.
Никой не знае как и кога ще приключи войната в Украйна, но е ясно, че точно сега Русия не печели. Според западни правителства и независими анализатори Москва не успя да постигне първоначалната си цел – светкавичен удар в Киев, за да свали правителството. А успехът на план Б – в източната и югоизточната част на страната – изглежда все по-труден, пише Уолстрийт Джърнъл.
Някои неща, които изглеждаха много вероятни в началото на войната, като разпадането на украинската държава, сега се смятат за малко вероятни. Украйна е в екзистенциална битка, заяви началникът на британския щаб на отбраната адм. Тони Радакин в реч в Лондон, „и тя ще оцелее“.
В тази фаза на войната танковите битки са изместени от артилерийски. Руснаците предприемат настъпления на някои места, включително в източния район на Луганск. Те най-накрая превзеха и последните останали украински територии в южния пристанищен град Мариупол. На други места украинците контраатакуват, най-вече на север отвъд Харков.
„Войната навлиза в продължителна фаза“, каза украинският министър на отбраната Олексий Резников пред министрите на отбраната на Европейския съюз.
Той обясни, че има „много индикации, че Русия се готви за дългосрочна военна операция“, включително инженерно-укрепителни дейности в районите на Херсон и Запорожие.
Въпреки това, рано или късно войната ще завърши с прекратяване на огъня или примирие. Предвид новите реалности, ето пет възможни сценария за това как може да се развие конфликтът.
1. Руски колапс
Силно мотивирани, добре въоръжени и тактически опитни украинските сили могат да използват слабостите в руската армия. Руснаците могат да имат проблеми със слабата логистика и с координирането на различни елементи от кампанията си. Те могат да страдат от лошо оборудване и обучение, а на места и нисък морал. При десетките хиляди очаквани руски жертви техният офицерски корпус може да бъде сериозно отслабен, сочат западни анализи.
Повечето западни анализи за войната показват, че план Б на Москва – за съсредоточаване на силите на изток и югоизток и разширяване на позициите в региона на Донбас – върви много по-бавно, отколкото руснаците се надяваха. Очевидният план на Москва да обгради украинските сили изглежда непостижим според някои. Междувременно западните оръдия M777 с голям обсег и други оръжия също се включиха в битката. Пентагонът смята, че вече се усеща разликата.
Най-доброто, което някои анализатори могат да кажат за военното представяне на Москва до момента, е, че армията още не се е разпаднала.
„Можете да се твърди, че руснаците са се справили доста добре, тъй като държат армията си единна, предвид натиска, на който са подложени“, отбелязва Лорънс Фрийдман, почетен професор по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон. Но, добавя той, „армиите могат да бъдат крехки“.
Служители на западното разузнаване отбелязаха, че има значителни откази от руските войски да воюват. Те също така посочват, че руските части, които са били разбити в битката за Киев, са били хвърлени обратно в бой. Често това са лошо обучени новобранци. Разузнаването на отбраната на Обединеното кралство сметя, че използването на спомагателни сили – като бойци от Чечения – е затруднило още повече Русия да координира силите.
„Мисля, че сценарият, който вероятно е малко подценен, е възможността за истински руски колапс“, казва Елиът Коен от изследователска група за политиката на Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. Това може да включва масови откази за влизане в битка, отсъствия без отпуск или безпорядъчни отстъпления.
Всичко това вероятно би имало последствия за Москва, смята Коен.
„Мисля, че на някакво фундаментално ниво Путин вече е загубен“, каза той. „Лично на мен ми е трудно да си го представя да се задържи на власт за много дълъг период от време.
2. Украински колапс
Въпреки че тежките щети, нанесени от украинците на руските сили, са добре документирани, има по-малко доказателства за това колко са пострадали украинските сили. Публично достъпната информация предполага, че жертвите и щетите на оборудването са значителни, но западните оценки показват, че загубите са малка част от тези, понесени от руснаците, които бяха изчислени от НАТО на 40 000 убити, ранени или пленени до края на март.
