действие REPowerEU с цел намаляване на зависимостта от руски изкопаеми горива, запълване на хранилищата за следващата зима и допълнително ускоряване на декарбонизацията в енергийния сектор. Тя ще подпомага и координира прилагането на плановете за съвместна подготвеност в региона, включително закупуването на международния пазар, съхранението и междусистемните връзки, като по този се допринесе за сигурността на доставките в България, региона, енергийната общност и не само.
Във връзка с тази работна група България ще се свърже със съседни държави и ще организира първата министерска среща на 5 май.
Работата на групата ще се основе по-специално на подготовката на Европейската комисия за различни сценарии, свързани със спиране на енергийните доставки, в тясно сътрудничество и солидарност с държавите членки и международните партньори. Тя ще представи плана REPowerEU следващия месец.