Около масата за срещи на Европейската комисия има празно място, така започва статията в Политико за казуса с оставката на Мария Габриел като еврокомисар, за да стане кандидат премиер с първия мандат на ГЕРБ.
България може да остане и без еврокомисар поне до средата на 2024 г., прогнозира изданието, което следи отблизо европейските новини.
Вече има и подобен прецедент. Когато двама еврокомисари — от Естония и от Румъния — получават места в парламента през 2019 г., Комисията предлага постовете им да останат незаети. Страните членки се съгласяват, но тогава е ставало дума за седмици, а сега е една година, но процедурата е дълга и ще отнеме много време.
Брюксел гъмжи от имена, които биха могли да заемат овакантената позиция – добре оценявано място за политици, подготвящи кампанията си за европейските избори през 2024 г. и нямащи нищо против да подобрят своя профил.
Но попълването на поста зависи от нестабилното състояние на българската национална политика и може да отнеме седмици, ако не и месеци, за да бъде решено – ако мястото изобщо бъде попълнено, посочва още Политико.
С новината от България, че Габриел може да не успее да състави правителство, изборът на нов еврокомисар може да падне върху партии, различни от ГЕРБ, пише още медията.
Но съществува и още един вариант: България може да реши изобщо да не сменя Габриел.
Номинирането на нов комисар ще трябва да изчака, докато има ново правителство, което да встъпи в длъжност. И дори тогава едва ли ще бъде първата точка в списъка със задачи на министър-председателя – страната има далеч по-големи проблеми за решаване.
Всеки нов кандидат за еврокомисар първо трябва да получи одобрението на Урсула фон дер Лайен. След това също така трябва да премине през изслушване в Европейския парламент, където депутатите винаги могат да оспорят дадено назначение в Европейската комисия.
Тъй като изборите за Европейски парламент са през юни 2024 г. , вътрешните лица в ЕС наистина се чудят:
“Струва ли си целият труд да се заема празното място преди евроизборите?”, пише Политико.