Държавите от Европейския съюз вероятно ще одобрят още следващата седмица поетапно ембарго върху руския нефт, съобщава Ню Йорк Таймс.
Седмици наред продължиха разговорите между държавите членки на ЕС, в които да се споразумеят за контурите на мярката. През уикенда интензивните разговори ще продължат преди Европейската комисия да оформи окончателно предложението. Очакванията са одобрението да е до края на седмицата.
Петролното ембарго ще бъде най-голямата и най-важната нова стъпка в шестия пакет от санкции на ЕС срещу Русия заради инвазията й в Украйна. Пакетът ще включва и санкции срещу най-голямата руска банка Сбербанк, която досега беше пощадена, както и допълнителни мерки срещу високопоставени руснаци, казаха официални лица.
Ембаргото вероятно ще засегне руския петрол, транспортиран с танкери, по-бързо, отколкото нефтът, идващ по тръбопровод, което може да отнеме няколко месеца. И в двата случая обаче е вероятно блокът да позволи на своите членове да прекратят съществуващите договори с руски петролни компании, както направи със забраната за въглища, на която бяха дадени четири месеца, за да бъде напълно въведена.
Позицията на Германия беше критична при финализирането на новата мярка. Страната, икономически лидер на блока, внася около една трета от петрола си от Русия. Влиятелният министър на енергетиката Роберт Хабек обяви тази седмица, че Германия е успяла да намали това до едва 12 процента през последните седмици, което прави пълното ембарго „управляемо“.
„Проблемът, който изглеждаше много голям за Германия само преди няколко седмици, стана много по-малък“, заяви Хабек пред медиите по време на посещение във Варшава. „Германия се приближи много, много близо до независимост от вноса на руски петрол“.
Германският министър обаче не обясни как страната му е успяла да постигне това толкова бързо.
Русия е най-големият доставчик на петрол в Европа, осигурявайки около една четвърт от годишните нужди на блока, според данни за 2020 г. Това е около половината от общия руски износ.
Докато петролното ембарго се въвежда поетапно, блокът ще се стреми да компенсира недостига чрез увеличаване на вноса от други източници, като страни от Персийския залив, Нигерия, Казахстан и Азербайджан.
Ембаргото, дори и да бъде смекчено от продължителния период на поетапното въвеждане, вероятно ще окаже натиск върху световните цени на петрола, увеличавайки и без това високите енергийни разходи по целия свят. Идеята за намаляване на въздействието, предложена от министъра на финансите на САЩ, беше да се наложат мита или таван на цената на руския петрол вместо пълно ембарго. Но това не спечели популярност сред европейците, заявяват източници на Ню Йорк Таймс.
По-рано Bloomberg съобщи, че ЕС и САЩ избират между три варианта за ограничаване на вноса на петрол от Русия, припомнят от Комерсант.