Превземането на Мариупол беше дълго търсена победа за Русия, след като украинци, които бяха обсадени в стоманодобивния завод в продължение на почти три месеца, сложиха оръжие. Министерството на отбраната на Русия съобщи, че повече от 950 украински войници там са се предали и са станали военнопленници. Силите на Москва също оказват силен натиск върху Украйна около Северодонецк и Лиман в Донбас, твърдят анализатори.
Без надеждни оценки за жертвите и загубите на оборудване, анализаторите трябва да търсят други начини за анализиране за състоянието на украинските военни.
Един показател, който анализаторите използват, е как се бият.
„Бият ли се компетентно и интелигентно и има ли признаци на провал?“, отбелязва Филипс О’Брайън, професор по стратегически изследвания в университета Сейнт Андрюс в Шотландия, който добавя, че не е виждал тези знаци.
Ефективността на украинските сили ще бъде засилена и от вливането на западна техника в страната.
Майкъл Кларк, бивш директор на Royal United Services Institute, лондонски мозъчен тръст за сигурност, допълва, че искането на президента Байдън от Конгреса за 33 милиарда долара дългосрочна военна помощ е сигнал, че той „ще направи всичко необходимо, за да гарантира, че Украйна няма да падне. Това прави много по-малко правдоподобна хипотезата, че Украйна може да бъде победена.”
„Не мисля, че е вероятен крахът на Украйна. Почти бих изключил това“, отбелязва и Фрийдман от Кралския колеж в Лондон. “Украинците имат мотивацията и инерцията.”
3. Патова ситуация
Войните често се превръщат в патови ситуации, при които никоя от страните не смее да загуби. Западни официални представители предупредиха, че конфликтът може да продължи до следващата година или доста след това.
„Войната често е или може да бъде процес на конкурентен колапс, при който победата отива на страната, която все още стои стабилно, въпреки че и двамата участници страдат ужасно. Това със сигурност се случва през 1918 г.“, обяснява Коен, говорейки за края на Първата световна война.
Патова ситуация, допълва той, е „възможна, ако наистина смятате, че руснаците добре са се окопали и са упорити, а и ще могат да намерят заместници за доста ужасните загуби, които са понесли“. Той посочва обаче, че намира това за неубедително. Смята, че по-вероятният сценарий е украинците да използват своята мобилност и тактическо превъзходство, за да изберат места за атака и да проникнат в руските линии.
Няколко анализатори заявиха, че очакват, че ако Украйна успее да устои на настоящата руска офанзива в Донбас, украинците ще засилят контраофанзивата си през следващите няколко седмици, започвайки критична фаза на войната. Кларк отбелязва, че руската армия е твърде малка, за да постигне дори ограничените си цели в Украйна. Ключовият дългосрочен план за Москва е дали усилията за набиране на армия дават резултати и дали в нейната постоянна армия могат да бъдат включени още 150 000 до 180 000 войници. Предвид необходимостта от обучение, новобранците няма как да пристигнат на бойното поле до края на годината.
„Ако следващата година руснаците са способни да имат по-големи мобилизирани сили, тогава ще влезем в патовата ситуация“, допълва той.
4. Украински напредък
След като пренасочиха силите си на изток и югоизток, руснаците изглежда са се втурнали да провеждат настъпления на парче, понякога използвайки войски, които са били изтласкани от Киев, вместо да изчакат и да съберат по-мащабни сили.
„Изглежда, че руският напредък ще изчезне сравнително скоро“, смята О’Брайън. „В един момент те ще спрат да се движат напред и въпросът е дали украинците ще успеят да ги изтласкат?“
В тази фаза западните оръжия са изключително важни, казаха анализатори. Високопоставен служител на Пентагона обяви, че Украйна е съобщила, че 74 от 90-те артилерийски оръдия M777, доставени от САЩ на Украйна, са в предни позиции около Харков и другаде.
Далечният обсег на тези гаубици позволява на украинците да атакуват руски сили, без да са в обсега на стрелбата. Украйна получава и друго западно оборудване, включително дронове Switchblade и Phoenix Ghost.
