Тази година издателство „Софтпрес“ отбелязва своята 30-годишнина и ни прави част от празника като споделя любопитни факти от своята интересна история.
В тази статия ще поместим някои от тях, а останалите може да прочетете на фейсбук страницата на издателството.
„Началото“
На снимката виждате основателите Станислав Минчев, Димитър Митев и първия главен редактор Светослав Бонев с най-ранните издания на „Софтпрес“.
Историята на издателството започва в Студентски град, когато две момчета от трети курс „Информатика“ във Факултета по математика и информатика към СУ се оказват съседи в култовия осми блок. Двамата си допадат още от самото начало и бързо осъзнават огромния глад за наръчници за боравене със софтуер и хардуер. В онези времена без интернет само едно държавно издателство е публикувало качествени книги по темата, но с много бавни темпове. Димитър и Станислав не умуват дълго и решават да опитат.
И въпреки че първата книга на „Софтпрес“ е за математика, двамата стартират фирма, която за петнайсет години израства като най-голямото специализирано издателство за компютърна литература в България. Името е „СофтПрес“ – съкращение от „Софтуер прес“. По онова време дори визионерите създатели на издателството не подозират, че с годините „СофтПрес“ ще надскочи първоначалния замисъл и ще се доближи до древните индо-еврпейски корени на думата „софт“, които препращат към думите „един, като един, заедно със“ в пълно съзвучие с днешното мото на издателството: „Книги за цялото семейство“.
Фаза 2: „Първа компютърна книга, първо (и последно) привличане на външен инвеститор“.
Наръчникът с легендарното име „Тайните прекъсвания на Microsoft и IBM“, който излиза в две части, остава в историята като първата компютърна книга на „Софтпрес“ и прави фурор само за 24 часа.
Всичко започва от страстта на Станислав към Асемблер и кодовете с прекъсвания – начин да даваш команди директно на компютърния хардуер. Това е най-бързият от машинна гледна точка, но много сложен начин за програмиране от човешка гледна точка. Който е майстор на Асемблер, владее компютрите в най-голяма дълбочина, включително и в писането на вируси. А Станислав е добър, много добър. Още от първи курс получава прякора Вируслав. Кулминацията в неговата ранна хакерска кариера идва, когато се влюбва в своята колежка и бъдещата съпруга и ѝ посвещава вирус Milena (сега Милена е управляващ директор на „Софтпрес“), влязъл в дефинициите на световните антивирусни програми по онова време. Заради този творчески порив за известен период му е забранен достъп до компютърните зали във Факултета по математика и информатика, но интересите му минават на следващо, книжно ниво.
Със спестени пари от предишни начинания Димитър купува компютър с процесор 386 и двамата подсигуряват един от първите лазерни принтери – модел HP 4L. Станислав и съмишленици започват да систематизират различни статии, упътвания, свързани с прекъсването, т.е. хардуерния сигнал, при който процесорът спира текущата програма. Станислав прави корицата на CorelDraw – рендването на изображението отнема часове по онова време. На снимката държи в ръцете си първата за издателството цветна проба на корица. Димитър странира епохалните 650 страници на Word, а разпечатката на хартия (а после и на паус) на бавния за времето си принтер продължава с дни.
Този път обаче основателите на издателството срещат първия си проблем – финансирането за печата. Станислав и Димитър отиват в българския офис на голяма световна IT фирма и опитват да убедят мениджъра, че си струва да рекламира в книга срещу 5 000 лв. Според спомените и на двамата на мениджъра му е било толкова интересно дали изобщо фирмата ще просъществува, че решава да плати за реклама на вътрешна страница на книгата от чисто любопитство. Когато седмици по-късно получава няколко рекламни екземпляра от „Тайните прекъсвания на Microsoft и IBM“, е изумен – не защото рекламата е почти професионално поместена, а защото книгата изобщо е излязла от печат.
Но самото отпечатване на книгата струва 70 000 лева (тогава около 7 000 марки), и двамата се обръщат за заем към мощната фирма за екологични проучвания „ЕкоГео“, с обещанието да ги върнат до две седмици. Всички са изненадани обаче, че само за 24 часа след отпечатването си тиражът от 2 000 екземпляра е разпродаден изцяло и така те успяват да върнат парите не за две седмици, а за един ден. От този момент нататък издателството разчита на ефективност и самофинансиране за издателските си проекти.
