“Съставянето на правителство се оказва голям проблем за някои политически и геополитически фактори. Което обяснява тази огромна съпротива и фактът, че се прилагат всякакви методи, и не само в този парламент, включително от арсенала на тайните служби, за да няма правителство и да продължи кризата”, заявява лидерът на “Да, България” Христо Иванов в интервю на Лиляна Клисурова за “24 часа”. Той очаква огромната съпротива да продължи не само по време на гласуването на кабинета, а и като има вече избрано правителство.
“Този огромен натиск България да бъде задържана в състояние на неуправляемост и в това да се свлича към позицията на някакво сиво петно и разграден двор ще продължава. И именно заради това трябва да има правителство”.
Дали ще се иска импийчмънт на президента Румен Радев – по този въпрос Христо Иванов заявява, че ще се ревизира работата на служебното правителство, изпълнението на решение на Народното събрание и след като има заключение, тогава ще се преценява.
Службите за сигурност по време на прехода не са успели да се еманципират от руското влияние, смята Иванов.
По отношение на исканите имунитети на депутати от страна на Иван Гешев, Христо Иванов отбелязва, че тази активизация на прокуратурата се прави като реакция на факта, че Народното събрание има намерение да я реформира и да ограничи правомощията на главния прокурор.
“Той упражнява в личен интерес правомощията си, за да брани своята безконтролност”, заключава лидерът на “Да, България”.
За конституционна реформа в момента се е стигнало до 160 депутати, които я подкрепят. Това означава бавна конституционна процедура. За бърза са необходими 180 гласа. Ще се говори и с БСП.
ДПС е част от конституционното мнозинство, а не от управленското, прави разграничение Иванов.
“Имаше блокаж между ПП и ГЕРБ за министър на правосъдието. Атанас Славов се оказа възможният компромис и гаранция, че реформата ще е сериозна”, заявява лидерът на “Да, България”. Атанас Славов е от ДБ.
“Ако нещата не вървят в правилната посока, ще си подаде оставката”, допълва Иванов.
Според Христо Иванов акад. Николай Денков и Мария Габриел са се доказали като самостоятелни политически лидери, а не нечия функция.
Ако кабинетът решава проблеми с беззаконието и корупцията, той ще оправдае съществуването си независимо от всичките компромиси, на които стъпва.
По отношение на коалицията с ПП Христо Иванов смята, че тя ще продължи колко дълго е необходима на избирателите.
За кандидат-кмета на ПП-ДБ в София Иванов посочва, че до 10-15 дни ще бъдат по-конкретни.
Интервюто е много интересно и полезно – прочетете го тук.