„Комбинацията от дронове и артилерия е доста мощна“, посочва Фридман.
Ако украинците напреднат, следващият въпрос е къде ще спират. Минималната цел за Украйна ще бъдат линиите на контрол до 23 февруари, ден преди руската инвазия. Така ще остави Москва да контролира два анклава в Донбас и Крим, които анексира през 2014 г.
Според анализаторите, ако украинците успеят, спирането ще бъде политическо предизвикателство за украинския президент Володомир Зеленски. Изкушението би било да изтласкат руснаците още по-назад.
Офанзивните операции са по-предизвикателни от отбранителните. Напредването през зони, в които руснаците отдавна са укрепени, в Донбас и особено в Крим, голямата награда за руския президент Владимир Путин, би било амбициозно за Украйна. Външният натиск върху Зеленски, особено от европейците, за ограничаване на напредъка вероятно ще нарасне.
„В момента, в който западните съюзници са разделени по въпроса дали се опитаме да спечелим войната или да я прекратим, за украинците ще е по-трудно да продължат по пътя, по който са тръгнали“, отбелязва Кларк.
5. Ескалация
Голяма част от дискусиите на Запад, особено в Европа преди войната, включваха гарантиране, че Путин няма да направи крачка встрани. Някои анализатори сега се притесняват да не притиснат руския лидер в ъгъла, за да се нахъса и да ескалира конфликта – например чрез въвеждане на тактически ядрени или химически оръжия на бойното поле.
Западните анализатори отбелязват, че това е възможно, но малко вероятно. Дори ако се използват ядрени оръжия на бойното поле, конфликтът няма да ескалира автоматично в размяна на междуконтинентални балистични ракети между Русия и Запада.
Използването на ядрени оръжия от Русия би нарушило табуто срещу използването им във война, което съществува от 1945 г.
„Ако Путин наистина отиде толкова далеч, неговите подчинени вероятно ще забавят изпълнението на заповедите му”, смята Коен.
Срещу използването на такива оръжия ще има огромно международно осъждане и вероятно ще предизвика реакция за по-нататъшна изолация на руската икономика, включително чрез потенциално въвеждане на така наречените вторични санкции, които биха били насочени не само към руски субекти, но и към всяка компания, която извършва бизнес в Русия.
Основната причина, че такива оръжия няма да се използват, обясняват анализатори, е, че това няма да даде предимства в сраженията, където двете страни са близо една до друга и където няма мащабни концентрации на украински сили.
„Едно ядреното оръжие на бойното поле не прави нищо за вас. Многото ядрени оръжия на бойното поле просто създават много последствия и вероятно ще унищожат някои от вашите собствени хора“, пояснява Фрийдман.
Химическите оръжия са трудни за насочване и са рискови за вашите собствени войски, което ги прави още по-неефективни.
Други два мотива за използването им, включително далеч от бойните полета, биха били тероризирането на страната, в опит да се повлияе на вземащите решения в Киев или да се насърчат западните правителства да оказват натиск върху Украйна да търси мир. И двата мотива са хипотетично правдоподобни, но малко вероятни, казват анализатори.
Всяко използване на тези оръжия вероятно ще привлече вниманието на Запада още повече в конфликта. Ядреният отговор от западните сили би бил малко вероятен, твърдят анализатори, но конвенционален военен отговор е вероятен.
Сегашните червени линии, които спират западните сили да извършват въздушни операции в Украйна, вероятно ще отпаднат и ще наложат забрана за полети над страната. Коен смята, че руският черноморски флот може да се превърне в потенциална мишена на Запада. Като се имат предвид битките на руските военновъздушни сили срещу Украйна, един рационален актьор в Москва би искал да избегне пряка ангажираност на САЩ и другите западни военновъздушни сили.
Това повдига въпроса дали Путин е рационален играч.
„Ако Путин иска да направи нещо напълно ирационално, той може, но това не означава, че имаме рационален начин да го спрем“, отбелязва Фрийдман.