Фаза 3: „Първи панаир на книгата във Франкфурт. Първи спечелен книжен търг“.
1998 година. Младият семеен екип(аж) на „Софтпрес“ отлита за първи път към най-голямото книжно изложение в света – Панаир на книгата във Франкфурт. Първи полет, първо приземяване в страната на книжните чудеса. По онова време панаирът е разположен почти на двойна площ, а водещи по размах и инвестиции в огромни ефектни щандове са компютърните издателства. Дрескод – бизнес официален – почти като на дипломатически прием. Контрастът с току-що измъкналата се от хиперинфлацията България е огромен. Разликата между сергиения книжен пазар на пл. „Славейков“ с кашоните от банани и многоетажните книжарници във Франкфурт е потресаваща.
Зашеметеният от разликата в стандартите екип има една основна цел. Да спечели първия книжен търг за поредиците на Microsoft Press. Конкурентът – друго компютърно издателство с мощен финансов гръб и фирма за продажба на софтуер с отличие от Microsoft.
Желанието е огромно, офертата на Софтпрес е на живот и смърт с предложение за солидни инвестиции и покриване на голяма част от поредиците. Изготвили са първия си бизнес план с ефектна презентация. Това, което най-силно впечатлява мениджъра на Microsoft Press за Източна Европа, е друга презентация. Българин, сертифициран преподавател на Microsoft, е написал на английски език учебник по компютърни мрежи, който според него (и според нас) е по-добър като съдържание и методически подход от техния световен бестселър Networking Essentials. На срещата представят ръкописа със сравнителен анализ и предлагат на Microsoft да ЗАКУПЯТ правата. Тази младежка дързост вероятно се е оказала черешката на тортата при вземане на решение за избор на партньор в България.
В следващите години Софтпрес: издава над 100 заглавия на Microsoft Press – от самоучителите за начинаещи потребители Step by Step до най-сложните комплекти за Microsoft сертифицирани специалисти и съдейства в процеса на локализация на Windows и Microsoft Office.
Фаза 4: „10 години СОФТПРЕС. Екип и/или семейство?“
Зад компютърната торта са четиримата главни герои, израснали в личен и професионален план.
В личен – Милена току-що се е върнала от отпуск по майчинство с четиримесечен втори син, а Гергана носи под сърцето си втора рожба. Разрасналият се екип е в най-плодородната възраст и са се уговорили всяка година в офиса да има точно по едно ново бебе.
Тогава създават и традицията на семейство „Софтпрес“ – фирмените празници се честват на неколкодневни тиймбилдинг пътешествия, на които присъстват в пълен състав и семействата на служителите заедно с децата.
Фаза 5. „Първи панаир на книгата в Лос Анджелис. Решението.“
1999 година. Панаир на книгата в Лос Анжелис. Първи полет до САЩ. Калифорния е друга планета. Културен шок. Първо събитие: среща с домакин IDG на издателите на компютърната поредица For Dummies, тогава тотален хит с милионни тиражи. „Софтпрес“ се оказват сензация и център на вниманието. Издателските мастодонти не вярват на очите си, че някакви полутийнейджъри от България са им партньори и показват доста добри резултати. На всяка среща се радваме на голямо внимание. Тогава от издателството си дават сметка какво са постигнали само на 26 – 27 години. Те са били партньори, собственици на бизнес и приемани за равностойни от легендарните издателства с офиси в небостъргачи.
В този момент са осъзнали, че България точно предлага огромни възможности за развитие, ако желаеш да правиш собствен бизнес, а не да си безименна бурмичка в западна корпорация. За тях България в онзи момент се в превърнала в страната на неограничените възможности – а САЩ – добре рекламиран от Холивуд продукт без съдържание.
Това пътуване преобръща представите им и ги мотивира да успеят. В България.
Връщат се и стартират бясно разширяване на портфолиото на издателството. Имало е месеци, в които са издавали по 40 книги. Езикова и бизнес литература, пътеводители, двупосочен българо-английски речник с Oxford University Press, атласите по анатомия на Синелников и Нойферт – библията за архитекти и строителни инженери, университетски учебници, пътеводители, популярна психология, художествена и книги за деца.
И до днес са абсолютно убедени в правотата на своя избор. България!
…
Софтпрес е партньор на Данибон в инициативата “Представи се”.