Броят на учениците от частни училища няма да бъде ограничаван в Оксфордския университет, заяви новият заместник-ректор проф. Ирен Трейси, съобщи британският Телеграф. Тя е против поставянето на цели за увеличаване на дела на учениците от държавните училища.
Позицията на новия заместник ректор на престижния университет бележи промяна в тона на висши академични фигури, който се чуваше в последните години. Те ликуваха от нарастващия брой на приети ученици от държавните училища и обявяваха, че са решени да увеличат още повече броя на младежи от среди, които „не са толкова добре представени в Оксфорд, колкото трябва да бъдат”.
Между 2017 г. и 2021 г. делът на учениците от държавните училища, които започват бакалавърска степен в Оксфорд, се е повишил от 58% на 68%. В същото време на тези от частни училища драстично е намален. Броят на приетите ученици в Оксфорд и Кембридж (Оксбридж) от 50 водещи частни училища е спаднал рязко – с една трета за пет години.
Частните училища реагираха остро миналата година, че се страхуват, че учениците им са били умишлено дискриминирани от комисиите по прием в Оксбридж, които са били подложени на натиск да увеличат броя на учениците от държавните училища, за да изглежда системата по-справедлива.
Професор Трейси обяви още, че трите й деца са учили в държавни начални училища и в частни средни училища. Тя посочи, че трябва да е ясно, че в частните училища също има ученици в неравностойно положение и такива, които са на стипендии.
Новият заместник ректор обяви пред Телеграф и позицията си за броя на международните студенти. Посочва, че разбира притесненията, че международните студенти, които съставляват почти една пета от първокурсниците, приети миналата година, не са били изправени пред същия проблем като британските – прием спрямо това от кои училища идват и какъв им е произходът. Причината за това е, че комисиите за прием на студенти вероятно са имали повече такива данни за Великобритания.
Някои академици обаче искат делът на учениците в частни училища да продължи да намалява до около 7 процента, за да отрази броя на учениците в Обединеното кралство, които посещават държавни училища.
Проф. Трейси отхвърли това искане. Тя смята, че по-високият дял на бакалаври, идващи от частните училища, в сравнение с дела на британските деца, които посещават частни училища, е отражение на друго:
„Как подготвяме нашите училища и нашите ученици да отидат в университет, желанието им да отидат в университет и постигане на високи оценки, за да влязат в университет.”
Лорд Крис Патън, последният британски губернатор на Хонконг, който е ректор на Оксфордския университет, предупреди:
“Оксфорд и Кеймбридж не могат да поправят всички провали в британското общество, включително неадекватното държавно образование в някои части на страната”.