Още преди изборите Красимир Вълчев беше залитнал твърде много в идеята си как училищата трябва да възпитават децата. Намесваше често религията и Българската православна църква.
Ето какво мислеше за възпитанието по време на предизборната кампания през октомври 2024 г.
Какво възприема Вълчев под “възпитание”?
– санкции
“За да възпитават ефективно учителите, системата трябва да им се довери. Ако погледнем през действащите правила за налагане на санкции на учениците, тя по-скоро не го прави.”
– йерархия и уважение на авторитета
“Ако не приемем концепцията, че отношенията между учител и ученик са асиметрични, учителят няма да има достътчно авторитет и не ще може да възпитава ефективно.”
“Ако не възпитаваме децата в уважение към авторитета на учителя, те няма да уважават нито един авторитет, няма да уважават и авторитета на родителите си.”
– религия и влизане на църквата в училище
“Възпитанието е във всеки час, дори във всяко междучасие, но един отделен час по добродетели и религия може да спомогне допълнително за възпитанието в ценности и за обединяване на усилията на училището и църквата в това да направим децата добри хора.”
След като стана министър на образованието отново повтори някои свои идеи – но сякаш бяха малко по-притъпени. И вече не се говореше само за Българска православна църква, а и за други вероизповедания.
Учудващо бързо предложи и промени в новите учебни програми, в които не прозират сякаш първите му ярки декларации как мисли да възпитава българските деца, но думата “възпитание” се среща в концепцията за промяна и то като важен акцент. Основна цел на промяната става: “Да засилим възпитателна функция”.
- Образователната систеама трябва да възпита децата в национално самосъзнание…
- МОН има одобрена Стратегия за възпитателната работа, целите на която трябва да бъдат реализирани и чрез учебните програми
- Социално-емоционалното учене надгражда концепцията за възпитанието.
Министърът от ГЕРБ ще променя учебните програми, защото не са достатъчно възпитателни:
Действащите учебни програми не допринасят достатъчно и за възпитателната функция на училището – формирането на нагласи и отговорно поведение към заобикалящия ни свят, социално-емоционално учене и социализация на учениците.
Вижте проекта на новия образователен министър за промяна на учебните програми:
КОНЦЕПЦИЯ ЗА ПРОМЯНА НА УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ
Всичко това е обсъдено с Янка Такева и други лидери на училищните синдикати в края на миналата седмица.
Новите учебни програми трябва да дадат умения на учениците за професиите на бъдещето, а в преподаването на всички предмети трябва да има и възпитателен елемент. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при представянето на концепцията за нови учебни програми пред Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на училищното и предучилищното образование. Проектът на документа e публично достъпен на сайта на МОН и вече бе представен и пред Асоциацията на организациите на българските работодатели.
Документът е обща визия за промяна, която се представя като основа за дискусия за цялостна и концептуална промяна в учебните програми. Въз основа дискусията по този документ ще бъдат изготвени и предложения за обсъждане на отделни концепции за учебни програми по различните предмети, които да дефинират рамката за промяна и да служат като задание на работните групи и експертите, които ще изготвят учебните програми, стана ясно по време на заседанието.
Министърът посочи, че промяната в учебните програми е наложителна, за да се подготвят учениците за живота и професиите, които ще работят през следващите 40 години. Негов приоритет е чрез новите програми да се промени доминиращата в образователната система култура на заучаване на знания, като тя се префокусира към функционалност на знанията – да са приложими в реалния живот.
Министърът обясни още, че публикуваната концепция е първи вариант и очаква до есента да бъде обсъдена от цялата система и от социалните партньори. Очакването му е системата да направи предложения, за да се даде ясно задание за изработване на програмите.
Красимир Вълчев апелира да се постигне базово професионално съгласие със социалните партньори, за да се гарантира продължението на реформите и политиките, които сега стартират, напред във времето. Според него това съгласие ще е гаранция и аргумент за обединение и на всички политически сили.
Сред приоритетните политики министърът посочи – да имаме подкрепени и мотивирани учители, но и да подобрим резултатите на учениците, да имаме добро образование. По думите му добрите учители са важни за качественото образование, но не трябва да се пренебрегва външната среда и родителският фактор.
В заседанието на Отрасловия съвет участваха д-р Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“, Аспарух Томов, председател на Независимия учителски синдикат и Людмила Атанасова – зам.-председател, Асен Александров и Иванка Харбалиева, съпредседатели на Сдружението на директорите в средното образование, Диян Стаматов председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, Валентина Денчева от Българската асоциация на частните училища, заместник-министрите на образованието и науката д-р Емилия Лазарова и Наталия Митева, Любомир Йосифов, главен секретар на МОН, Наталия Михалевска, началник на кабинета на министъра, директори на дирекции в МОН.