Изглежда, че някои училища в Русия, дворци на младежкото творчество, спортни училища и детски лагери, детски градини и сиропиталища са престанали да преподават, възпитават, обучават – и сега са заети с една “специална операция”, пише в голяма статия “Новая газета”.
Фалшивият ревизор
През зимата цялата образователна програма в руските училища вървеше по строго определен календарен план: през декември учениците обсъждаха битката край Москва в клас, през януари – блокадата на Ленинград. 23 февруари беше Денят на защитника на Отечеството. И тогава започна “специалната операция”.
В края на февруари и началото на март в училищата на страната се проведоха задължителни уроци по история и обществознание: „Братството на славянските народи“, „Герои на нашето време“, „Хибридна война“. Те нямаха време да приключат, тъй като новите задължителни събития и новите ръководства за обучение пристигнаха навреме.
Училищата в Москва получиха наръчник „Интегриран урок по руски език и литература „Комуникативна ситуация. Речева тактика“ за 9-11 клас. По време на урока учениците трябва да бъдат запознати с понятията „информационна среда“ и „фалшиви новини“.
„Казус No1” е взет от класиката: фалшиви новини се намират в „Ревизор” на Гогол и „Горко от остроумието” на Грибоедов. Учениците трябва да анализират епизода с клюките за лудостта на Чацки и да отговорят на въпросите: „Предават ли героите от тези откъси правилната информация един на друг? Как бихме нарекли новините за лудостта на Чацки днес? Защо тази информация се разпространява толкова лесно?”.
Следва анализ на комуникационната ситуация: кой говори, на кого, защо говори и после има работа с таблицата: кой е авторът на фалшивата новина, кой е разпространителят и т.н.
След това трябва да се работи с текст на Комерсант за възможната легализация на пиратския софтуер под санкции: кой пише това, на кого, как, защо. В текста – о, ужас – се откриват “признаци на недостоверна информация”. И накрая, в края на урока има въпроси за обобщение: „Как биха могли да се развият ситуациите, описани в пиесите „Ревизор“ и „Горко от остроумието“, ако участниците в събитията се опитаха да проверят „фалшивата“ информация ? Какви са последствията от използването на невярна информация? Защо има наказание за разпространението на „фалшиви новини“ днес?“
Можете, разбира се, да проучите текста на закона за фалшивите новини с ученици от гимназията. Но учителите трябва да планират урока. „Е, вчера имах урок с моите 10-11-класници: показах им презентация, те се смееха на наивността на разработчиците“, казва учителят, който сподели това с Новая газета.
“Чичо Вова, ние сме с теб”
Освен това учениците трябва да бъдат в непрекъсната патриотична наслада. На 15 март училищата започнаха да празнуват обединението на Крим с Русия. Ето кратък и непълен списък от събития, посветени на това събитие: Проектът “Крим, Русия, Севастопол – ще бъдат заедно завинаги!” В училищата се провеждат филмови уроци. В московското училище № 1529 открит урок по тази тема проведе самият министър на образованието Сергей Кравцов. Той говори за този урок по следния начин: „Спомнихме си събитията от 2014 г. – референдума и волята на гражданите на Крим и Севастопол да се присъединят към страната ни. Обсъдихме какви промени са настъпили за осем години: изграждането и развитието на инфраструктурата, Кримския мост, магистралата Таврида, изграждането на нови училища, болници, детски градини и развитието на туризма. Нашата задача, задачата на нашия урок е да кажем истината“, подчерта Сергей Кравцов.
Акции: “Севастополски валс”: – научете се да го танцувате; “Кримска лавандула” – правим цветни аранжировки от лавандула; „Артек и Крим са обединени“ – трябва да го подредите с думата „Артек“, да направите снимка, да публикувате снимка с хаштагове във VKontakte. Инициатор на акцията е Руското движение на учениците.
В някои училища кримските празници завършиха с хорово изпълнение на песента „Чичо Вова, ние сме с теб“:
«Двадцать первый век настал, шар земной от войн устал,
Население шара гегемон достал.
