Нова методика за класация на училищата, инвестиции в извънкласните дейности, по-тесни контакти с бизнеса, увеличение на учителските заплати, борба с плагиатство – това са част от целите на МОН през 2022 г. Новата методика за оценка на обучението ще е въз основа на критерии като населено място, образование на родителите и други показатели. За нея образователният министър акад. Николай Денков говори по време на коалиционната среща по тема образование. Например училища като СМГ ще се сравняват с други подобни, а не с учебни заведения от различен тип населени места, в които родителите не са всички с висше образование. Ще се инвестира в извънкласни дейности, за да могат учениците да се социализират по-добре след онлайн обучението по време на пандемията. Ще се ремонтират физкултурните салони. Ще има електронен образователен облак с много ресурси, които да се ползват от ученици, учители и родители. Започва борбата с плагиатството в университетите.
Децата, учениците и студентите в България да получават по-качествено образование. Към тази цел ще са насочени основните усилия на Министерството на образованието и науката (МОН) през 2022 г.
За начало държавата ще увеличи обхвата на децата в детските градини, като ги направи напълно безплатни. В момента родителите на тригодишните са освободени от такси само в отделни общини. За в бъдеще няма да плащат в цялата страна.
Така повече деца ще бъдат включени в предучилищна подготовка от най-ранна възраст, което има ключово значение за пълноценно участие в образователната система след това.
Качеството в училищното образование зависи на първо място от квалификацията и мотивацията на преподавателите. Ето защо ще бъдат увеличени учителските заплати, така че размерът им да надхвърля с 25 процентни пункта средното възнаграждение за страната. За първи път от 10 години, извън повишението на заплатите, ще се увеличи и стандартът за издръжка на образователните институции.
Ще бъде създадена и тествана нова методика за оценка на добавената стойност на обучението. Тя ще бъде използвана като основен компонент на оценката за качеството на преподаване в училищата, отчитайки техните обективни специфики, например тип населено място, образователен статус на родителите и др.
Ще започне практическата разработка на Единна електронна платформа за образователни услуги и съдържание, т.нар. електронен образователен облак. Той ще осигури достъп на всички учители, ученици и техните родители до наличните електронни образователни ресурси, събрани на едно място.
Друг фокус е професионалното образование. Целта е то да стане по-привлекателно за младите хора и да подготвя необходимите специалисти за реалните потребности на икономиката по региони в средносрочен и в дългосрочен план. Ще се работи за подобряване на материалната база най-вече със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Там са предвидени пари за цялостното обновяване и преоборудване на 24 професионални гимназии, които ще бъдат училища – хъбове в своите региони.
Ще се развиват още по-тесни връзки с бизнеса чрез привличане на преподаватели от реалното производство и инвестиции в мрежата от професионални гимназии. МОН поиска допълнително финансиране за увеличен план-прием в паралелките за дуално обучение, както и в тези по защитени професии и професии с недостиг на пазара на труда.
Предвиждат се сериозни инвестиции за значително обогатяване на извънкласните дейности. Те ще направят училището по-привлекателно и ще помогнат на учениците по-бързо и лесно да възстановят социалните контакти помежду си след дългите периоди на изолация и онлайн обучение по време на пандемията. Наред с това МОН е поискало в държавния бюджет за тази година да бъдат включени допълнителни средства за ремонт на физкултурни салони и спортни площадки.
Повишаването на качеството на висшето образование зависи от квалификацията на преподавателите. Подготвя се серия от мерки за гарантиране на високо ниво на тяхната подготовка. Една от тях е борбата с плагиатството. Вече ще бъдат проверявани всички научни публикации, а не само тези, които се използват в конкурси за академично израстване, както е сега. Ще се създаде двустепенна структура за проверка за плагиатство. Чрез нормативни промени висшите училища и научните организации ще бъдат задължени да създадат свои комисии по академична етика. Те ще правят първоначалните проверки. Съществуващата национална Комисия по академична етика към МОН ще бъде втора инстанция, пред която ще могат да се обжалват решенията на комисиите от по-ниското равнище.
Отделно от това се предвиждат промени в акредитацията на професионалните направления в университетите и атестацията на преподавателите, както и преструктуриране на висшите училища. По тези въпроси предстои по-широка дискусия, за да се намерят най-ефективните решения.
През 2022 г. ще започнат част от дейностите по Плана за възстановяване и устойчивост и по двете европейски програми – за образование и наука. Това изисква подготовка да голям набор от документи, разработване на условия за кандидатстване и процедури за оценяване на проектните предложения. МОН ще насочи много усилия към тези важни дейности, за да осигури бърз и безпроблемен старт на българските образователни и научни проекти, които ще бъдат финансирани със средства от ЕС.
Приоритети
Първият приоритет е увеличаване на обхвата деца в системата.
По него има няколко групи мерки:
- осигуряване на средства за безплатно включване в детските градини на всички деца над 3 години
- изцяло нова програма за извънкласни дейности в областта на спорта и културата с цел максимален брой деца да се включат в групови и извънкласни дейности
- стартиране на нова програма за ремонт на спортни площадки и физкултурни салони
Вторият приоритет е повишаване качеството на училищното образование.
По него има няколко групи мерки:
- заплатите на учителите да бъдат повишени с 25% над средната за страната, както е записано в коалиционното споразумение
- повишаване на стандарта за издръжка на училищата и качеството на материалната среда
- създаване на нова методика за оценка на добавената стойност на обучението в училищната среда
Третият приоритет е повишаване качеството на висшето образование.
По него има няколко групи мерки:
- увеличаване на борбата с плагиатството
- промени в системата за акредитация и атестация на висшите училища
- стартиране на дискусия по отношение преструктурирането и обединяването на висшите училища
Четвъртият приоритет са дейности по Плана за възстановяване и устойчивост и двете оперативни програми за образование и наука, включващи над 1 млрд. лв европейски средства.