1. Относителността може да се обясни с муха
Колко бързо лети една муха в посока, обратна на движещ се към центъра на града влак, зависи от гледната точка – идеален експеримент за обясняване на известната теория на Айнщайн. Ако метрото пътува на юг с близо 48 км/ч, а затворена във вагона муха лети на север с 8 км/ч, отговорът на въпроса „Колко ли бързо лети мухата?“ няма да е задължително 8 км/ч. Човек, който стои в тунела на метрото, докато влакът преминава край него, би изчислил, че мухата се движи на юг с четиресет километра в час.
2. Въпреки гениалността си Айнщайн също е грешал
Един от най-големите провали на професор Айнщайн е свързан със самолети. През 1916 година ученият написал техническа статия с предложение за нова форма на самолетните криле. Общо взето, искал да им сложи нещо като гърбица в средата, тъй като предполагал, че извивката ще спомогне за излитането, като създаде сила, която да ги издигне над земята заради преминаващия над тях въздух. Заинтригувани от идеята, немски инженери построили прототип в реален размер. Тестовият пилот излетял и се приземил почти веднага след това. Самолетът с извитите по средата криле бил труден за управление, оплакал се той.
„Клатушкаше се при полет – добавил – досущ като летяща бременна патица.“
Айнщайн приел провала на проекта с типичното си чувство за хумор и написал:
„Ето това се случва, когато човек мисли много, ала чете малко“.
3. В Ню Йорк можеш да се сдобиеш с жилище без да плащаш долар
В град Ню Йорк важи доста изненадваш закон за добиване по давност.
„След трийсет дни бездомник, нанесъл се незаконно някъде в град Ню Йорк, има правото да продължи да живее в сградата, докато истинският ѝ собственик не предприеме дълъг и доколкото ми е известно, скъп процес по законно изселване – обяснява Макс Айнщайн в книгата. – По мое знание това може да отнеме около година. Понякога дори повече.“
4. Дори и най-малките обекти притежават огромно количество енергия
Най-известно уравнение на Айнщайн – E = mc2 означава, че енергията на дадено нещо е равна на масата му – тоест количеството материя, което притежава, умножено по скоростта на светлината на квадрат. Скоростта на светлината на квадрат е двеста деветдесет и девет милиона седемстотин деветдесет и две хиляди четиристотин петдесет и осем метра в секунда по двеста деветдесет и девет милиона седемстотин деветдесет и две хиляди четиристотин петдесет и осем метра в секунда, или около 8,98755179 × 1016. Което означава, че дори най-малките сред нас имат потенциала да заредят света с огромно количество енергия.
5. Асфалтът е горещ заради фотоните
Фотонът е съвкупност от електромагнитна енергия. Той е основната частица, която създава светлината. В някои случаи фотонът може да бъде погълнат от нещо (учените го наричат материя), от което се получава допълнителна енергия под формата на топлина. Затова през лятото асфалтът се нагорещява – горният слой е погълнал слънчевите лъчи (фотоните) и отделя топлина.
Понякога, когато фотоните взаимодействат с материята, се отделят електрони и този процес се нарича фотоелектричен ефект. С негова помощ слънчевите панели, могат да превръщат светлината в електричество. През 1921 година Алберт Айнщайн печели Нобелова награда за своето обяснение на фотоелектричния ефект.
Още за книгата можете да прочетете ТУК. С код DANYBON20 имате 20% отстъпка от сайта на издателството.
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.