Синдикат “Образование” отново скандализира с поредната си странна позиция, подкрепена от неясно как проведено “национално” проучване. Този път твърди, че над 80% подкрепят задължителния час “Добродетели и религия”, който министърът на образованието Красимир Вълчев се опитва по всякакъв начин да наложи при втория си мандат.
Тази сутрин председателят на синдиката Юлиян Петров изпрати до медиите ново прессъобщение, което надминава по скандалност всичко, което е изпращал до момента.
От учителския синдикат излизат дори с манипулативна позиция въз основа на своето съмнително изследване:
“Това ясно показва силната обществена подкрепа за интегриране на нравствени и религиозни ценности в образователната система.”
В прессъобщението на синдиката прави впечатление, че се говори за “религия”, а не “религии” и предметът е посочен като “Добродетели и религия“.
Споменава се само за Българската православна църква. Призовава се тя да има по-активна роля в училище и се настоява тя да преподава християнски добродетели на учениците.
Скандални моменти в позицията на синдикат “Образование”
- Припомняме, че в българската образователна история е имало подобни предмети като „Вероучение“,.. „Отечествено възпитание“ и други.
- На въпроса дали одобряват въвеждането на задължителен учебен предмет „Добродетели и религия“ в учебната програма на българските училища, 80,2% от анкетираните отговарят положително. 10,4% са против тази идея, докато 9,3% не могат да преценят. Това ясно показва силната обществена подкрепа за интегриране на нравствени и религиозни ценности в образователната система.
- По въпроса за записа в Конституцията на Република България, в който източноправославната религия е определена като традиционна, а не официална, мненията са разнопосочни.
- Относно ролята на Българската православна църква в преподаването на християнските добродетели сред учениците, 76,1% от респондентите смятат, че тя трябва да бъде по-активна. 10,9% са на противоположното мнение, а 13% не могат да преценят. Очевидно е, че значителна част от обществото вижда в Църквата важен морален ориентир и очаква тя да играе по-активна роля в изграждането на ценностите на младите поколения.
- Националното изследване визира обществен консенсус и желание за активизиране на възпитанието в образователната система и формирането на непреходни духовни ценности.
- Безспорната подкрепа за въвеждане и преподаване на добродетели и религия свидетелства за потребността от стабилна нравствена основа в образователната система.
- Данните също така подчертават тревогата относно липсата на адекватна ценностна ориентация сред учениците и очакванията за по-активна роля на Българската православна църква в този процес.
От синдиката твърдят, че в изследването им са участвали “6358 души, сред които педагогически специалисти (61,8%), педагогически специалисти с ръководни функции (4,4%), непедагогически специалисти (4,4%), родители (17,1%), ученици (0,7%) и други заинтересовани лица (11,6%)”