Oриентираният към Запада Кирил Петков ръководи държава, в която мнозина се чувстват свързани с Русия
България е смятана за най-бедната и най-корумпираната страна в ЕС. Но от няколко месеца държавата се управлява от човек, който няма нищо общо с корупцията: Кирил Петков. Новият български премиер е учил в Харвард и иска да промени държавата. Неговите привърженици гледат на него като на последен шанс за България, се казва в репортаж от София на Швейцарските радио и телевизия.
Миналата есен 42-годишният Петков дори нямаше партия, а само група хора, на които е преподавал в Софийския университет това, което е научил по икономика в елитния университет Харвард.
Младите работят за него и казват, че сега, когато Петков управлява държавата, за първи път вече не се срамуват, че са българи.
Нулева толерантност към корупцията
„Като казвам, че имаме нулева толерантност към корупцията, имам предвид точно това“, обяснява Петков.
Той е може би първият български премиер, на когото може да се вярва. Корупцията не е толкова сложна, казва Петков:
„В България има 6,5 милиона души и 20 корумпирани сиви кардинали. Трябва да се отървете от тези двадесет.”
Само, че корупцията отдавна е проникнала навсякъде, а сивите величия все още са на власт в България. Петков трябваше да обедини усилията си с посткомунистите и с партията на шоумен, за да управлява.
„Сътрудничеството е трудно, бих искал да сме по-конструктивни“, казва Петков.
Могъщата корумпирана стара гвардия
Опитите не липсват: разследванията на правителството на Петков доведоха до ареста на предшественика му. Твърди се, че бившият премиер Бойко Борисов е приел подкуп от олигарх. Но само след един ден главният прокурор освободи Борисов.
Главният прокурор работи срещу властта и е част от корупционното минало, заявява Петков.
Главният прокурор е много могъщ, Петков трудно може да се освободи от него, особено без помощта на посткомунистите. А и те са част от корумпираното настояще.
Подобни са и с отношенията с Русия: близки са. Или, да се перифразира Петков:
“Корумпираните в България често получават пари от Русия.”
Самият той не е приятел на Русия:
„Ужасно е, че имаме толкова агресивен режим в Европа, който налага такава война на народа на Украйна“.
Висока инфлация, много бежанци
Най-опасното за политическата съдба на Петков обаче е, че българите трудно могат да си позволят да плащат насъщния хляб: 14% инфлация, всичко поскъпва, особено храната. Сега правителството иска да похарчи милиарди за най-бедните. Държавата няма да има пари за друго, въпреки че много хора вече смятат, че се прави твърде малко за тях.
Някои дори казват, че страната прави твърде много за украинските бежанци. България е настанила бежанци в хотели по Черноморието. Но премиерът се гордее, че България се отнася добре към хората от Украйна.
„Основно жените и децата бягат от войната.”
Петков изглежда уморен.
„Не сме изневерили на нашите принципи“, подчертава той.
Въпросът е колко време му остава. Има голяма опасност и той да се провали заради непробиваемата смесица от корумпирани, политици и съдилища.