Преговорите между Демократична България и ГЕРБ-СДС са твърде неясни защо се водят и какво точно искат да постигнат. Будят и много въпросителни сред привържениците на ПП-ДБ. От двете коалиции ГЕРБ–СДС и ДБ не помагат за по-добър ориентир, а излизат с общи и клиширани прессъобщения, които са далеч от стила на общуване, с който са свикнали избирателите на ДБ.
Божидар Божанов, един от водещите политици в ДБ, който продължава да общува открито с общността, открехна леко завесата какво всъщност целят демократичните сили – изправят се срещу прокуратурата и нейната “пълна капсулация до степен на омерта”. Затова и водят преговори с други политически формации. Смятат, че могат да намерят трайно решение, само “ако парламентът има хоризонт, какъвто дава редовно правителство, и само ако има трайно мнозинство за тези промени”.
Изградената капсулирана система, в която проникват само нелегитимни влияния, няма да се промени без политическо мнозинство, което като минимум може да разбърка картите и да вкара несигурност в безалтернативността на тези нелегитимните влияния.
Божидар Божанов:
Прокуратура, на която отне 4 години да внесе обвинителен акт по случая “осемте джуджета”, и то само срещу вече изчезналия Петьо Еврото, без нито един друг от участвалите в ОПГ-то прокурори и следователи, и това под ръководството на двама главни прокурори, не може да бъде кредитирана с доверие, че ще се занимава обективно с разкриване на корупция.
Явно, освен прекалено централизирана, е и прекалено капсулирана и мръсните тайни остават заровени между редовете на прокурорските актове.
Наскоро Йонко Грозев (бивш съдия в ЕСПЧ) в подкаста на ИПВ каза, че в такива случаи – на пълна капсулация до степен на омерта – единственото трайно решение е демократичният контрол. Това опитахме да направим с промените в Конституцията, като увеличихме парламентарната квота в прокурорския съвет. За съжаление това беше отменено, вероятно под влиянията от следващия абзац.
Така единстсвеният начин за влияние върху прокуратурата остава нелегитимният – този, който Пеевски ползва – набор от компромати и дела на трупчета срещу магистрати (подкрепени със СРС-та), плюс обещания за кариерно израстване (лично, и на деца и роднини), гарантирано от нарастващата през годините “квота на Пеевски” във Висшия съдебен съвет.
Това, което остава в тази ситуация, в която капсулацията на прокуратурата беше провъзгласена за конституционна ценност, е с мерки на законово ниво да постигнем плавно подобрение. Изменения в устройствения и процесуалните закони на съдебната власт, както и избор на нов Висш съдебен съвет, чиято парламентарна квота да поеме ангажимент да декапсулира прокуратурата, доколкото е възможно, вкл. с избора на следващ главен прокурор.
Това може да стане само ако парламентът има хоризонт, какъвто дава редовно правителство, и само ако има трайно мнозинство за тези промени. В момента, чрез преговорите, търсим такова.
Изградената капсулирана система, в която проникват само нелегитимни влияния, няма да се промени без политическо мнозинство, което като минимум може да разбърка картите и да вкара несигурност в безалтернативността на тези нелегитимните влияния.
Това обяснение на Божидар Божанов успокоява, че Демократична България е последователна в своите цели, където винаги фокусът е правосъдие, прокуратура, съдебна реформа. И (донякъде) дава отговори защо се преговаря с ГЕРБ, а вероятно скоро и с други много различни политически формации, за създаването на редовен кабинет. Яснотата в споделеното от Божанов съответства на стила на искреност и откритост за политическите намерения в общуването, с който са свикнали избирателите на ПП-ДБ. Остава обаче все още много трудна прогнозата дали тази сложна и многоходова стратегия ще се получи и колко от другите политически субекти, извън ПП-ДБ, наистина биха искали да се включат и да съдействат.