“Критики и протести – това са определено предизборни действия. Ние сме експертно правителство и разглеждаме абсолютно всички възможности за доставка на газ, включително и възобновяване на доставките от Газпром”, заяви пред бТВ служебният министър на енергетиката Росен Христов.
„Приоритетно гледаме алтернативни доставчици, но ако се окаже, че те не са достатъчни, няма да съм аз министърът, който ще остави населението на студено през зимата“.
По думите му условията, които Русия поставя към нас, са тези, които са поставени към други европейски държави и които те изпълняват.
„Няма да се отклоним от европейската политика.
Купуването на газ от „Газпром“ не означава, че излизаме от рамката на ЕС, няма да приемем различни условия от тези, които имат Германия и други държави от ЕС“.
Според Росен Христов сега не купуваме директно от „Газпром“, но част от газа, който пристига в България от други търговци, е руски.
Служебното правителство е поискало отсрочка от 2 седмици за удължаване на офертата от американската компания “Шанийр” преди да подпише договора за доставка на втечнен газ. Това се налага, за да се резервира предварително допълнителен капацитет на терминал за разтоварване, посочи служебният енергиен министър.
Доставките на втечнен газ бяха договорени от кабинета на Кирил Петков. Споразумението е за 7 танкера за периода от октомври тази година до април 2023 г.
“Ние сме помолили за 2 седмици отсрочка и ако не се съгласим, офертата отпада. Така че в рамките на тези 2 седмици ние трябва да намерим слотове за разтоварване на тези кораби и да преценим каква е цената. И евентуално да намерим алтернативни доставчици, за да сравним и да имаме някакъв друг вариант”, заяви Христов.
Според бившият финансов министър Асен Василев кабинетът трябва да действа бързо при търсенето на слотове за разтоварване на втечнения газ. Такива са подсигурени за първите два танкера.