На всички фразата „Никога не е късно да започнеш да правиш това, което обичаш“ ни е до болка позната. Някои вярват в нея и никога не се отказват да следват мечтите си, други по-скоро се предават и след определена възраст се оставят на течението и използват годините си като оправдание да не правят това, което наистина искат.
Тук ще откриете три примера с успешни писатели, които много дълго време са се занимавали с коренно различни професии и след 45 са намерили любовта към писанието, за наше огромно щастие.
Джон Вердън между каскадьорството и дървообработването
Преди да стане един от най-известните автори на трилъри, Джон Вердън е имал екстремни, но и много разнообразни професии. Започнал е с каскадьорство, като едновременно с това много усилено се е занимавал с бойни изкуства и спортни автомобили. Не след дълго решава да се преквалифицира и това го води в рекламната индустрия, в която остава за цели 32 години, като заема няколко ръководни длъжности в рекламни фирми в Манхатън.
През 90-те се пенсионира от рекламата, но ако си мислите, че започва да пише, много се лъжете. Вместо това започва да учи дървообработване и в продължение на 10 години изработва мебели в стил „Шейкър“ от 18 век.
Насочва се към писането, след като със съпругата му се местят от Ню Йорк в северната част на щата и има доста време за четене на криминална литература. Точно тя го подтиква да се опита да реализира младежката си мечта и така през 2010 г., когато Джон Вердън е на 68, излиза бестселърът „Намисли си число“. Главно действащо лице е нюйоркският детектив Дейв Гърни, специалист по разкриване на серийни убийци и разрешаване на криминални загадки, който подобно на Вердън след пенсионирането си заменя хаоса на Ню Йорк с привидна провинциална идилия. Романът е изключително успешен и става бестселър в САЩ, а заедно с втората част – „Затвори очи“, и международен бестселър.
В края на януари с логото на „Софтпрес“ излезе осмата част от поредицата – „Змийско гнездо“. Тук Дейв Гърни се оказва главен заподозрян в случая, който разследва, а твърдото му решение да продължи напред заплашва да преобърне живота му. Въпросът е – ще успее ли пенсионираният детектив да се измъкне от капана, който години наред си е устройвал сам, и колко и кои ще са косвените жертви по пътя, виещ се като змия.
Луиз Пени и журналистиката
Луиз Пени е израснала с майка, която обожавала да чете криминални романи. Историите на Агата Кристи, Жорж Сименон, Дороти Сейърс, Майкъл Инес и много други са били нейните приказки за лека нощ, затова не е и изненада, че когато започва да пише романи, се насочва към този жанр.
Само че преди това извървява дълъг път – през 1979 г. получава бакалавърска степен по радио и телевизия от университета „Райърсън“ и след дипломирането си в продължение на 18 години работи като журналист и радио и телевизионен водещ в Канадската компания – CBC. Когато напуска, го прави с твърдото намерение да сбъдне детската си мечта и да напише книга. Иска просто да завърши нещо, без дори да мисли за публикуване. Но изминават цели пет години, преди да успее.
Любопитно е, че първият ѝ ръкопис е исторически роман, който тя просто не успява да напише. Всичко потръгва, когато се насочва към криминалния жанр. Дебютната ѝ книга „Убийството на художника“ е публикувана през 2005 г., когато Луиз Пени е на 47 години, и дава старт на бестселър поредицата за блестящия главен инспектор от отдел „Убийства“ в Монреал – „Разследванията на инспектор Гамаш“.
Последният, издаден до този момент, роман от поредицата е осемнайсети поред. Заглавието е „Свят на куриози“ и този път Луиз Пени изправя любимия инспектор срещу миналото и най-големите му страхове, а читателят научава кой е първият случай, събрал Арман с Жан Ги Бовоар, и какво се крие зад картината, известна с прозвището „Свят на куриози“.
Ричард Озмън и пътуването от телевизионните игри до книгите
Ричард Озмън се превръща във феномен със своята поредица „Криминален клуб „Четвъртък“, като още едноименният първи роман от нея поставя рекорд за най-успешен крими дебют в историята и му носи номинации за наградите Edgar и Anthony и приза „Автор на годината“ на Британските литературни награди. Това обаче се случва чак през 2020 г., когато той е на 50. Преди да започне да пише активно книги, Озмън е продуцент на британски телевизионни игри, включително „Сделка или не“. Кариерата му в телевизионния бранш е много успешна, като той става творчески директор на телевизионната компания Endemol UK, а заедно с приятеля си от университета Александър Армстронг от 2009 г. води предаването Pointless по BBC, което напуска през 2022 г. след 1300 епизода в 30 сезона. Работи и по други забавни предавания в ITV и като автор на сценарии за BBC One и за Channel 4.
До момента на български са издадени три книги от „Криминален клуб „Четвъртък“, а четвъртата вече се превежда от ненадминатия Богдан Русев. Историята започва в спокойното и луксозно пенсионерско селце Купърс Чейс, в което четирима приятели на възраст над 70 се събират всеки четвъртък, за да преглеждат и обсъждат неразкрити престъпления, като използват името „Криминален клуб „Четвъртък“. Когато един от инвеститорите в комплекса е открит мъртъв със стара снимка до тялото, а случаят се поема от млада и неопитна полицайка, те се оказват въвлечени в първото си истинско разследване и поставят началото на поредица, в която криминалните загадки вървят ръка за ръка с изключителен британски хумор.
Всички книги на Софтпрес можете да закупите с 20% отстъпка с код Danybon20 от сайта на издателството https://www.soft-press.com/.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.