Животът и творчеството на големия руски поет Александър Сергеевич Пушкин са добре познати на българския читател. Познаваме добре приказките му, а по-възрастните ни родители и приятели са израснали с поезията му. Животът му е изпълнен със страст и обрати, белязали творчеството му. Още докато е жив си създава репутацията на най-значимия руски национален поет, а днес изследователите му приписват заслугата за създаването на съвременния руски литературен език.
Историята на Наталия, жената на поета, е много по-малко позната на читателите, въпреки че през осемте години на връзката им, тя е не просто съпруга на поета и майка на четирите му деца, но и негова муза.
След фаталния дуел с Жорж Дантес, много от почитателите на Пушкин обвиняват именно Наталия за трагичния завършек на живота му, а в руското общество тя става нарицателен образ за разглезената студена кокетка, която си играе със сърцата на мъжете. Едва в наши дни започват да се появяват и по-благосклонни тълкувания на личната история на Наталия, които отдават дължимото на сложната ѝ емоционалност и ролята ѝ на интригуваща историческа личност. Тези по-нови интерпретации вдъхновиха литературния образ на Наталия в романа „Жената на поета“ от Дженифър Лам.
Лам проследява хронологично живота на Александър Пушкин от момента на запознанството му с Наталия Гончарова до смъртта му, но историята е разказана от гледна точка на неговата съпруга.
„Жената на поета“ на Дженифър Лам започва от най-трагичния дуел в историята, за да ни пренесе назад към пищния блясък на руския императорски двор и да ни плени с образа на една жена, решена да следва сърцето си. Тук исторически факти и литературна класика се преплитат с интимен поглед към ежедневието на гениалния поет и неговата забележителна съпруга, създавайки свят, в който читателят неизбежно се влюбва.
…
“Софтпрес” е партньор на “Данибон” в инициативата “Представи се”.