Българското правителство загуби парламентарното си мнозинство след като популистите обявиха, че напускат коалицията, хвърляйки една от най-бедните държави в ЕС в нови политически сътресения, докато се справя с нарастващите икономически последици от руската инвазия в Украйна, пише “Файненшъл Таймс”.
Премиерът Кирил Петков заяви, че ще се опита да остане на власт, въпреки липсата на подкрепа в парламента, след като една от четирите партии в неговата коалиция напусна правителството.
„Готови сме да поемем риска да бъдем правителство на малцинството“, заяви Петков.
България се опитва да поддържа политическа стабилност, като проведе два неубедителни парламентарни избора миналата година, преди да бъде сформирана крехка коалиция, водена от новото центристко движение на Петков, Продължаваме промяната (ПП). Партията се възползва от народното разочарование след десетилетие на политика, опетнена от обвиненията в корупция срещу бившия премиер Бойко Борисов, който беше свален от власт миналата година, пояснява Файненшъл Таймс.
Една от управляващите партии, популисткото движение Има такъв народ (ИТН), начело на която е певеца Слави Трифонов, напусна кабинета в сряда, заявявайки, че коалицията е “агония”.
С оттеглянето на партията на Трифонов от коалицията, която включва още либералите и Социалистическата партия, са необходими 12 депутата за мнозинство в парламента.
Коалиционните партньори обявиха, че ще продължат със спешните промени в бюджета, за да се справят с двуцифрената инфлация, и с антикорупционната си програма.
ИТН обвини Петков за усилията му да премахне ветото на България върху членството на Северна Македония в ЕС. Стремежът на Северна Македония да се присъедини към блока беше блокиран поради поредица от неразрешени исторически и културни разногласия със София.
ИТН заяви, че Петков „се опитва да извърши национално предателство по отношение на Северна Македония“.
От своя страна Петков обвини ИТН, че партията е поискала допълнителни средства на стойност 1,8 милиарда евро за пътно строителство, а това, според него, е „доказателство, че парите ще отидат за компании, близки до предишното правителство, които са разследвани за злоупотреби“.
Заместник-председателят на ИТН Тошко Йорданов отхвърли обвинението и каза, че правителството не изпълнява обещанията си за борба с корупцията.
„Къде е борбата с мръсните пари? . . . Тази коалиция не работи и ние нямаме място в нея”, заяви Трифонов.
„Няма повече пари в страната. Повечето от така наречените мерки за актуализиране на бюджета само ще увеличат инфлацията и ще обезценят малкото останали пари.”
Петков обясни, че целите за бюджетен дефицит остават непроменени.
България се присъедини към усилията на Запада да помогне на Украйна да устои и отблъсне руската инвазия. Петков призова коалиционните си партньори да одобрят още повече помощ за Украйна, но наскоро заяви, че България е направила всичко, което може да си позволи.
Страната се бори с икономическите трудности в условия на рязко растяща инфлация, особено по отношение на цените на енергията дори преди войната, но беше една от двете първи държави в Европа, които отхвърлиха условията на Русия да плаща за внос на природен газ в рубли, което я накара да търси алтернативни източници на газ през април.