В Евросоюзе мнения нет, Ближний Восток стонет от бед,
За океаном лишен власти президент.А нам от северных морей, вдаль до южных рубежей,
От Курильских островов, до Балтийских берегов —
А на земле сей был бы мир, но если главный командир
Позовет в последний бой, дядя Вова, мы с тобой».
Сега това вече не е излишък на патриотизъм, не рядък и забавен инцидент, както би изглеждала тази песен преди няколко години, а произведение, което е доста приемливо в училище за масово изпълнение.
Тазгодишният Ден на победата
До април училищата ще приключат с Кримските акции и флашмобовете и ще започнат с майските инициативи за Деня на победата. Очаква ги „патриотичната акция „Рисуваме победата“, инициирана от „Единна Русия“. Това е конкурс за детски рисунки, но тази година е добавен конкурс за методическа разработка на уроци и училищни събития. Всичко би било наред, ако организираните от политическата партия събития не се въвеждат в училищата с помощта на административен ресурс.
Планирани са спортни събития. Ученици вече рисуват картички за Деня на победата. Други се подготвят за парада „В обучението участват 80 момчета. Предимно гимназисти, но има и по-млади. На площада пред училището те прекарват часове в усъвършенстване на маршовата си стъпка.”
Майката от Краснодар споделя:
„Тази година в нашето училище № 36 Георгиевските ленти започнаха да се слагат някак изненадващо рано: от 3 март. От училището подчертават, че този, който носи лентата, е патриот. Не си спомням панделки да са били носени толкова рано. Попитах учителката в чат защо е толкова рано и дали е необходимо да ги носят. Тя помълча един ден, а след това написа текст, че лентата е „символ на невероятната сила и смелост на нашия народ“. Когато медиите започнаха да пишат за задължителния патриотичен урок в руските училища, аз предварително попитах – ще има ли такъв урок в гимназията? Учителят каза, че ще се проведе, но само в 9-11 клас. Бих искала детето да го пропусне, заявих аз. Но урокът се проведе, децата се върнаха, те говореха за «КрымНаш» и за нацистите. Попитах учителя: „Не беше ли този урок извън учебната програма?“
Отговори: „Това беше общ урок в цялото училище. Урокът беше за доброволчеството, за Крим, не сте доволни ли?”
Да, защото искам да знам кога се променя учебната програма”.
Защо дойде при мен в Русия?
Но дори между различните тържества на учениците има какво да се прави. Сега всяко събитие трябва да бъде с патриотичен жар. Например, спортните състезания в детски лагер не могат да бъдат просто състезания – те трябва да бъдат посветени на подкрепа на руски параолимпийски спортисти, които не са допуснати до Игрите. И също така е невъзможно да рецитирате стиховете на руски поети наизуст просто така, по импулс на душата – това трябва да бъде записано на видео и публикувано за докладване в училищния профил „в знак на протест срещу опитите за забрана на руската култура в чужбина“, или да е наистина „патриотично стихотворение“. Основното нещо е да докладва: публикувайте го във VKontakte с хаштаговете #ZаРоссию, #Zанаших, #оРоссииZ56, #ZaМир, #ZаПрезидента, #люблюРоссию56, #РДШ56, #КрымНаш.
Патриотичният ентусиазъм не подмина и първокласниците от село Ташла в Самарска област. Във видеото, което учителката им публикува на страницата си, те усърдно четат наизуст:
«Расправь, Россия, свои крылья!
В любви и правде ты сражалась,
Своих теряла сыновей.
Но в битвах только закалялась
И становилась все сильней».
Автор на стихотворението е Нина Цветкова, източник – stihi.ru.
Стихотворението на Константин Фролов-Кримски „Не будете руската мечка“ е взето от същия ресурс.
«И пока вы свет не погасили,
Спросит он, былое подытожив:
— Ты зачем пришел ко мне в Россию?
Или я тебе чего-то должен?Вы поймете, что пришла расплата.
Но платить, как оказалось, нечем.
Русский бы простил, наверно, брата.
Только ж вы не брат ему, а нечисть».
източник: Новая газета