“Нали искаме да живеем като в Германия, с техните доходи, с тяхната подреденост, коалиционното споразумение е 800 страници. Ако не го напишем (това коалиционно споразумение), шансът да ходим на четвърти избори или шансът това правителство при първата по-сериозна криза да си замине, е изключително голям. Така че ние трябва да го напишем”, каза Асен Василев от “Продължаваме промяната” по бТВ.
Разговорите с потенциалните партньори на “Продължаваме промяната” започват още тази седмица. Ще говорят с всички партии без ГЕРБ и ДПС.
Това, което очакваме да предложим като процес, е малко по-различно от това, което се е случвало до момента в България. Нашата идея по всеки един от секторите, които са доста наболели и където трябват доста реформи – енергетика, здравеопазване, образование, да се сформират работни групи от всички партии, в това число и от ПП, БСП, ИТН, ДБ. Тези работни групи, заедно с външни експерти, ако е необходимо. Бихме поканили и министрите от служебния кабинет, които в момента знаят какво реално се случва. Да се обсъди кои са основните проблеми. Кои са начините, по които те трябва да бъдат решени. Всяка партия в програмата си е предложила различни начини за решаване. И накрая да се излезе с един план за следващите 4 години – какви стъпки, какви реформи, какво точно трябва да се направи в сектора, кои от тях са спешни и трябва да се случат в рамките на седмица, две, месец. Така че да имаме много ясен план, зад който всички партии, които биха участвали в тази коалиция застават и под който всеки от нас може да се подпише.
За да има усточиво управление в България, трябва да има ясно мнозинство зад този кабинет. Ние имаме много тежки проблеми да решаваме… Това са тежки реформи, зад които трябва да стои стабилно мнозинство. Няма как правителство на малцинството с някакви плаващи подкрепи да може да направи промяната, която обещахме на българските граждани.
Не искам да обсъждам персонални имена по една проста причина. Първо трябва да решим какво трябва да се прави. След това в тези експертни групи да стигнем и до консенсус кой е най-добрият екип. Като екип, не само даже като един човек като министър. Всички партии в коалицията дават мандат на този екип да направи тези промени.
Ако започнем с хората, а не с проблемите и начините на решаването им, тези разговори много бързо ще се минират или ще стигнем до положение – това министерство за тази партия, а това министерство за другата партия, което знаем, че не работи.
Ако някоя партия откаже да подкрепи конкретни имена, какво се случва?
Казахме, че това са кандидатури – Асен Василев за финансов министър, а Кирил Петков за премиер, но те не са червена линия, не са задължителни. В крайна сметка това, което експертните групи решат и това, което стане ясно в рамките на коалиционните преговори, тогава ще се вземат тези решения. Нито Асен Василев трябва задължително да е финансов министър, нито Кирил Петков трябва да е задължително да е премиер.
От “Продължаваме промяната” разбрали още по средата на деня информация от екзитполове, че нещата се движат в тази посока да бъдат първа политическа сила.