“Надграждане на „Демократична България“ като водещ субект в център – дясното” – това е едно от решенията от днес на Националния съвет на “Да, България!”, за което ще разговарят с партньорите си от ДБ.
Другото важно решение е, че от “Да, България!” ще разгледат възможността да се присъедини към европейското семейство на своя партньор ДСБ – т.е. ЕНП.
Също така от “Да, България!” потвърждават подкрепата си за кабинета Денков, участието си в коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и стратегическото взаимодействие между ПП и ДБ за реализиране на програмните цели на управлението на страната.
Информация от “Да, България!”:
Националният съвет на „Да, България!“ след 5-часова дискусия единодушно взе решение за започване на подготовка за актуализация на идейната си програма, за надграждане на „Демократична България“ като водещ политически субект в център-дясното политическо пространство, за започване на вътрешнопартиен политически дебат за избор на европейско политическо семейство и за насрочване на национална конференция на партията през март 2024 г. Националното ръководство препотвърди подкрепата си за кабинета „Денков“, участието си в коалицията ПП-ДБ и стратегическото взаимодействие с ПП за реализиране програмните цели на управлението.
Ето и пълния текст на решението:РЕШЕНИЕДнес, 2 декември 2023 г., Националният съвет на ПП “ДВИЖЕНИЕ ДА БЪЛГАРИЯ”, на основание чл. 15, ал.6, т. 1 от Устава на Движението, взе следнотоРЕШЕНИЕ:1. Възлага на Изпълнителния съвет да започне вътрешнопартиен дебат за изработване на актуализирана идейна и програмна платформа в съответствие с ценностите на „Да, България!“;2. Възлага на Изпълнителния съвет да проведе разговори с партньорите от „Демократична България“ за надграждане на „Демократична България“ като водещ субект в център – дясното политическо пространство;3. Възлага на Изпълнителния съвет да проведе вътрешнопартиен дебат за избор на европейско политическо семейство, включително и с оглед възможността за включване в едно общо европейско политическо семейство с „Демократи за силна България“;4. Възлага на Изпълнителния съвет да организира Национална конференция на „Да, България!“ в началото на месец март 2024 г., която да вземе решение по въпросите, посочени по-горе;5. Потвърждава подкрепата си за кабинета „Денков“, участието си в коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ и стратегическото взаимодействие между ПП и ДБ за реализиране на програмните цели на управлението на страната.
Национален съвет на ПП “ДВИЖЕНИЕ ДА БЪЛГАРИЯ”
Демократична България трябва да дефинира дългосрочните цели на страната от десни позиции. Трябва ни политическа сила, която да дефинира дългосрочните цели на обществото за неговата внимателна, умерена, нереволюционна модернизация и адаптация към изключително сложната геополитическа ситуация в света. Трябва ни политическа сила, която отстоява десните ценности.
Това по никакъв начин не поставя под съмнение подкрепата за правителството и партньорството с „Продължаваме Промяната”, а отговаря на необходимостта от по-дългосрочни визии на Демократична България. Трябва ни политически субект, който дългосрочно може да налага приоритети. Съществува нужда от легитимация на политическите позиции в една нова политическа среда, в която вече няма партии-великани и никой не може да претендира за цялата власт. Необходими са политическо договаряне и политически разговор.За да се нормализира средата на договаряне, много е важно политическите формации да имат големи разкази. Защото повече не можеш да се легитимираш само с искането на цялата власт, това трябва да става през големи разкази, за да бъде устойчив моделът. Това е шанс за нормализация.Хората са свикнали изборите да бъдат спечелени от една партия, а това винаги е водело до концентрация на политическа власт, която се превръща в безконтролна финансова, икономическа и репресивна власт чрез организирана злоупотреба в задкулисието извън публичните институции.Партиите великани обаче вече са изчезнали и българската политическа система се фрактурира до максимум средни по размер политически формации. Това означава невъзможност за тропане по масата. Означава нужда да се разговаря.Преходът от политиката на червените линии и на кандидатирането на политическите сили в ролята на гиганти към култура на договаряне е бавен, понякога фрустриращ, но конструктивен процес. Ако успеем да легитимираме политическото договаряне и го направим устойчиво, това ще е най-голямата свобода. Видяхме го на местните избори – практически в нито един голям областен град няма общински съвет, доминиран от една политическа сила. И трябва да се договаряш.Това е най-голямата гаранция, че няма да го има стария модел. Ние имахме идеята, че ще сме авангарда на разграждането му, но не се получи. И се отнасям с известна благодарност към гражданите, защото разбират, че целта не е била “моделът Борисов” да стане “моделът Иванов”, а да няма модел.Всички, които сме на политическата сцена, трябва да бъдем оценявани не по шума, който вдигаме, а по това до каква степен сме част от решението, а не от проблема. Основната ни задача е да сме много обрани, много внимателни, за да не се превърнем в част от проблема – иначе обществото няма да ни го прости. Затова рядко говоря, защото трябва да сме обрани.Много е изкушаващо да кажеш – правителството е толкова слабо, аз мога да го бутна и всеки започва да клати лодката, с претенцията – следователно силата е при мен. Нищо подобно, всеки може да унищожи правителството, но тогава ще понесе тежки вреди. Ако искаш да извлечеш дивидент, трябва да покажеш, че правителството зависи от теб и за да го има, трябва да го укрепваш. Идва време да си седнем на задниците, малко да помълчим и да започнем да се държим по-конструктивно.