Може да е април, но времето навън по нищо не подсказва, че е пролет. В унисон със сивите облаци е и новият психотрилър от авторката на „Другата жена“ – Мери Кубика. „Жена в неизвестност“ е роман, който обсебва читателите с предизвикателството да разпознаят злодея в историята, преди всички маски да бъдат свалени. Задача, която за мнозина се оказва непосилна. Изкушихме ли ви да надникнете в историята? Ако още се колебаете, ето 3 причини да прочетете „Жена в неизвестност“.
Историята
Животът в малко американско градче е хармоничен и спокоен, лишен от онази задъханост на големия град и от характерната за мегаполисите отчужденост между хората. Тук всички се познават. Или поне така си мислят. Докато една вечер Шелби Тибоу не излиза да потича и така и не се прибира вкъщи. Няколко дни по-късно изчезват Мередит Дики и 6-годишната ѝ дъщеря Дилайла. Преди полицията да успее да открие дали има връзка между двата случая, безжизненото тяло на майката е намерено, а до него заплашително стои бележка с ръчно изписано послание: „Няма никога да я откриеш. Дори не се опитвай“. От този момент нататък всичко се променя – идиличната атмосфера е заменена с нестихващо напрежение, а приятелските усмивки – с недоверчиви погледи. Когато разследването стига до задънена улица, случаят е приключен и две семейства са принудени да живеят с въпроса какво наистина се е случило с техните близки.
11 години по-късно Дилайла успява да избяга от похитителите си. Завръщането ѝ у дома отваря старите рани и този път всички са жадни за истината. Но има един човек, който е готов на всичко, за да я остави завинаги погребана в миналото. Колко далеч ще стигне този път?
Стилът
Мери Кубика вече е утвърдено име в трилъровия жанр. Историите ѝ се отличават с мрачна, понякога дори готическа атмосфера, с ескалиращо напрежение и множество обрати. Именно те правят сюжета интересен и непредсказуем. Подобно на другите ѝ романи, в „Жена в неизвестност“ авторката отново редува различни гледни точки, заиграва се с пластовете на времето и преплита няколко сюжетни линии. По този начин тя създава у читателя илюзорното усещане, че разполага свободно с цялата информация, която му е необходима, за да открие кой е истинският убиец. Но всъщност именно противоречивите факти и сложните образи объркват още повече представите на четящия и го провокират да съчинява хипотези, които накрая Мери Кубика разбива.
Идеята
За сложния сюжет, който Мери Кубика така умело гради, стои една съвсем простичка житейска истина, а именно – всеки избор има последствия. Авторката полага основите на романа върху идеята за крехкостта на човешката съвест и уязвимостта на морала, като акцентира върху умението на съвременното общество да се преструва, че води идеален живот. В „Жена в неизвестност“ става ясно, че понякога щастието е заблуда. Всъщност човек никога не може да е напълно сигурен, че познава хората около себе си. Изправен пред реална заплаха, която застрашава стабилността на неговия свят, той е принуден да реши в кое да се вслуша – в разума, или в страха. Дали да надделее човешкото, или хищническото.
Още за книгата – прочетете ТУК.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.