Във време на безпокойство и трудности човек търси утеха в книгите. В онези истории, които ни припомнят, че доброто побеждава злото не само в приказките. Тогава се обръщаме към книги като „Жената със синята звезда“ от Пам Дженоф – трогателен роман за надеждата и силата на приятелството. Ако още сте колебаете дали да посегнете към книгата, ето три причини, които да ви убедят.
Историята зад книгата
Романът „Жената със синята звезда“ е вдъхновен от истинската история на малка група евреи, оцелели през Втората световна война в канализацията на град Лвов, тогавашна Полша, сега в Украйна. Пам Дженоф стъпва на исторически факти, но ги подрежда в завладяваща и трогателна история за приятелството. Тук действието се развива в Краков и за да бъде максимално коректна, авторката провежда мащабно проучване, свързано с канализацията в града, където също са се крили много евреи по време на войната. Макар мястото да е различно от първоначалния замисъл, акцентът остава същият. Пам Дженоф иска да отдаде почит на героизма на смелите хора, които намират сили да оцелеят, и на онези, които са им помагали. Авторката пише по-голямата част от книгата през 2020 г., когато светът е в изолация заради разразилата се пандемия. „Жената със синята звезда“ се превръща във възможност за бягство от реалността и служи за вдъхновение, като дава кураж, че след дългата нощ винаги изгрява слънце. Ето какво споделя самата Пам Дженоф:
„И все пак, въпреки трудностите, които всички преживяхме, толкова много ярки светлини продължават да горят като звездите в нощното небе, които Сади мечтаеше да види от заточението си в канализацията. Нашата общност от читатели и писатели все още процъфтява. Въпреки месеците, прекарани в раздяла с читателите и приятелите на книгите, аз все още ви чувствам близки и съм благодарна за това, че книгите се превърнаха в спасителен пояс, и за начина, по който писателската общност продължава да се подкрепя взаимно.“
Сюжетът
През 1942 г. в окупираната от нацистката армия Полша няма и спомен за живота преди войната. Мечтите са забравени, семействата – пръснати, а илюзиите, че този кошмар ще свърши – разбити. 18-годишната Сади Голт и нейните родители са от късметлиите, успели да останат заедно. Но в гетото на Краков оцеляването е привилегия, която малцина имат. Обстоятелствата принуждават семейството на Сади да потърси убежище в тунелите под града – там, където мракът, гладът и страхът се увиват като примка около хората и постепенно изсмукват светлината от техните души.
Ела Степанек е на същата възраст като Сади, но благодарение на близките отношения на мащехата ѝ с германците, преживява значително по-лесно сътресенията от войната. Един ден тя забелязва изплашения поглед на непознато момиче, което се взира в нея от процепа на шахтите, отвеждащи към канализацията. Макар Ела да се е зарекла, че ще избягва да се набива на очи и търпеливо ще изчака войната да свърши, тя не може да остане безучастна към тъгата, отразена в очите на Сади. Така започва тяхното приятелство. Връзка, която оформя спасителен пояс и не им позволява да потънат в морето на отчаянието. Но когато съдбата ги изправя пред поредното изпитание, единственото, което може да ги преведе през бурята, е несломимата воля за живот.
Посланието
„Жената със синята звезда“ е роман, който разказва за човечността и добротворството. История за силата на приятелството и за емпатията като задвижващ механизъм на спасението. Тя прави така, че в най-тежките моменти някой да подаде ръка на онзи, който има най-голяма нужда от помощ. Завладяващ разказ за битката между страха и доблестта, между отчаянието и надеждата, в който благородството надделява и любовта и добродетелта успяват да извоюват свободата обратно.
Още за книгата прочетете ТУК.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.